اختصاص ۶۸۰ میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله‌زده خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی از اختصاص ۶۸۰ میلیارد تومان تسهیلات دولتی برای بازسازی، تعمیرات و مرمت واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده استان بویژه در شهرستان‌های جاجرم و گرمه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدعلی شجاعی روز یکشنبه در دومین نشست ستاد بازسازی مناطق زلزده خراسان شمالی اظهار داشت: ۴۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض هم به واحدهای مسکونی خسارت دیده از زلزله زده استان اختصاص یافته است.
وی با اشاره به چادرنشینی ۱۴۳ خانوار مناطق زلزله زده استان پس از زلزله اواخر اردیبهشت ماه امسال گفت: احداث واحدهای مسکونی این افراد از اولویت های نخست دستگاه های متولی است به گونه ای که نباید تا فصل سرما دیگر شاهد برپایی چادری در مناطق زلزله زده باشیم.
شجاعی افزود: همچنین تا زمان پایان ساخت این واحدهای مسکونی برخی از خانوارهایی که شرایط اسکان در چادر را ندارند باید از محل کمک های بلاعوض برای اسکان موقت در واحدهای استیجاری یا کانکس ها بهره مند شوند به گونه ای دیگر شاهد اسکان زنان سرپرست خانوار و یا خانوارهای دارای فرزند بیشتر یا شرایط خاص هستند در چادرها نباشیم.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی یادآور شد: کمک های بلاعوض اسکان موقت باید با سنجش نیاز هر خانواده  توزیع شود به گونه ای که با این کمک ها بتوان کانکس هایی خریداری کرد تا برای دیگر حوادث غیر مترقبه نیز قابل استفاده باشد.
نبود محدودیت بانکی در پرداخت تسهیلات زلزله زدگان
استاندار خراسان شمالی گفت: همانگونه که در مصوبات ملی به پرداخت تسهیلات برای زلزله زدگان به طور شفاف و صریح اشاره شده است، باید پرداخت این تسهیلات بدون هیچ محدودیت بانکی انجام شود به گونه ای که مشکلاتی همانند چک برگشتی فرد متقاضی نباید مانعی برای دریافت تسهیلات باشد.
وی افزود: همچنین نباید شاهد تردد متقاضیان تسهیلات به شهرهای دیگر شویم و شعب بانک های عامل برای دریافت تسهیلات  متقاضیان در مناطق زلزله زده ایجاد شود.
نماینده عالی دولت با اشاره به تشکیل کمیته ای برای رفع زیرساخت هایی شهری و روستایی در مناطق زلزله زده جاجرم و گرمه، خاطرنشان کرد: جدای از رفع مشکلات زیرساختی که زلزله ایجاد کرده است باید سایر تاسیسات برق و آب و گاز این شهرستان ها باید به روزرسانی شود.
زلزله ۵.۵ ریشتر  ساعت ۳.۳۴ دقیقه روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری شهر سنخواست شهرستان جاجرم استان خراسان شمالی را لرزاندکه براساس آخرین آمارها این زمین لرزه و پس لرزه های پس از آن موجب خسارت ۳۰ تا ۱۰۰درصدی به یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی که قالب بیشتر  خشتی و گلی بود، شد و ۱۲۱ واحد مسکونی نیز به طور کامل تخریب شد.
علاوه بر  این، این حادثه به بخش کشاوزری ۶۵ میلیارد ریال، حوزه آب و فاضلاب ۱۰ میلیارد ریال،  برق ۱۰ میلیارد ریال و به مدارس ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خسارت وارد کرد.
استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.
گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha