کارآفرینی باید به منظور افزایش توام علم و ثروت باشد

تبریز- ایرنا- نفر اول دوازدهمین دوره المپیاد وزارت بهداشت و رتبه دوم المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور گفت: کارآفرینی باید بیشتر در صنایع دانش بنیان، صنایع روز دنیا و به منظور افزایش توام علم و ثروت باشد.

آرمین طاهری که در حوزه کارآفرینی علوم دانش بنیان صاحب رتبه کشوری است، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی برای گسترش نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیقات و توسعه در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده بالا اهداف کارآفرینی موثر و به روز است که مورد توجه من در طرح های ارایه شده ام قرار گرفته است.  

وی با بیان اینکه شاخص انتخاب در جشنواره کشوری، توانمندی مهارتی و دانشی افراد بوده است، گفت: البته کارآفرینی با توجه به تحولات و تغییرات سریع و شتابان جامعه بشری و همچنین تغییرات اقتصادی، نیازمند راهکارهای مختلفی برای فراهم کردن امکان رشد و توسعه اقتصادی در جامعه است. 

طاهری ادامه داد: بی تردید کارآفرینی نقش بسیار کلیدی در توسعه اقتصادی و پایدار در همه جوامع دارد و موتور توسعه اقتصادی است که بدون آن هیچ کشوری نمی تواند به توسعه اقتصادی دست یابد.

وی افزود: در واقع کارآفرینی که به مفهوم کشف و بهره برداری از فرصت ها به منظور ارزش آفرینی در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است، پایه و اساس توسعه همه جانبه محسوب می شود.

وی ادامه داد: مطالعات نشان می دهدکارآفرینی نقش شایسته و مهمی در رشد و توسعه اقتصادی، حضور فعال در بازارهای جهانی، رقابت، اشتغالزایی و توسعه صنایع دانش بنیان، توسعه عدالت، کاهش فقر، درآمد ملی و رفع مشکلات جامعه دولت و بخش عمومی دارد.

طاهری یادآوری کرد: منظور از توسعه کارآفرینی، ایجاد فرهنگ کارآفرینی در کشور، تقویت گرایش مثبت عمومی به کارآفرینی و در پی آن افزایش نرخ فعالیت های کارآفرینان است.

این طراح کارآفرینی برتر کشور و دانشجوی داروسازی دانشگاه تبریز اضافه کرد: کارآفرینی نه تنها یک حوزه علمی نوخاسته، بلکه یک نوع راه و رسم زندگی است که یک مشکل اجتماعی را شناسایی کرده و با استفاده از مفاهیم و مهارت های کارآفرینی برای سازماندهی، ایجاد و مدیریت سرمایه برای حل مشکل اقدام می کند.

رفع مشکلات با راهبرد توسعه کارآفرینی و جایگزینی اقتصاد کارآفرینی به جای اقتصاد نفتی امکان پذیر است

طاهری همچنین خاطر نشان کرد: رفع مشکلات فعلی جامعه نیز تنها از طریق راهبرد توسعه کارآفرینی و به تعبیری جایگزینی اقتصاد کارآفرینی به جای اقتصاد نفتی امکان پذیر است.

وی یادآوری کرد: بدون توجه به نقش کارآفرینی در توسعه کشور، تحقق هدف ها امکان پذیر نیست و تلاش های در حال انجام را ناکام می گذارد و با ادامه وضع موجود، همچنان منابع را به هدر می دهد و حجم و پیچیدگی مشکلات را اضافه می کند.

وی گفت: توجه جدی به کارآفرینی و تدوین و اجرای برنامه در این زمینه برای توسعه کشور بسیارحیاتی است؛ به عبارت دیگر با توسعه کارآفرینی در کشور، ضمن فراهم آوردن زمینه رشد و توسعه پایدار، مسائل و مشکلات جاری از جمله فقر، نابسامانی اجتماعی و فرهنگی، بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی معضل انبوه سایر بیکاران نیز مرتفع خواهد شد .

وی تاکید کرد: استفاده از ظرفیت های موجود و توسعه فناوری پیشرفته و صنایع دانش بنیان به وجود افراد خلاق، نوآور و کارآفرین در جامعه نیاز دارد و این نیاز در همه بخش ها و رشته ها مشهود و ملموس است.

وی افزود: بر این اساس توسعه کارآفرینی برای تامین نیازهای کشور و دستیابی به هدف های ایران اسلامی ضروری است؛ در این راستا در تلاش هستیم به عنوان عضو کوچکی از جامعه ایران اسلامی با تدوین و اجراء چندین برنامه کارافرینی برای رشد اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی در جهت توسعه پایدار و ارتقاء صنایع دانش بنیان برای شناسایی صحیح ظرفیت ها وفرصت های محیطی موجود برای مرتفع ساختن مشکلات معیشتی و توزیع عادلانه ثروت، گام برداریم.

وی همچنین با اشاره به مشکلات پیش رو در تحقق طرح های کارآفرینی گفت: بروکراسی اداری و موازی کاری های غلط، عدم دسترسی مناسب به امکانات زیر ساختی لازم، افزایش هزینه ها و وجود تورم ناپایدار مشکلات پیش روی کارآفرینی است. 

این جوان کارآفرین و دانشجوی داروسازی خاطر نشان کرد: مسئولان در نظر داشته باشند از موضوعات مهم توسعه کارآفرینی، تامین اعتبارات مالی است و سایر موضوعات حمایتی از فعالیت های کارآفرینی به خصوص جوانان در صنایع دانش بنیان و صنایع راهبردی، نیازمند حمایت است. 

آرمین طاهری، متولد ۱۳۷۵ دارنده مدال طلای حوزه کارآفرینی در بخش انفرادی و رتبه دوم مرحله گروهی کشوری دوازدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور در سال ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ است. 

وی همچنین در سال ۱۳۹۸ نیز صاحب مدال برنز در حوزه کارآفرینی در این المپیاد شده است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha