امام جمعه بیرجند: صرفه و صلاح مردم در انجام طرح‌ها مدنظر باشد

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: مسوولان در اجرای امور، نماینده مردم هستند و در انجام طرح‌ها باید صرفه و صلاح مردم در نظر گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز یکشنبه در دیدار رییس و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در دوره پنجم و منتخبان دوره ششم این شورا ضمن تبریک ایام دهه امامت و ولایت گفت: در آستانه تحویل و تحول‌های یک مساله اجتماعی در سراسر کشور هستیم و به آنها که زحمت کشیدند خداقوت گفته می‌شود و کسانی که اعلام آمادگی کردند برای مسئولیت‌های آینده موفق باشند.

وی افزود: شوراهای اسلامی در ایران با باقی شوراهایی که در سایر جوامع و کشورهای دنیا است یک فرق بنیانی دارد و اسلامی بودن آن است، آنچه که در دنیا برای تصمیم‌گیری رایج است تعداد و کمیت یک اصل است که ما هم ناگزیر از آن استفاده می‌کنیم اما وقتی اسلامی به آن اضافه می‌شود در ذات خودش این اقتضا را دارد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: اگر عمل نمی‌شود، مورد دیگری است اما مشورت در اسلام و تاکید بر شورا یک بحث کمی نیست که هر آنچه اکثر افراد بگویند درست است بلکه در مشورت اسلامی قول احسن را کشف کردن مهم است.

وی بیان کرد: حتی اگر در جمعی یک نفر مستدل صحبت کند، تصمیم را جمع باید براساس آن حرف مستند و مستدل بزند، چرا که مسوولان هر تصمیمی بگیرند مصداق آن حدیث است که اگر هر کسی یه سنت نیکو بگذارد آن سنت همانند درختی است که میوه می‌دهد چرا که جلسات و مسئولیت تمام می‌شود اما مصوبه ادامه دارد.

امام جمعه بیرجند افزود: اگر این مصوبه میوه شیرین بدهد تا هر قدر که برای مردم خیر داشته باشد، برای افراد تصمیم‌گیرنده ثواب نوشته می‌شود، در مقابل سنت سیئه نیز همین گونه است و اگر تصمیم نادرستی گرفته شود و رنج و عارضه برای مردم داشته باشد تا زمانی که آن رنج ادامه داشته باشد، تصمیم‌گیرندگان در گناه آن شریک هستند.

وی گفت: جای تشکر دارد از افرادی که در جامعه ما با همه شرایط فردی، شخصی و خانوادگی این آمادگی را دارند که مسئولیت‌ها را با همه مشکلات، رنج‌ها و ابهاماتی که وجود دارد، اما باز هم این مشکلات را به جان می‌خرند، اصل این قضیه بسیار ارزشمند است اما در عین حال توجه به اینکه اولویت‌ها در کنار تصمیم‌گیری درست باید رعایت شود، ضروری است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: مسوولان در اجرای امور نماینده مردم هستند و در هزینه‌هایی که انجام می‌شود، ضمن حفظ کیفیت انجام کارها در عین حال مساله صرفه و صلاح یک اموری است که در یک طرحی با هزینه کمتری انجام شود و در طرح دیگری هزینه بیشتر که نباید اعمال سلیقه کرد چرا که امانت مردم است، پس سلیقگی عمل نشود و آنچه صرفه مردم است، توجه شود.

وی گفت: از انجام امورات موقت تا جایی که امکان دارد، پرهیز شود و در صورت لزوم با حداقل هزینه انجام شود چرا که امانت مردم است، در خیلی از شهرها از جمله شهر خودمان اکثر خیابان‌هایش بعد از انقلاب اسلامی ساخته شده است، چه آنچه در شهرسازی بوده چه شهرداری، برای شهری که تازه در حال ساخت است چقدر خوب بود که یک منطقه را مخصوص برج‌سازی انتخاب می‌کردند اما این کار را نکردند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: بدون پیش‌بینی این شهر را ساختند و در کوچه و محله‌های کوچک شروع به برج‌سازی کرده‌اند که این موضوع از نظر فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و حقوقی متناسب با مردم ما نیست و باعث شده مردم در رنج قرار گیرند.

وی افزود: موضوعات در شهرسازی در همین حد هم خلاصه نمی‌شود، بدین معنا که زمینی مجوز پنج طبقه را می‌گیرد ولی از همان اول اسکلت ساختمان را هفت طبقه می‌سازد بر این اساس که دو طبقه‌ای که خلاف است با جریمه تمام می‌شود حال بر سر همسایه‌ها چه می‌آید، تفکری نمی‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: گاهی تصاویر هوایی شهر بیرجند که از رسانه ملی نشان داده می‌شود خیلی ناموزون است و باعث شرمساری است، افراد در خانه‌هایشان می خواهند راحت باشند اما در جلوی خانه‌اش برجی ساخته شده که در خانه خود مجبور است مانند سر کوچه پوشش داشته باشد.

وی تصریح کرد: در کنار همه اقدامات خوبی که صورت گرفته، چقدر خوب بود که این ضعف‌ها هم برطرف می‌شد.

امام جمعه بیرجند افزود: در کنار این شرایط اقتصادی و مشکلاتی که وجود دارد اما مردم با عزت نفس زندگی می‌کنند و به اصطلاح “صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند” لذا رعایت حال مردم در این اوضاع بسیار لازم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha