۲۵ تن علوفه در زیستگاه‌های حیات وحش سبزوار توزیع شد

سبزوار- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: با توجه به بروز خشکسالی و فقر شدید پوشش مراتع، طی ۲ ماهه گذشته ۲۵ هزار کیلوگرم علوفه خشک در زیستگاه‌های حیات وحش این شهرستان به ویژه منطقه حفاظت شده شیراحمد توزیع شد.

حمیدرضا صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عمده هزینه تامین این مقدار علوفه به وسیله نیکوکاران، فعالان حوزه محیط زیست و برخی شرکت ها تامین شده است.

وی به تداوم توزیع علوفه در مناطق حفاظت شده سبزوار اشاره و بیان کرد: کاهش علوفه یکی از مهمترین آثار خشکسالی در مناطق حیات وحش است که موجب ضعف حیوانات و آسیب پذیری آنها در برابر بیماری ها شده و حیات گونه‌های جانوری را تهدید می کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: در کنار کمک خیران و فعالان محیط زیستی همچنین با راه‌اندازی پویش "نذر ضامن آهو" و تامین علوفه مورد نیاز آهوان منطقه حفاظت شده شیر احمد سبزوار، هجوم این حیوانات گرسنه به کشتزارها به میزان چشمگیری کاهش یافته است.

قوچ و میش، کل و بز، آهو، روباه، کاراکال، گربه وحشی، شغال، مار شاخدار، مار جعفری، بزمچه و پرندگانی نظیر بالابان، عقاب طلایی، کبک، باقرقره شکم سیاه و زاغ بور از گونه های شاخص جانوری در مناطق حفاظت‌شده پروند و شیراحمد شهرستان سبزوار هستند.

۲ منطقه حفاظت‌ شده شیراحمد و پروند با مجموع مساحت ۳۹ هزار هکتار و همچنین مناطق شکارممنوع ریوند و کمرقلعه با مساحت ۱۰۸ هزار هکتار در محدوده شهرستان‌های سبزوار، داورزن و ششتمد در غرب خراسان رضوی قرار دارند.

پناهگاه ۲۳ هزار هکتاری حیات‌وحش شیراحمد در ۱۵ کیلومتری جنوب سبزوار واقع است.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha