قزوین در اهدای سلول‌های بنیادی از استان‌های پیشتاز کشور است

قزوین -ایرنا- مدیر کل انتقال خون استان قزوین گفت:قزوین در اهدای سلول‌های بنیادی یا طرح سپاس از استان‌های پیشتاز کشور بوده که به همت مردم نوعدوست استان به دست آمده است.

به گزارش ایرنا، مریم مدرسی روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت چهل و هفتمین سالروز تاسیس انتقال خون، افزود: در شرایط کرونا در زمینه جذب اهداکننده با چالش مواجه بودیم که با نقش کلیدی رسانه‌های استان در ترغیب مردم و فرهنگسازی اهدای خون این مشکل تا حدودی مرتفع شد.

وی با اشاره به اوج گیری پنجم کرونا در استان، گفت: کار انتقال خون بسیار حیاتی است و جایگزینی ندارد چون به جای فراوره های خونی نمی توان دارویی تجویز کرد.

این مسوول گفت: مردم تنها منبع خون هستند و با حس همنوع دوستی خود این ودیعه را در نزد سازمان انتقال خون برای نجات جان انسان ها به امانت می گذارند.

مدرسی گفت:مدت مصرف خون و فراوره های خونی کوتاه است و محصول پلاکت سه روزه باید مصرف شود و گلبول قرمز فشرده حداکثر ۳۵ روز و پلاسما تا سه سال با دمای منفی ۳۵ درجه امکان نگهداری دارند بنابراین باید مدام تولید فراورده های خونی داشته باشیم.

وی با اشاره به توفیقات به دست آمده این سازمان در سطح کشور، افزود: در سال ۹۹ از نظر ضایعات خون که یک و نیم درصد بوده و اجتناب ناپذیر است جزو استانهای برتر بودیم و این میزان ضایعات خونی، رقمی ایده ال است و کمترین ضایعات و بیشترین بهره وری را نشان می دهد.

مدرسی با اشاره به پیشتازی استان در اهدای سلول های بنیادین، گفت: در سال گذشته ۴۷۰ مورد اهدای پلاسما را در استان داشتیم که رقم خوبی بوده و موجب نجات جان بسیاری از شهروندان شده است.

وی گفت:ما برای تهیه پلاسما از مراجعه کنندگان در رده سنی ۱۸ تا ۳۵ سال نمونه گیری کرده و به واحد سپاس ارسال می کنیم تا در بانک مربوط برای استفاده افراد نیازمند ذخیره سازی شود.

مدیر کل انتقال خون استان قزوین گفت: ما در مراقبت از اهداکنندگان بعد از اهدای خون نیز در سطح کشور پیشتاز بوده ایم و مورد تقدیر قرار گرفته و جزو استان های برتر شناخته شده ایم.

مدرسی افزود:سازمان انتقال خون استان قزوین همچنین در ﻫﻤﻮوﯾﮋﻻﻧﺲ به معنای مراقبت از دریافت کنندگان خون و فرآورده های خونی در مقابل عوارض نا خواسته ناشی از انتقال خون در کشور پیشتاز است.

وی گفت: با توجه به شرایط کرونایی جامعه، یک فضاسازی را در بخش اهداکنندگان سازمان انجام دادیم تا اهداکنندگان از لحاظ تهویه هوا و رعایت دستورالعملهای بهداشتی دغدغه ای در انتقال خون نداشته باشند.

این مسوول افزود: همچنین تمامی ملحفه ها و دستکش های فرایند خون گیری، یکبار مصرف هستند و رعایت این موارد را در دوران کرونا در اولویت قرار داده ایم تا شهروندان هیچ دغدغه ای در انتقال خون نداشته باشند.

وی افزود: برای افراد کم توان با همت خیران شرایطی را فراهم کردیم تا از اهدای خون منع نشوند و با نصب یک بالابر جلوی درب ورودی امکان تردد آنها به سازمان فراهم شد.

مدیر کل انتقال خون استان قزوین اضافه کرد: در حوزه روابط عمومی و خبرسازی بیشترین آمار را در تولید محتوا و راه اندازی پویش های مختلف با استفاده از ظرفیت خبرگزاری‌ها و رسانه ها داشتیم و خبرهای متعددی را برای ترغیب مردم به اهدای خون منتشر کردیم.

افزایش ۳۴.۲ درصدی اهدای خون در قزوین

مدیر کل انتقال خون استان قزوین با اشاره به توفیقات این سازمان در سال ۱۴۰۰، افزود: در سه ماهه اول امسال با رشد ۳۴.۲ دهم درصدی در اهدای خون به عنوان استان برتر کشور شناخته شدیم و آمار کاهش مراجعات سازمان را جبران کردیم و ثباتی را در خون و ذخایر خونی به دست آوردیم.

وی اضافه کرد: خون و فراورده های خونی باید مستمر تولید شود و با توجه به پاندمی کرونا و بالا رفتن آمار مبتلایان ما دغدغه کاهش مراجعات را داشتیم که خوشبختانه مرتفع شد.

مدرسی افزود: در چهارماه امسال میزان ارسال فراورده های خونی به بیمارستان ها ۱۶ درصد رشد داشته که نشان می دهد در شرایط کرونایی نیاز به فراورده های خونی بیشتر شده است.

وی گفت:با توجه به این موضوع از مردم انتظار داریم دغدغه ای در اهدای خون نداشته باشند و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به مراکز انتقال خون استان مراجعه کنند.

مدیر کل انتقال خون استان قزوین گفت: همچنین در این مدت افزایش ۱۴ درصدی در میزان مراجعات به سازمان انتقال خون و در تهیه پلاکت فریزیس که بسیار برای بیماران مفید است رشد ۱۵۰ درصدی داشته ایم.

مدرسی افزود: در حوزه اهداکنندگان مستمر که به افرادی گفته می شود که سالانه دوبار اهدای خون داشته باشند نیز ۲۶.۷ دهم درصد افزایش داشته ایم.

این مسوول گفت: میانگین اهدای خون بانوان در کشور چهار تا پنج درصد است که رقم خوبی نیست و شاید به جو روانی منفی مبنی بر ایجاد کم خونی برای بانوان اهداکننده بازگردد.

وی اضافه کرد: استان قزوین در این زمینه ۲۸ درصد رشد داشته و استراتژی ما در سال ۱۴۰۰ این است که رشد اهداکنندگان خون در حوزه بانوان داشته باشیم.

مدرسی گفت: در زمینه شبکه ملی خون رسانی در کشور نیز رشد ۶۲ درصدی داشته ایم که رقم خوبی است و امیدواریم تداوم داشته باشد.

سردخانه نگهداری ذخایر پلاسما در قزوین راه اندازی می‌شود

مدیر کل انتقال خون استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کمیته خیران را در استان تشکیل دادیم و به زودی طرح ملی سردخانه نگهداری ذخایر پلاسما را در قزوین احداث می کنیم.

مدرسی گفت: این سردخانه با ۱۰۰ هزار واحد ظرفیت برای نگهداری پلاسما به عنوان پشتیبان تهران در قزوین احداث می شود و الان در مرحله اهدای زمین از سوی خیران است و مسوولان استان هم قول مساعد داده اند که برای احداث آن که حدود ۱۰ میلیارد هزینه دارد کمک کنند چون جزو افتخارات استان و کشور خواهد بود.

وی گفت:افتتاح این سردخانه در استان با هزار و ۴۰۰ متر مربع مساحت به نفع قزوین است و منافع آن به استان باز می گردد و شاید سومین سردخانه در کشور بعد از تهران و یزد باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha