۳۰ درصد از داوطلبان آزمون سراسری کارشناسی ارشد در اصفهان غایب بودند

اصفهان - ایرنا - رییس ستاد برگزاری آزمون‌های دانشگاه اصفهان گفت: حدود ۳۰ درصد از داوطلبان آزمون سراسری ورودی مقطع کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در این حوزه امتحانی غایب بودند.

به گزارش ایرنا، آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ ششم تا هشتم مرداد امسال در کشور برگزار شد.

محمد رضا ایروانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حدود سه هزار و یکصد نفر از ۱۰ هزار و ۵۰۰ داوطلب در حوزه دانشگاه اصفهان در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ شرکت نکردند.

وی با بیان اینکه این میزان نسبت به سال‌های قبل افزایش نشان می دهد، اظهار داشت: به طور معمول غایبان آزمون سراسری کارشناسی ارشد نسبت به کارشناسی بیشتر و حدود ۲۰ تا ۲۲ درصد است اما امسال این رقم به حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد رسید.

ایروانی شیوع ویروس کرونا را یکی از عوامل تاثیرگذار در شرکت نکردن برخی از داوطلبان در آزمون‌های سراسری دانست و ادامه داد: بخش قابل توجهی از غیبت‌ها در آزمون کارشناسی ارشد مربوط به رشته‌های شناور و دوم است که غایبان این رشته ها، زیاد و حدود ۴۵ درصد هستند.

وی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در شرکت نکردن در آزمون سراسری کارشناسی ارشد را بی‌انگیزگی برخی جوانان برای ادامه تحصیل عنوان کرد و گفت: تعدادی از جوانان به دلیل مسائل بازار کار و شغل، تمایل چندانی برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی ندارند.

ایروانی همچنین از شرکت حدود ۹۰ داوطلب مبتلا یا مشکوک به کرونا در آزمون سراسری کارشناسی ارشد در اصفهان خبر داد و افزود: این افراد در فضایی مجزا از سایر داوطلبان و با رعایت دستورهای بهداشتی در آزمون شرکت کردند.

وی توضیح داد: در آزمون کارشناسی ارشد امسال حدود ۲۰ داوطلب در اصفهان در خوداظهاری در سایت سنجش و قبل از برگزاری آزمون درباره ابتلا به کرونا اطلاع داده بودند که در حوزه امتحانی بیمارستان الزهرا(س) در آزمون شرکت کردند.

ایروانی افزود: ۷۰ داوطلب دیگر مشکوک به کرونا در همان روزی که آزمون داشتند بنا به تشخیص پزشکان حاضر در محل حوزه امتحانی یا بنا به خوداظهاری آنها یا بر اساس شناسایی کد ملی در سامانه ماسک، شناسایی و از سایر داوطلبان جدا شدند.

وی با بیان اینکه در این دوره از آزمون‌های سراسری با افزایش داوطلبان دارای علائم کرونا نسبت به آزمون‌های قبلی مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی که تیر امسال برگزار شد کمتر از ۱۰ داوطلب در اصفهان به دلیل داشتن علائم کرونا در مکان‌های مجزا در آزمون شرکت کردند.

وی با بیان اینکه امسال تعداد حوزه های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد نسبت به سال گذشته افزایش یافت، تاکید کرد: شیوه‌نامه‌های بهداشتی در همه حوزه‌های امتحانی رعایت و اجرا شد و در شناسایی داوطلبان مشکوک به کرونا نیز نهایت دقت به عمل آمد.

امسال آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد در استان اصفهان در ۱۰ شهر و ۱۷ حوزه امتحانی برگزار شد.

حدود ۵۲ هزار و ۴۰۰ داوطلب در آزمون سراسری کارشناسی ارشد در استان اصفهان ثبت نام کرده بودند که نسبت به سال گذشته ۹ درصد کاهش داشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha