۶۰ هزار دانش‌آموز در آزمون مدارس نمونه دولتی شرکت می‌کنند

تهران- ایرنا- معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: ۶۰ هزار دانش‌آموز در آزمون مدارس نمونه دولتی شرکت می‌کنند که از این تعداد ۲۷ درصد پذیرفته می‌شوند.

آزمون مدارس نمونه دولتی که قرار بود ۱۸ تیر ماه برگزار شود، به دلیل شدت یافتن شیوع ویروس دلتا و توصیه های وزارت بهداشت، لغو شد.

علیرضا کمرئی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا درباره تاخیر در برگزاری آزمون های ورودی مدارس نمونه دولتی و فرهنگ اظهار داشت: از وزارت بهداشت به طور مجدد درخواست برگزاری این آزمون با رعایت پروتکل های بهداشتی شد که دانش آموزان از بلاتکلیفی خارج شوند. بر این اساس این آزمون روز جمعه ۱۵ مرداد ماه به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره هدایت تحصیلی دانش آموزان با توجه به تاخیر در برگزاری این آزمون ورودی خاطرنشان کرد: فرم ۶ و هفت هدایت تحصیلی در اختیار دانش آموزان است و تکلیف آنها مشخص شده است؛ بنابراین دانش آموزان می توانند ثبت نام خود در مدارس را انجام دهند تا خانواده و دانش آموز از بلاتکلیفی رهایی یابد.

فرم شماره ۶ هدایت تحصیلی توسط دانش آموز، بر اساس علاقه، مهارت و شناختی که شخص از خود دارد، تکمیل می شود. سپس با توجه به سنجش سطح استعداد و توانایی توسط مشاور، ارزیابی شده و نتیجه نهایی وارد سامانه می شود.

فرم هفت هدایت تحصیلی نشان دهنده شیوه هدایت تحصیلی طبق نیاز هر منطقه آموزش و پرورش است.

کمرئی با تاکید بر اینکه با ثبت نام دانش آموزان، برنامه های مدارس نیز ساماندهی می شود، اظهار داشت: دانش آموزانی که در آزمون ورودی پذیرفته شوند، می توانند وارد مدارس نمونه دولتی شوند.

وی افزود: دانش آموزان پیش از برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی اعلام کرده اند که در کدام رشته و مدرسه قصد تحصیل دارند؛ بنابراین از نظر هدایت تحصیلی برای آنها مشکلی ایجاد نمی شود.

به گزارش ایرنا، کمرئی پیشتر اعلام کرده بود که آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی دوره دوم آموزش متوسطه (دبیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای)، با رعایت پروتکل های بهداشتی، ساعت ۹ صبح روز جمعه ۱۵ مرداد ماه در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می شود.

به گفته وی، داوطلبان باید به ۱۰۰ سوال آزمون در مدت ۱۲۰ دقیقه پاسخ دهند. سؤالات آزمون از کتاب های درسی آموزش قرآن و پیام های آسمانی، فارسی، عربی، مطالعات اجتماعی (جغرافیا، تاریخ، مدنی)، زبان انگلیسی، علوم تجربی و ریاضی پایه نهم سال تحصیلی ١۴٠٠-١٣٩٩ طرح می شود.

مطابق ضوابط مندرج در دستورالعمل ثبت نام آزمون، پذیرش دانش آموزان در آزمون ورودی، بر اساس میانگین نمره کل آزمون ورودی و معدل کتبی ارزشیابی پایانی نوبت دوم پایه نهم به نسبت مساوی (۵۰% نمره آزمون ورودی و ٪۵۰ معدل کتبی ارزشیابی پایانی نوبت دوم) خواهد بود. شرط محاسبه ۵۰٪ معدل کتبی، برای پذیرش دانش آموزان در مدارس نمونه دولتی، داشتن حداقل معدل کتبی ١٧، ارزشیابی پایانی نوبت دوم (معدل نمرات خرداد ماه پایه نهم بدون اعمال نمرات تکوینی) در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha