۱۸۴ اثر وارد بخش رقابتی جشنواره هنرهای دیجیتال شد

تهران- ایرنا- دبیر سومین جشنواره هنرهای دیجیتال گفت:‌ از میان مجموع آثار ارسال شده به دبیرخانه این جشنواره، ۵۱۳ اثر واجد شرایط شناخته شد و پس از داوری ابتدایی، ۱۸۴ اثر توسط هیأت انتخاب جشنواره برای حضور در بخش رقابتی پذیرفته شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، علیرضا رزازی فر روز یکشنبه در آیین اختتامیه جشنواره هنرهای دیجیتال که در وزارت علوم برگزار شد،‌ اظهار داشت: فعالیت های جشنواره سوم که از انتهای سال ۱۳۹۹ آغاز شده بود به طور رسمی از فروردین ماه ۱۴۰۰ و با تلاش گسترده اعضای هیات علمی، فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه دامغان با سرعت و شدتی دو چندان ادامه یافت.

وی درباره آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره افزود: از میان مجموع آثار ارسال شده به دبیرخانه، ۵۱۳ اثر واجد شرایط شناخته شدند. پس از داوری ابتدایی، ۱۸۴ اثر توسط هیأت انتخاب جشنواره برای حضور در بخش رقابتی پذیرفته شد. این آثار شامل ۱۷ اثر دستکاری دیجیتال در عکس، ۳۲ اثر گرافیک دیجیتال (پوستر)، ۲۶ اثر نقاشی دیجیتال، ۳۳ اثر موشن گرافیک، ۴۰ اثر انیمیشن، ۱۰ اثر فیلم‌ کوتاه واجد جلوه‌های ویژه دیجیتال، هفت اثر بازی دیجیتال، پنج اثر طراحی وب و ۱۴ اثر ویدئوآرت است.

دبیر سومین جشنواره هنرهای دیجیتال تصریح کرد: در مرحله اول، پژوهش های دانشگاهی ما را بر آن داشت که در ساختار و موضوعات جشنواره نگاهی دقیق تر داشته باشیم و از همین رو پس از مطالعات ملی و بین المللی به این نتیجه دست یافتیم که جهت رشد و بالندگی هنرهای دیجیتال، جشنواره موظف است که گستره موضوعات خود اعم از بخش مسابقه و خارج از مسابقه را گسترش دهد.

رزازی فر ادامه داد: در جشنواره سوم، بر طبق تقسیم بندی جدید، جمع آوری آثار برگزیده در پنج بخش و ۱۷ رشته مختلف برگزار شد. این بخش ها عبارت بودند از  تصاویر ایستای دیجیتال، تصاویر متحرک دیجیتال، فیلم های کوتاه واجد جلوه های تصویری، هنر هوش مصنوعی و هنرهای دیجیتال بینا رشته ای. جشنواره با توجه به اشراف خود از فضا و توان هنرهای دیجیتال در سطح کشور ۱۱ رشته از میان زیر مجموعه های رشته های مذکور را به عنوان رشته های بخش مسابقه رقابتی اعلام کرد.

وی یادآور شد: طبق پیش بینی درست جشنواره در هر ۱۱ رشته آثار قابل توجهی برای جشنواره ارسال شد؛ این آثار توسط یک هیات انتخاب برجسته از میان دانشگاهیان هنرمند سطح کشور به طور مقدماتی مورد گزینش و انتخاب قرار گرفت. در نهایت به دست ۶ گروه هیات داوران که از بین برجسته ترین اساتید هیات علمی کشور در رشته های هنری انتخاب شده بودند مورد نقد و داوری قرار گرفت.

دبیر جشنواره هنرهای دیجیتال خاطرنشان کرد: در کنار این تلاش، جشنواره سوم در قسمت میزگردها و سخنرانی های خود، تمرکز اصلی را بر روی  رشته های جدید و بخش هایی قرار داد که نیاز به طرح آن در سطح جامعه هنری و علمی کشور دیده می شد و در سطح رقابتی هنور نمی توانستند طرح شوند. همچنین در کنار این مباحث هنری و تخصصی، جشنواره در ۲ بخش ویژه به طرح مباحث مهم کشور نیز اقدام کرد.

رزازی فر اظهار داشت: بخش اول با موضوع و هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی است که از آن در جشنواره به " بالندگی اجتماعی " یاد می کنیم؛ این بخش با توصیه و هدایت های سازمان امور اجتماعی وزارت کشور که حمایت گر اصلی جشنواره است در بخش نظری و علمی در غالب سخنرانی ها همچنین به صورت هنری در بخش ویژه مسابقه از بین آثار دریافتی در جشنواره به اجرا درآمد. بخش ویژه دوم که از آن با عنوان سلامت در دوران کرونا و پس از کرونا یاد می کنیم با پیشنهاد شبکه سلامت سیمای جمهوری اسلامی و با حمایت دست اندرکاران این شبکه به بخش های مسابقه جشنواره افزوده شد تا محملی برای نشان دادن قابلیت هنرهای دیجیتال برای طرح مسایل ضروری و علمی سطح جامعه باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha