معاون استاندار خراسان شمالی: بانک‌ها سرمایه‌گذاران را خسته می‌کنند

بجنورد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی از سخت‌گیری بانک‌ها برای ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: روند اجرای طرح‌های اقتصادی در استان آسان‌سازی نشده است.

محمود قنبری روز یکشنبه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان که به منظور رفع مشکل طرح واحد اصلاح نژاد هفت هزار راسی دام کبیری در شهرستان جاجرم برگزار شد، اظهار داشت: سرمایه‌گذار برای اجرای طرح اصلاح نژاد در این منطقه هفت هزار راس دام را خریداری کرده و علاوه بر آن در این مجتمع هشت سوله با متراژ حدود ۱۲ هزار مترمربع ساخته است اما روند کند و سختگیرانه بانک عامل حتی مانع پیشرفت توسعه ای طرح شده است.

وی میزان کل تسهیلات ارائه شده از سوی بانک توسعه تعاون برای اجرای این طرح را بیش از ۳۷۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: اما به علت اینکه مجری طرح برای خرید دام ها نتوانسته برخی از شاخص های قطعی را ارائه دهد حساب سرمایه گذار بسته شده است.

قنبری اظهار داشت: بسته شدن حساب سرمایه گذار در حالی است که حتی سازمان های مربوطه از جمله سازمان جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و خود بانک عامل نیز طبق بازدیدهای انجام شده خرید دام ها را تایید کرده اند اما بعضا برخی از فروشندگان به دلایل مختلفی فاکتور قطعی را ارائه نمی دهند که این موضوع نباید مانع پیشرفت طرح واحد اصلاح نژاد شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت: طرح اصلاح نژاد دام هفت هزار راسی کبیری بزرگ ترین مرکز اصلاح نژاد در کشور است که تمامی دام ها چند قلوی زا و حتی چهار قلو زا هستند که در مدت سه سال اصلاح نژاد ۲۲۰ هزار راس دام را برنامه ریزی کرده است که جهشی در راستای تولید گوشت قرمز است.

قنبری افزود: در اجرای این طرح، قوچ اصلاح نژاد در اختیار دامداران روستایی نیز به صورت امانت قرار می گیرد که با اجرای این طرح تعداد دام های استان از ۲ مییلون راس در مدت بیش از سه سال به ۱۰ میلیون راس قابل افزایش است.

وی اظهار داشت: این سرمایه گذار ۹۰۰ هکتار زمین ملکی و ۶ حلقه چاه عمیق در اختیار دارد و حتی علوفه مورد نیاز را نیز با کاشت انواع علوفه تامین می کند از سازمان جهاد کشاورزی می خواهیم که برای تامین علوفه به این مجتمع بزرگ اقتصادی کمک کند.

کارشناس اقتصادی اداره کل اطلاعات خراسان شمالی نیز در این نشست از روند سخت گیرانه بانک عامل در موضوع این طرح انتقاد کرد و گفت: با وجود اینکه این طرح بزرگ ترین پروژه سرمایه گذاری در بخش دام حتی در کشور است اما  حساب سرمایه گذار به دلایل های توجیه ناپدیر بسته شده است و به همین دلیل روند اجرای طرح کند شده است.

شرافتی افزود: این سخت گیری ها در حالی است که توسط مسوولان وزارتخانه مربوطه برنامه ریزی شده است که مرحله دوم این طرح در راستای امنیت غذایی اجرا شود اما در مسیر توسعه مانع ایجاد می شود.

مجموعه اصلاح نژاد کبیری شامل هفت هزار راس دام مولد در مرحله اول راه اندازی است که در مرحله دوم این پروژه با انجام اصلاح نژاد پرورش بیش از ۲۲۰  هزار راس دام برنامه ریزی شده است.

بره های تولید شده از  گوسفند افشار حاوی ژن برولا و گوسفند دارای ژن همو و هترو حاوی ژن های چند قلو زایی خواهند شد.

گوسفندان  نژاد افشاری جزو گوسفندانی است که پرورش آنها خیلی به صرفه است، به خصوص اینکه دارای گوشت و پشم عالی هستند.

در خراسان شمالی ۲ میلیون و ۱۲ هزار راس دام سبک وجود دارد، افزون بر ۹۰ درصد دام های سبک استان به صورت سنتی نگهداری می شوند.

خراسان شمالی در زنجیره تولیدو ارزش در بخش دام سبک و طیور رتبه ۹ کشور را دارد، این استان یکی از  قطب های دامپروری کشور محسوب می شود.

۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در نواحی روستایی سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha