منابع آمریکایی: نیترات منفجره شده در بیروت کمتر از محموله اصلی است

تهران – ایرنا- دفتر تحقیقات فدرال آمریکا در گزارشی اعلام کرد که محموله نیترات آمونیوم منفجر شده در یکسال پیش در بندر بیروت تنها بخشی از این محموله نیترات ورودی به این بندر بوده است.

به گزارش امروز (یک شنبه) ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، دفتر تحقیقات فدرال آمریکا "اف. بی. آی" در گزارش خود که اکتبر گذشته صادر و این هفته فاش شد، اعلام کرد: حجم نیترات آمونیوم منفجر شده در سال گذشته در بندر بیروت بیش از ۲۰ درصد مجموع محموله ای که در این بندر در سال ۲۰۱۳ میلادی تخلیه شده بود، نبوده است.

این گزارش آورده است: حدود ۵۵۲ تن از نیترات آمونیوم در آن روز در بندر بیروت منفجر شد که بسیار کمتر از حجم محموله اصلی به وزن ۲۷۵۴ تن بوده است. این محموله در سال ۲۰۱۳ میلادی وارد بندر بیروت شده بود.

در این گزارش هیچ گونه تفسیری برای این تناقض در میزان نیترات آمونیوم منفجر شده در بندر بیروت و میزان نتیرات آمونیوم وارد شده به آن و نیز سرنوشت میزان باقی مانده محموله، ارایه نشده است.

شبکه روسیا الیوم به نقل از یک مسئول آگاه از گزارش دفتر تحقیقات فدرال آمریکا گفته که مسئولان لبنانی درباره میزان ماده منفجر شده در بندر بیروت با این دفتر اتفاق نظر دارند.

این مسئول دستیابی به هرگونه استدلال قاطع درباره علت اختلاف میزان نیترات آمونیوم منفجر شده با حجم محموله اصلی را رد کرد و گفت که ممکن است بخشی از آن سرقت شده باشد یا فقط بخشی از محموله منفجر شده و مابقی بر اثر انفجار به دریا ریخته شده باشد.

در انفجار مهیب چهارم اوت یکسال پیش (۱۴ مرداد ۹۹) در بندر بیروت بیش از ۲۰۰ نفر کشته و بیش از شش هزار نفر زخمی و حدود ۳۰۰ هزار نفر از خانه های خود آواره شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha