بیش از ۵۰ درصد شبکه توزیع آب رازوجرگلان خراسان شمالی فرسوده است

بجنورد- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی فرمانداری رازوجرگلان گفت: بیش از ۵۰ درصد شبکه توزیع آب این شهرستان مرزی خراسان شمالی گالوانیزه و فرسوده است که در سال جاری ۱۵۰ میلیارد ریال برای مرمت آن تصویب شده است.

احمد وحیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنین بیش از ۳۰ درصد خطوط انتقال آب شهرستان نیز دچار فرسودگی و رسوب گذاری شدید شده است که نیازمند به روزرسانی فوری است.

وی افزود: بی تردید این فرسودگی شبکه توزیع و افزایش رسوب گذاری لوله‌ها بویژه در نقاط غیر قابل رویت در حالی است که ۲۳ روستای این شهرستان با تنش آبی مواجه اند و مشکلات تامین آب شرب را  دوچندان کرده است.

وحیدی با اشاره به پیش بینی هواشناسی مبنی بر افزایش دما و کاهش بارش باران در شهرستان، گفت: اینک آب چاه‌های شرب و چشمه ها نیز کاهش چشمگیری داشته بگونه ای که هم اکنون تامین سطح آب روستای گوی نیک از سه چشمه به یک چشمه کاهش یافته است.

معاون برنامه ریزی فرمانداری رازوجرگلان افزود: هم اکنون به  ۱۰ روستا در بخش مرکزی، هفت روستا در بخش جرگلان و ۲ روستا نیز در بخش غلامان با تانکر آبرسانی می شود.

پیش از این نیز مدیر جهادکشاورزی رازوجرگلان گفته بود: خشکسالی ۸۳۰ میلیارد ریال به محصولات زراعی و باغی این شهرستان مرزی خسارت زده است که بیشترین آن محصولات زراعی است.

به گزارش اداره کل هواشناسی خراسان شمالی میزان بارش در بازه زمانی از ابتدای مهرماه سال ۹۹ تا اول تیرماه امسال حدود ۱۴۷ میلیمتر  باران باریده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۴۷ درصد کاهش دارد.

راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد و بیشترین تمرکز جمعیتی قوم ترکمن  استان در این شهرستان است.

براساس آمار رسمی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی حدود ۲۵۶ روستای در این خطه شمال شرق کشور با تنش آبی مواجه هستند که برای رفع آن به ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

این میزان اعتبار برای آبرسانی و یا مرمت شبکه انتقال و چشمه ها باید هزینه شود.

 در استان خراسان شمالی حدود یک میلیون و پانصد هزار متر خطوط انتقال وشبکه توزیع آب وجود دارد که ۴۰ درصد از آن عمر بالای ۳۰ سال دارد و ۳۵۰ کیلو متر از این مقدار که حدود ۲۰ درصد را تشکیل می دهد فرسوده است و نیاز به اصلاح و بازسازی دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha