شهردار بافق: جشنواره تابستانی این شهر در تقویم گردشگری کشور ثبت شد

یزد - ایرنا - شهرداربافق گفت: جشنوراه تابستانی مرکز این شهرستان همراه با برنامه های متنوع و شاد، به تازگی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با هدف توسعه این صنعت ر تقویم رویدادهای شاخص این حوزه ثبت ملی شد.

سیدعلی نوروززاده روزیکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:تاکنون ۶۲ رویداد گردشگری از استان‌های مختلف  در تقویم سالانه وزارتخانه یادشده به ثبت رسید، گردشگران با این روند، به دنبال جاذبه بیشتر در زمان برگزاری رویدادهای شاخص ، به شهرهای هدف سفر می‌کنند.

وی معرفی و اطلاع رسانی گسترده در خصوص رویدادهای گردشگری را مهمترین هدف تدوین فهرست رویدادهای شاخص دانست وبیان کرد: از هر استان، ۲ رویداد در فهرست رویدادهای شاخص ملی انتخاب شد که ثبت جهانی یزد و همچنین جشنواره تابستانی شهر بافق جزو  رویدادهای برگزیده یزد در نظرگرفته شد و در تقویم رویدادهای شاخص گردشگری کشور قرار گرفت.

این مسوول با اشاره به برگزاری چهار دوره جشنواره تابستانی بافق تصریح کرد: جشنواره یادشده از ۶ تا ۱۲ شهریور ماه برگزار می‌شود.

شهردار بافق افزایش نشاط اجتماعی بین شهروندان و ایجاد روحیه امید و شادابی در جوانان و نوجوانان را از اهداف برگزاری جشنواره عنوان کرد و گفت: اجرای برنامه‌های شاد و متنوع فرهنگی با مشارکت گروه های فعال، گردهمایی ملی ساخت مجسمه‌های شنی، مسابقات ورزشی خانوادگی، مسابقه هنری، غذاهای سنتی و محصولات بومی و همچنین ماهی گیری ، از مهمترین برنامه‌هایی است که هر سال در قالب جشنواره بافق برگزار می‌شود.

وی مسجد جامع بافق ، قلعه باقرآباد، تلماسه های صادق آباد، کمپ کارال و شن و شادن، میدان خان  با محوریت امامزاده عبدالله (ع) ، پیر مراد و ده‌ها مکان دیدنی را از  جاذبه های گردشگری این شهرستان برشمرد.

شهردار بافق با بیان اینکه قرار گرفتن این رویداد در تقویم وزارت میراث فرهنگی و ثبت آثار ملموس و  ناملموس ضرورتی برای ماندگاری فرهنگ و هویت پیشینیان است اظهار کرد: ثبت این آثار نشانگر فرهنگ، آداب و رسوم و از دستاوردهای معنوی و میراث فرهنگی مردمان این شهرستان است.

به گفته وی در این راستا با جلب همکاری یکی از استادان بومی حوزه میراث فرهنگی، ۶ اثر ناملموس مستند سازی شد که در مرحله نخست سه اثر ثبت و در زمره آثار ملی قرار گرفت.

نوروززاده با اشاره به اینکه میراث فرهنگی آثار برجای مانده از گذشتگان و دارای ارزش فرهنگی، تاریخی و هویتی است بیان کرد:  این آثار شامل آثار ملموس از جمله بناها، محوطه‌ها و اشیای باستانی و نیز آثار ناملموس شامل آداب، عادات، فرهنگ ،رسوم، سبک زندگی و نوع غذا و نحوه پخت آن در هر منطقه است.

سه اثر ناملموس بافق از جمله پخت « کله گیپا»، « پلوتوکی »و « فن منال‌بافی» با پیشنهاد و پیگیری شهرداری بافق تابستان ۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

همچنین سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان یزد در حاشیه برگزاری نخستین جشنواره تابستانی این شهر گفته بود که شهردار بافق به عنوان شهردار نمونه گردشگری کشور معرفی و برگزیده شد.

مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد که ۸۰ درصد جمعیت در شهر و بقیه در ۱۰۰ روستاها و آبادی سکونت دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha