ارتقای جایگاه وزارتخانه میراث با پرهیز از حاشیه‌ و تمرکز بر کار

تهران- ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: با پرهیز از حاشیه‌ها و تنها با تاکید بر انجام کار برای مردم جایگاه‌ وزارتخانه تا جایی ارتقا یافت که در راستای ماموریت‌های دولت دوازدهم برای ایجاد اشتغال و رونق گردشگری قرار گرفت.

به‌گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، آخرین جلسه معاونان و مدیران کل استانی با حضور علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و منابع، علیرضا ایزدی سرپرست دفتر عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات، ولی تیموری معاون گردشگری، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی، مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، جواد واحدی معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌ها و مدیران کل استانی به‌صورت ویدئوکنفرانس روز شنبه نهم تیرماه ۱۴۰۰ در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

 مونسان در این جلسه با اشاره به چهار سال ماموریت خود در این وزارتخانه، گفت: با همت تمام همکاران از بالاترین تا پایین‌ترین سطح تمام توانمان را به کار گرفتیم و دستاوردهای راضی‌کننده‌ای را که امروز شاهدیم به دست آمد.

او ارتقای جایگاه در سطح ملی و استانی را به‌عنوان یکی از چالش‌های وزارتخانه دانست و افزود: با پرهیز از حاشیه‌ها و تنها با تاکید بر انجام کار برای مردم جایگاه‌مان را تا جایی ارتقا دادیم که در راستای ماموریت‌ها دولت دوازدهم برای ایجاد اشتغال و رونق گردشگری قرار گرفتیم.

ارتباط حداکثری با سازمان جهانی گردشگری و رشد گردشگران خارجی

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به ارتقای جایگاه گردشگری کشور در سطح جهانی اشاره کرد و گفت: در این دوره حداکثر ارتباط را با سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و دبیر آن داشتیم و امتیازات خوبی گرفتیم؛ قبل از این بدون هیچ استفاده مفیدی تنها حق عضویت را می‌پرداختیم؛ در حوزه صنایع‌دستی هم در این دوره شهرهای زیادی به ثبت جهانی رسید.

مونسان با اشاره به رشد گردشگران خارجی و تنوع محصولات گردشگری افزود: قبل از شیوع کرونا در بخش گردشگری تعداد گردشگران ورودی به ۸ میلیون و ۸۶۰ هزار نفر رسید که نشانه جهشی فوق‌العاده در این حوزه بود. تنوع محصولات گردشگری این حوزه را از رخوت خارج کرد و در حال حاضر اکوتوریسم و طبیعت‌گردی با گردشگری تاریخی کشور رقابت می‌کند.

افزایش بومگردی‌ها / ایجاد هتل بوتیک‌هایی همتراز با دنیا

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: همچنین گردشگری کشاورزی و ایجاد بوم‌گردی‌ها باعث رونق اقتصاد روستاها و برگشت از شهر به روستاها شد. امروز از دو هزار و چهارصد بومگردی عبور کردیم و بسیاری از استان‌ها دارای بوم‌گردی هستند.

مونسان در ادامه به گسترش هتل بوتیک‌ها اشاره کرد و گفت: در برخی از استان‌ها هتل بوتیک‌ها درجه یک هستند و با سایر کشورها رقابت می‌کنند. همچنین کاروان‌سراها و تبدیل آن‌ها به اقامتگاه نیز به تنوع محصولات اقامتی کشور کمک کرد.

بهره‌برداری از طرح‌هایی به ارزش ۲۵هزار میلیارد تومان 

مونسان با اشاره به بهره‌برداری از طرح‌هایی به ارزش ۲۵هزار میلیارد تومان افزود طی این مدت تعداد تخت‌های کشور از ۲۸۵ هزار به ۴۶۰ هزار تخت رسید که اتفاقی مهم در حوزه زیرساخت‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی همچنین به ابلاغ دستورالعمل‌هایی منطبق با استانداردهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت:در این مدت تلاش کردیم تمامی فرایندهای وزارتخانه الکترونیکی شود و در همین راستا سامانه‌های بسیاری راه‌اندازی شد. سامانه‌های بسیاری نیز در حال اقدام است که با راه‌اندازی آنها کاملا وزارتخانه الکترونیک خواهد شد.

تجاری‌سازی، طرحی موفق در حوزه صنایع‌دستی/ ۱۰میلیارد تومان کمک بلاعوض 

مونسان تجاری‌سازی را طرحی موفق در حوزه صنایع‌دستی عنوان کرد و افزود: در بسته‌بندی این محصولات ارتقای خوبی انجام شد و امروز تمامی صنایع‌دستی کشور دارای برند شده است. همچنین تلفیق هنر در این بخش موجب تنوع محصولات شد.

وی همچنین به آموزش برای فروش در فضای مجازی و کمک‌های بلاعوض در این حوزه اشاره کرد و افزود: هیچ گاه در سالهای گذشته این میزان کمک را به حوزه صنایع‌دستی نداشتیم و اقدامی بی‌سابقه بوده است. نزدیک ۱۰ میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض به فعالان و هنرمندان این حوزه صورت گرفت.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به بودجه ۲۳میلیارد تومانی در خصوص بیمه‌شوندگان، ادامه داد: بیمه هنرمندان صنایع‌دستی از دیگر اقداماتی بود که از سرگرفته شد. در خصوص راهنمایان گردگشری هم که هیچ‌گاه این موضوع مطرح نبود توانستیم ۲هزار نفر را بیمه کنیم.

صیانت از میراث‌فرهنگی با ایجاد تعادل

مونسان در ادامه به تلاش‌های انجام شده در حوزه میراث‌فرهنگی اشاره کرد و افزود: سعی من بر آن بود تعادلی در میراث‌فرهنگی ایجاد شود با تدابیری که در صیانت از میراث فرهنگی شد در حال حاضر در نقطه تعادل قرار داریم. این اقدامات با بودجه ۲۳ میلیارد تومانی انجام شد.

او همچنین به چهار ثبت جهانی آثار میراث فرهنگی در این مدت اشاره کرد و گفت: برای اولین بار از سهمیه‌محوری خود استفاده کردیم، هرکدام از این آثاری که به ثبت رسیدند، وسعت و گستردگی زیادی دارند و پرونده‌های متعددی را شامل می‌شوند.

مردم ۱۰برابر بودجه دولتی در میراث‌فرهنگی سرمایه‌گذاری کردند

مونسان با اشاره به وضعیت بودجه کشور، افزود: در این شرایط وخیم اقتصادی و بودجه کشور، به سمت مردم رفتیم و چند ۱۰برابر بودجه‌ای که ما برای میراث‌فرهنگی خرج کردیم، مردم با مسئولیت اجتماعی خود برای میراث‌فرهنگی‌شان هزینه کردند. با این اتفاق هم میراث‌فرهنگی و هم گردشگری و صنایع‌دستی بهره برد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: تمام مدیران نهایت تلاش را در ارتقای سطح استان و ماموریت‌های وزارتخانه انجام دادند.

مونسان با تشکر از همراهی و زحمات مدیران کل استانی از مدیرانی یاد کرد که طی این مدت از میان ما رفتند و افزود: حداکثر صیانت را  در تمام عزل و نصب‌ها داشتم و تمام تعویض‌ها به دور از نگاه سیاسی تنها در راستای اهداف وزارتخانه انجام شد. همچنین طی این مدت کمترین تغییر را در سطوح مدیریتی داشتیم و کم‌ترین مدیر را از بیرون (ساختار وزارتخانه) آوردیم.

در این جلسه معاونان وزیر و چهار مدیرکل استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، همدان و اردبیل حضور داشتند و گزارشی اجمالی از تلاش‌های صورت گرفته در این مدت ارائه دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha