رنگ قرمزی که زنگ خطر است

شهرکرد-ایرنا- شیوع ویروس کرونا ۲ سال است که به عنوان یک تهدید برای سلامتی مردم شناخته می‌شود و با بروز و ظهور سویه دلتای آن، اکنون پنج شهرستان چهارمحال و بختیاری از نظر میزان شیوع در وضعیت قرمز قرار گرفته است که نوعی زنگ خطر است.

اکنون رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی تمامی متخصصان به عنوان نخستین راهکار برای جلوگیری از شیوع این ویروس مورد تاکید است اما گاهی برخی از مردم آن را نیمه و نصفه رعایت می‌کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: با اعلام جدیدترین رنگ‌بندی وزارت بهداشت و قرار گرفتن شهرستان‌های اردل و کیار در وضعیت بحرانی شیوع کرونا، تعداد شهرستان‌های قرمز استان به پنج شهرستان افزایش یافت.

مجید شیرانی در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا در چند روز گذشته، افزود: شهرستان‌های کوهرنگ، خانمیرزا، بن و سامان نیز که پیش از این در سطح هشدار زرد قرار داشتند در رنگ‌بندی جدید به وضعیت نارنجی تغییر یافتند و در حال حاضر هیچ شهرستانی از استان در شرایط خطر متوسط قرار ندارد.

وی تصریح کرد: منحنی موج پنجم کرونا با توجه به بالا رفتن آمار بیماران بستری و سرپایی، صعودی و بدترین وضعیت کرونایی کشور و استان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در حال شکل‌گیری است که به دلیل کاهش درصد رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نبود محدودیت‌ها، در روزهای آینده شرایط به مراتب شدیدتر نیز خواهد شد.

شیرانی عادی انگاری، برپایی دورهمی‌ها و برگزاری مراسم عروسی و ترحیم را مهم‌ترین علت شیوع ویروس کرونا بیان کرد و گفت: ویروس کرونا با سویه دلتا از سرایت‌پذیری بالاتری برخوردار است و کودکان و نوجوانان بیشترین تعداد افراد مبتلا در موج پنجم کرونا را تشکیل می‌دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری از شناسایی ۲۶۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد ۵۳ بیمار در مراکز درمانی استان بستری شدند.

مجید شیرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنین ۲۱۱ بیمار دیگر نیز به صورت سرپایی و با تاکید بر رعایت اصل قرنطینه خانگی تحت درمان قرار گرفتند.

وی از فوت یک بیمار دیگر مبتلا به کرونا در استان دیگر خبر داد و گفت: بر این اساس تعداد فوتی‌های ناشی از این ویروس در استان به یک هزار و ۲۰۱ نفر رسید.

شیرانی، مجموع بیمارن بستری در مراکز درمانی استان را ۴۶۷ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۳۷ نفر حال عمومی وخیمی دارند و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمان و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه نیمی از استان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار گرفته است، تصریح کرد: در این میان وضعیت ۲ شهرستان شهرکرد و بروجن نسبت به دیگر شهرستان‌ها بحرانی‌تر است.

شیرانی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان طی روزهای اخیر را کمتر از ۴۰ درصد اعلام کرد و گفت: از آنجاکه تاکنون ستاد ملی مقابله با کرونا الزامی در خصوص اعمال محدودیت‌های گروه‌های شغلی چهار گانه اعلام نکرده است نقش فعالانه مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدیریت و مهار ویروس کرونا بسیار تعیین‌کننده شده است.

وی توصیه کرد تا مردم طی روزهای پیش رو کمتر از خانه خارج شوند، در فضای شلوغ در بسته حضور پیدا نکنند و از برگزاری هرگونه مراسم‌های دورهمی، ترحیم و عروسی خودداری کنند.

رییس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: با افزایش تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا و تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستانی، بیمارستان صحرایی در محوطه بیمارستان کاشانی شهرکرد برپا شد.

محمد حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این بیمارستان ۳۶ تختخوابی به همت اورژانس استان برپا شده است و آماده خدمات‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا است.

وی ادامه داد: در این بیمارستان علاوه‌بر کادر درمان از پرسنل اورژانس استان نیز فراخوان شده است تا در خدمات‌رسانی به بیماران کمک کنند.

به گفته حیدری، هنوز در این بیمارستان صحرایی بیماری پذیرش نشده است اما با توجه به تکمیل شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی شهرستان شهرکرد چنانچه در روزهای آینده تعداد بیماران بستری شده افزایش پیدا کند از این ظرفیت استفاده می‌شود.

به گزارش ایرنا، بنا بر اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد روند افزایش تعداد بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا طی روزهای اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار شده و همین موضوع سبب تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های شهرکرد و بروجن شده است.

بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان‌های شهرکرد، بروجن، فارسان، اردل و کیار در وضعیت قرمز( خیلی پرخطر) و شهرستان لردگان و سامان در وضعیت نارنجی(پرخطر) و شهرستان‌های بن، کوهرنگ و خانمیرزا در وضعیت زرد( خطر متوسط) شیوع کرونا قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha