وضعیت محورهای مواصلاتی جنوب آذربایجان‌غربی مناسب نیست

مهاباد- ایرنا- نماینده مردم شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت چهار محور مواصلاتی تکاب - شاهین‌دژ، شاهین‌دژ - بوکان، تکاب - دندی و تکاب - دوراهی ایرانخواه در جنوب آذربایجان‌غربی مناسب نیست.

حسن همتی شامگاه شنبه در جریان سفر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و استاندار آذربایجان‌غربی به تکاب با بیان اینکه وضعیت جاده‌های بین شهری و روستایی منطقه شایسته مردم این شهرستان نیست، افزود: جاده‌های تکاب و شاهیندژ از چند سال قبل منتظر اجرای عملیات آسفالت هستند و  باگذشت چند سال اقدام عملیاتی مهمی در این محورها انجام نشده‌است.

وی بیان‌کرد: عملیات آسفالت جاده‌های تکاب به کندی و با حرکت لاک‌پشتی پیش می‌رود و محورهای مواصلاتی این شهرستان از ۲ سال قبل در مسیر اجرای روکش آسفالت است اما شاهد تحقق مناسب آن نبوده‌ایم.

نماینده مردم شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این ۲ شهرستان سردسیر و کوهستانی هستند و روستاییان برای تامین سوخت زمستانی خود هزینه‌های گزاف پرداخت می کنند، اظهار داشت: افزایش سهمیه گازرسانی ۵۵ روستای تکاب و شاهین دژ را باجدیت پیگیری می‌کنیم.

همتی ادامه‌داد: هفته آینده دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان تکاب نصب و راه‌اندازی می‌شود و راه‌اندازی مرکز فوریت‌های پزشکی در تکاب و شاهین دژ و تجهیز درمانگاه شهر کشاورز نیز عملیاتی شده و در دستورکار قراردارد.

وضعیت محورهای مواصلاتی جنوب آذربایجان‌غربی مناسب نیست

معادن تکاب به جز تخریب سودی برای مردم ندارد

وی اضافه‌کرد: تکاب و شاهین‌دژ دارای معادن بزرگ طلا و سنگ هستند اما این معادن به جز تخریب محیط زیست، منابع طبیعی و منابع آبی منطقه، ایجاد امراض و بیماری مختلف در بین مردم و تخریب منازل روستاییان براثر فعالیت های انفجاری و استخراج، سود و دستاورد دیگری برای مردم نداشته‌اند.

نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه می‌گویند معادن طلا در تکاب اشتغال ایجاد کرده در مقابل روزانه ۲۰۰ کیلو شمش طلا که از تکاب می‌برند، اقدامی بسیار ناچیز است.

همتی با بیان اینکه معادن طلا و سنگ حقوق دولتی ۱۵ درصدی قانونی را پرداخت نکرده و به وظایف اجتماعی خود نیز عمل نمی‌ کنند، اظهار داشت: مردم و جوانان تکاب از چند سال گذشته منتظر راه اندازی فاز۲ کارخانه طلای زرشوران هستند اما نه تنها این مساله محقق نشده بلکه برخی استخدام‌های انجام‌شده در این کارخانه غیرقانونی و سفارشی است در حالی که این مجتمع اعضای هیات مدیره غیربومی با حقوق‌های بالا دارد.

وی بیان‌کرد: در سفر اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت به تکاب سازمان گسترش معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) موظف شد نسبت توسعه عمرانی و اقتصادی و تقویت زیرساخت‌های تکاب اقدام‌کند اما این مساله نیز محقق نشده‌است.

وی گفت: فعالیت معادن سنگ و انتقال مواد معدنی از تکاب به سایر شهرها موجب تخریب وضعیت جاده‌های این شهرستان شده و علیرغم تاکید وزارت جهادکشاورزی، مسوولان منابع طبیعی در زمینه صدور مجوز و همکاری جهت احداث شهرک سنگ در تکاب اقدامی نکرده‌اند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی به‌همراه جمعی از معاونان وزرا و نمایندگان مجلس روز شنبه در سفری یک روزه به آذربایجان غربی از چند شهر این استان از جمله ماکو، شاهیندژ و تکاب بازدید کرد و در پایان سفر خود در جلسه‌ای در شهرستان تکاب به بررسی مشکلات شهرهای محروم آذربایجان‌غربی پرداخت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha