۱۰ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۸:۰۶
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 84422164
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

شیخ زکزاکی و تبرئه پس از شش سال زندان

تهران - ایرنا - دادگاه نیجریه پس از شش سال حبس شیخ "ابراهیم زکزاکی" و همسرش، رای بر بی گناهی رهبر «جنبش اسلامی» این کشور داد و او را پس از سال ها نگهداری در پشت میله های زندان، بالاخره در چهارشنبه گذشته آزاد کرد.

مقامات دولت نیجریه شیخ زکزاکی را پس از اینکه دادگاه عالی استان "کادونا" او و همسرش را از تمام اتهامات وارده مبرا دانست، آزاد کردند، حکمی که نشان داد، ادعاهای مقامات پلیس و سیاسی نیجریه طی این مدت کذب بوده و رهبر جنبش اسلامی این کشور و همسرش با اتهام های واهی شش سال از عمر خود را در زندان گذرانده اند.

منابع خبری نیجریه اعلام کردند که در آخرین جلسه محاکمه هشت ساعته شیخ زکزاکی و همسرش، قاضی اتهامات علیه او و "زینت ابراهیم" را که شامل هشت اتهام از جمله اخلال در نظم عمومی و برگزاری تجمعات غیرقانونی بود، تبرئه کرد.

دفتر شیخ زکزاکی و دختر وی یک روز قبل از آزادی رهبر جنبش اسلامی نیجریه از تبرئه و احتمال آزادی او خبر داده بودند که روز چهارشنبه گذشته این حکم اجرا شد.

دلیل بازداشت شیخ زکزاکی و همسرش

شیخ زکزاکی و همسرش و یکی از فرزندانشان در دسامبر ۲۰۱۵ در جریان حمله ارتش و نیروهای پلیس نیجریه به منزل و حسینیه وی در شهر "زاریا" در استان "کادونا"ی نیجریه که در آن مراسم اربعین حسینی برگزار شده بود، بازداشت شدند؛ در این حمله حدود 2 هزار نفر از شیعیان نیجریه که سه نفر از آنها فرزندان شیخ زکزاکی بودند، به شهادت رسیدند. سه تن دیگر از فرزندان رهبر جنبش اسلامی نیجریه یک سال قبل در مراسم روز جهانی قدس در سال ۲۰۱۴ به ضرب گلوله نیروی پلیس این کشور به شهادت رسیده بودند.

متعاقب حمله ارتش و نیروهای امنیتی دولت نیجریه به «حسینیه بقیه الله» (عج)، شیخ ابراهیم زکزاکی به شدت مجروح شد و بر اثر شدت جراحت‌های وارده یکی از چشمان خود را به طور کامل از دست داد و چشم دیگر وی نیز در آستانه نابینایی قرار گرفت.

در همان زمان بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری کشتار شیعیان نیجریه توسط پلیس و دستگاه امنیتی آبوجا را محکوم کردند. سازمان عفو بین‌الملل نیز اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ گزارش داد که ارتش و دستگاه امنیتی نیجریه مرتکب کشتار شیعیان، دفن آنها در گورهای جمعی و نابود کردن اسناد مرتبط با این جنایت شده است.

دستگاه قضایی نیجریه یکبار در دسامبر ۲۰۱۶ حکم آزادی شیخ زکزاکی را به همراه ۱۵۰ هزار دلار خسارت به خانواده او صادر کرده بود، اما دولت سلفی این کشور از این اقدام دادگاه عالی استان کادونا سرباز زده بود، تا این که روز چهارشنبه این دادگاه عالی دوباره رای به آزادی شیخ زکزاکی و همسرش داد.

در شش سال گذشته، هوداران شیخ ابراهیم زکزاکی بارها با برپایی تظاهرات آرام، خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط وی و همسرش از بازداشت غیرقانونی شده بودند.

ارتش و ماموران امنیتی نیجریه در زمان دستگیری شیخ زکزاکی و همسرش، چند تیر به بدن این دو نفر شلیک کردند و آنها در طول شش سال زندان غیرقانونی خود تاکنون این تیرها را به همراه دارند و دولت نیجریه اجازه درمان به آنها نداده بود. رهبر جنبش اسلامی نیجریه در طول زندان خود دو بار نیز سکته مغزی کرد.

عربستان سعودی عامل بی ثباتی نیجریه

نیجریه، پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است و بیش از نیمی از جمعیت (حدود 170 میلیونی) آن مسلمان هستند و شیعیان این کشور، پرجمعیت‌ترین گروه شیعی در قاره آفریقا به شمار می روند، که بر اساس برخی آمارها حدود 10 میلیون نفر می باشند. مسیحیان نیز کمتر از نیمی از جمعیت این کشور آفریقایی را تشکیل می دهند.

نیجریه یکی از کشورهایی است که به شدت تحت تاثیر تفکر وهابیت قرار گرفته و عربستان همواره تلاش داشته تا اسلام سلفی و گرایش‌های وهابیت را در آن تقویت نماید که ظهور گروه تروریستی "بوکو حرام" در نیجریه نیز در همین راستا می باشد.

بر اساس عوامل هفت گانه قدرت ملی (اقتصادی، فرهنگی، حکومتی، سرزمینی، علمی و فناوری و نظامی) نیجریه رتبه نخست کشورهای غرب آفریقا را داردت، اما با این وجود، دولت نیجریه به ویژه طی سال‌های اخیر روابط سیاسی و اقتصادی خود را با کشورهایی، چون عربستان گسترش داده و برای بهره مندی از کمک‌های مالی این کشور و متحدانش بسیاری از سیاست‌های خود را در راستای منافع و خواست وهابیون تنظیم می‌کند.

«مداوی بن محمد الرشید» استاد مرکز خاورمیانه مدرسه علوم سیاسی و اقتصادی لندن در این باره می‌گوید: "ظهور قارچ گونه گروه‌های تروریستی در آفریقا، چون بوکوحرام در نیجریه و کشورهای همجوار، با حمایت لجستیکی، مالی و تسلیحاتی مستقیم دولت سعودی امکان پذیر شده است.

"آبایومی آزیکیوی" فعال آمریکایی نیز درباره سرکوبها در نیجریه معتقد است که، «عربستان نفوذ زیادی بر دولت نیجریه دارد و حمله به شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبرجنبش اسلامی این کشور و کشتار هواداران او به فرمان آل سعود صورت گرفته است.

آزیکیوی همچنین پیش از این درباره ادامه بازداشت شیخ زکزاکی گفته بود که، اقدام دولت نیجریه درباره ادامه بازداشت رهبر شیعیان نیجریه غیرقابل دفاع است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی که پیش از این منتشر کرده، به تاریخچه و سابقه خصومت سلفی های تحت حمایت عربستان با شیعیان نیجریه پرداخته و به نقل از کارشناسان یادآور شده بود که ریاض از حمله به شیعیان در نقاط مختلف جهان حمایت می کند.

در سال های اخیر و با توجه به رشد شیعه در نیجریه تبلیغ های ضد شیعی گروه سلفی "ازاله" نیجریه علیه شیعیان این کشور افزایش یافته و حتی این گروه آشکارا از سرکوب نظامی در "زاریا" بارها حمایت کرده و حتی خواستار اقدامات شدیدتری نسبت به شیعیان نیجریه شده است.

اوضاع این روزهای نیجریه نشان می دهد که هرچند رهبر جنبش اسلامی این کشور و همسرش پس از شش سال حبس غیرقانونی دولت آبوجا آزاد شده اند، اما به دلیل اجرای برنامه های وهابیون در نیجریه و اطاعت مقامات این کشور از ریاض فشار بر شیعیان این کشور قطع نخواهد شد، اما در مقابل شیعیان این کشور باید با صبر و بردباری نقشه های دشمنان مسلمانان را خنثی کنند و بهانه ای به پلیس و نیروهای امنیتی نیجریه برای تکرار جنایاتی همچون جنایت زاریا را ندهند.َ    

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha