گفت و گو با مردم راهی برای شناسایی و حل مشکلات

تهران - ایرنا - "محسن مسعودیان"، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه معتقد است که گفت و گو با مردم نه تنها بهترین شیوه برای شناسایی مشکلات و حل آنها است، بلکه خود زمینه ساز اعتماد و پشتیبانی بیشتر ملت از دولت نیز می‌شود.

گفت و گو یکی از راه‌ های مشارکت مردم در شناسایی مسایل و مشکلات و حل آنها است. کارشناسان معتقدند زمانیکه مردم بدانند نظرشان اهمیت دارد، انگیزه آنها برای مشارکت در حل مسایل نیز بیشتر می‌شود. همچنین مشارکت و به گفت و گو طلبیدن مردم می‌تواند زمینه ساز اعتماد و در نتیجه پشتیبانی بیشتر از دولت شود. با این حال گفتنی است که بحث مشارکت مردم در طی تاریخ و ادوار مختلف اشکال مختلفی به خود گرفته و با توجه به دولت‌ها در هر دوره زمانی به نوع خاصی از آن توجه شده است که در این میان توجه دولت سیزدهم و خصوصا توجه رییس جمهور منتخب «سید ابراهیم رییسی» به این مساله می‌تواند نوید بخش راه تازه‌ای برای شناسایی مشکلات و حل آنها باشد. نظر به اهمیت این موضوع، پژوهشگر ایرنا با "محسن مسعودیان"، جامعه شناس و استاد دانشگاه به گفت و گو نشست که در ادامه مشروح   می‌خوانید:

شناسایی مشکلات به کمک نخبگان و نظرخواهی از مردم 

مسعودیان با بیان این که یکی از مهمترین ویژگی‌های جامعه متمدن امر گفت و گو است؛ بیان کرد: گفت و گو عامل تمایزبخشی است بین توحش و زندگی جمعی مسالمت آمیز است و به عبارتی گفت و گو یکی از بهترین شاخص‌ های جامعه فرهیخته است. خداوند بهترین نعمتی را که به انسان‌ ها عطا فرموده زبان است و به مدد زبان است که می‌توانیم با دیگران صحبت و گفت و گو کنیم. در واقع به کمک گفت و گو است که می‌توان انسان‌ ها را گرد هم جمع کرد و قرارداد هایی را تنظیم کرد.

وی  در ادامه فزود: آقای رییسی، رییس جمهوری منتخب ایران، نکته بسیار خوبی را اشاره کرده‌اند و آن این است که برای رفع مسایل و مشکلات جامعه باید با مردم گفت گو کرد. از این رو، در اینجا دو سوال مطرح می‌شودکه لازم است به آنها پرداخته شود. یک با دولت درباره چه چیزی گفت و گو کنیم و دوم این که چگونه با دولت گفت و گو کنیم. برای پاسخ به پرسش اول باید گفت ابتدا باید مسایل و مشکلات مبرم جامعه شناسایی شوند. مادامیکه مسایل جامعه شناسایی نشوند و ما دغدغه مند امور و مسایل واقعی کشور نباشیم، نمیتوانیم مسایل و مشکلات جامعه را حل کنیم. لذا شناسایی این مسایل و مشکلات هم کافی است به نخبگان جامعه رجوع کنیم. مثلا در حوزه اشتغال لازم است به سراغ جامعه شناسان، جمعیت شناسان و اقتصاددانان برویم. یا در مورد آب به سراغ متخصصان حوزه زیست آب و منابع طبیعی برویم. برای هر کدام از این مسایل می‌توانیم به گروه نخبگان مراجعه کنیم. گروه نخبگان به عنوان مرجع انتخاب شده مردم هستند و مردم نظرات آنها را پیرامون مسایل و مشکلات می خوانند و در اینصورت می توانند تایید یا رد کنند. پس از اینکه مسایل دقیقا بررسی شد و ایرادات مطرح شد، دولت موظف است آنها را در یک تارنما یا سایتی عیان سازد و مردم به میزان اهمیت این مسایل و مشکلات رای دهند. پس از رای گیری درباره اهمیت این مسایل از سوی مردم به نحوی به پاسخ به پرسش اول میرسیم یعنی اینکه چگونه با دولت گفت و گو کنیم.

روش‌های گفت و گو با مردم

مسعودیان در خصوص روش‌ های گفت و گو با مردم توضیح داد: برای گفت و گو با دولت باید راه‌ های مختلفی تعبیه شود. امروزه به دلیل رشد روزافزون جمعیت مسایل امنیتی کمتر می‌توان با مسوولین کشور بصورت رو در رو و چهره به چهره گفت و گوکنیم. بنابراین برای این کار نیاز است از طریق فضای مجازی یا حتی وسایل ارتباطی نظرات مردم را جویا شویم. با ایجاد وب سایت هایی که نظرات و رای عمومی را جمع آوری می‌کنند و در قالب پرسشنامه‌های بسته، دولت می‌تواند نظرات مردم را جویا شود. در ثانی دولت باید از طریق پرسشگران استخدام شده در میان طبقات متفاوت اجتماعی به لحاظ علمی و معیشتی حضور پیدا کند و آرا نخبگان و مردم را چه به صورت روش کمی و چه بصورت روش کیفی و مصاحبه جمع آوری کند.

راهکار مناسب چیست؟

این جامعه شناس به بررسی روش های ارتباط با جامعه برای شناسایی مسایل و مشکلات پرداخته و گفت: مردم باید از طریق نخبگان هر حوزه که عموما در دانشگاه هستند یا مجربینی که در دستگاه‌های مختلف کار کرده‌اند و یا در حوزه‌های مساله مند تجربه دارند، مسایل را بگویند آنگاه پس از جمع‌آوری پاسخ‌های نخبگان و مجربان و آگاهان، دولت از تیمی که خود از خبرگان و منتخب مردم است استفاده کند و پاسخ‌ها و راه حل‌ها درباره مسایل و مشکلات را مطرح کند. جمیع آرا و نظرات خبرگان را جمع آوری کند و پس از پالایش پاسخ‌ها بهترین آن راهکارها را بکار ببرد. حتی در این زمینه می‌تواند از راه حل‌های کشورهای دیگر که موفق هم بوده استفاده کند. این گفت و گو ماند دور دورانی در بازه‌های زمانی مختلف سالانه یا میانه سال بین مردم و دولت می‌چرخد و حتی در بخش‌های مختلف می‌تواند تقسیم بندی شود.

وی در پایان افزود: گفت و گو زمینه را برای حفظ اعتماد و پشتیبانی ملت از دولت و مشارکت ملت در تصمصیات دولت تقویت می‌کند. گفت و گو بارزترین نقطه تمدنی مشارکت میان ملت‌ها و دولت‌ها است. بنابراین باید این گفته آقای رییسی را به فال نیک بگیریم تا ببینبم چگونه این سخن در آینده عملیاتی خواهد شد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha