حفاظت از جنگل‌ها به واسطه ثبت جهانی هورامان یک ضرورت است

سنندج - ایرنا - فرماندار سروآباد گفت: حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی در این شهرستان باتوجه به ثبت جهانی منطقه هورامان امری ضروری و بی بدیل است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یوسف باشی روز شنبه در جلسه گرامیداشت روز جنگلبان اظهار داشت: یکی از ویژگی های خاص و منحصر به فرد منطقه هورامان که باعث ثبت جهانی آن شد وجود جنگل ها و منابع طبیعی باارزش در این منطقه است.

وی افزود: ثبت جهانی هورامان گامی مهم در ایجاد اشتغال و رونق منطقه است لذا همه باید از منطقه هورامان که بخش عمده ای از آن در شهرستان سروآباد واقع شده حفاظت کنیم و زمینه اشتغالزایی و درآمد برای مردم این منطقه را فراهم کنیم که این مهم با حفظ منابع ارزشمند و خدادادی آن که یکی از آنها جنگل ها و منابع طبیعی است، محقق می شود.

فرماندار سروآباد حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی را با همکاری و تعامل جمعی امکان پذیر دانست و گفت: برای حفاظت و حراست از جنگل‌ها، مراتع و در مجموع منابع طبیعی باید همه افراد جامعه به ویژه جوامع محلی و همیاران طبیعت در کنار مسوولان قرار گیرند.

باشی ضمن تبریک روز جنگلبان به جنگلبانان و دوستداران طبیعت، یادآور شد: خدمات و زحمات این قشر زحمتکش جامعه بر کسی نهفته نیست و قطعا اگر تلاش شبانه روزی و دلسوزی و جان فشانی این قشر نبود، جنگل های منطقه در معرض نابودی قرار می گرفت.

وی تاکید کرد: منابع طبیعی به عنوان یک میراث ارزشمند، باید برای نسل های آینده حفظ شود و از این رو صیانت و حفاظت از این نعمت خدادادی وظیفه ای مهم و همگانی است.

حفاظت از جنگل‌ها به واسطه ثبت جهانی هورامان یک ضرورت است

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سروآباد نیز در این جلسه با تقدیر و تشکر از همیاران طبیعت و تبریک روز جنگلبان اظهار داشت: تعامل و همکاری جوامع محلی به ویژه دهیاران و همیاران طبیعت با اداره منابع طبیعی بسیار ارزشمند و ستودنی است.

مسلم مرادی با اشاره به افزایش آتش سوزی ها نسبت به مدت مشابه سال قبل در این شهرستان گفت: حفاظت از جنگل ها در برابر آتش سوزی نیازمند همکاری و تعامل بیشتر جوامع محلی با اداره منابع طبیعی است و خوشبختانه این همکاری و تعامل در شهرستان سروآباد بسیار قابل توجه بوده است.

وی افزود: در شهرستان سروآباد جوامع محلی به ویژه روستانشینان نقش مهم و تعیین کننده ای در حفظ و حراست از منابع طبیعی دارند تا جایی که به عنوان همیاران طبیعت و بازوان پرتوان منابع طبیعی مشغول فعالیت و حراست از جنگل ها و مراتع شهرستان هستند که این مهم جای تقدیر و تشکر را دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد به اقدامات مهم این اداره در سالجاری اشاره کرد و افزود: امسال در راستای حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی این شهرستان برداشت هرگونه شیره و کتیرا از درختان جنگلی و برداشت غیر مجاز محصولات فرعی مرتعی و گیاهان دارویی را ممنوع اعلام کردیم.

مرادی اضافه کرد: باتوجه به ثبت جهانی هورامان در یونسکو حفاظت از جنگل ها و مراتع و مجموعه منابع طبیعی این منطقه که جزیی از منطقه هورامان است امری ضروری است که باید همه افراد جامعه آن را وظیفه خود بدانند و تنها آن را وظیفه ادارات منابع طبیعی و محیط زیست ندانند.

وی اظهار داشت: حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی که سرمایه ارزشمند و گرانبهای جامعه است نیازمند احساس مسوولیت همه افراد است و تنها وظیفه ادارات خدمات رسان، منابع طبیعی و محیط زیست نیست بلکه همه اقشار باید در این ارتباط احساس مسوولیت کنند.

در پایان این مراسم از ۲۰ نفر از جنگل بانان و همیاران طبیعت و دهیاران که با منابع طبیعی همکاری و تعامل داشتند تقدیر و تجلیل شد.

حفاظت از جنگل‌ها به واسطه ثبت جهانی هورامان یک ضرورت است

از مساحت ۱۲۰ هزار کیلومتری شهرستان سروآباد نیز ۵۷ هزار هکتار آن را منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو، ۱۲ هزار هکتار آن را اراضی ملی و ۵۱ هزار هکتار را اراضی کشاورزی و باغی تشکیل می‌دهد.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و اورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha