۱۰ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۹
کد خبرنگار: 5210
کد خبر: 84421964
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید طالبی محلی در ابرکوه ۹۰ درصد کاهش یافت

یزد - ایرنا - سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به پایان برداشت محصول طالبی( مجدی ) محلی در ۱۵ هکتار گفت: امسال ۴۰۰ تن محصول تولید شد که به دلیل تداوم پدیده خشکسالی در ۲۵ سال گذشته این میزان برداشت نسبت به سال قبل ۹۰ درصد کاهش دارد.

علی محمد هوشمند روزیکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: علاوه بر خشکسالی، به دلیل تغییر الگوی کشت سطح زیرکشت محصول نیز کاهش یافت و در سال‌های اخیر  ۲۰۰ هکتار اراضی به کشت مجدی اختصاص داشت.

این مسوول تصریح کرد: با توجه به خشکسالی، شرایط آبی شهرستان هم برای توسعه کشاورزی به روش سنتی به طور کلی مناسب نیست و تلاش کشاورزان برای اجرای آبیاری نوین ادامه دارد و  با توجه به پرداخت کمک های بلاعوض دولت برای اجرای آبیاری نوین در مزارع و باغ ها تلاش کنند.

هوشمند با اشاره به ارزش افزوده برخی محصولات کم آبخواه تصریح کرد: کشاورزان علاوه بر اجرای آبیاری نوین به توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آبخواه هم توجه داشته باشند.

به گفته وی  ، ابرکوه یکی از قطب های مهم کشاورزی استان یزد است و با توجه به لزوم استفاده بهینه از آب در تولید محصول باغی و زراعی تاکنون پنج هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی به آبیاری نوین تجهیز شد که حدود سه هزار هکتار آن مربوط به هشت سال گذشته است.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار و ۸۰۰ هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم منطقه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار،۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۸۴ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق کشاورزی و همچنین ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha