سفیر آمریکا در بغداد: تمایلی به تنش با ایران نداریم

بغداد-ایرنا- ماتیو تالر سفیر آمریکا در بغداد می گوید که واشنگتن تمایلی به تنش با ایران به ویژه در عراق ندارد.

به گزارش ایرنا، قاسم الاعرجی مشاورامنیت ملی عراق در بیانیه ای درباره نتایج دیدارروز شنبه خود با سفیر آمریکا در بغداد گفت که تالر اشاره کرده است کشورش (آمریکا) به هر تلاش دیپلماتیکی که منجر به روابط طبیعی با ایران شود ارج می نهد و واشنگتن رغبتی به تنش با تهران ندارد.

الاعرجی و تالر همچنین درباره نتایج گفت و گوهای راهبردی بغداد و واشنگتن، اوضاع سیاسی و امنیتی و امنیت انتخابات پارلمانی آینده عراق گفت و گو کردند.

پیش از بیانیه الاعرجی، "فواد حسین" وزیر خارجه عراق درباره ضرورت آغاز گفت و گوهایی با موضوع  روابط ایران با عراق، کشورهای منطقه و آمریکا به رسانه های سعودی گفت که به زودی "برهم صالح" رییس جمهوری عراق راهی تهران می شود.

وزیر خارجه عراق تصریح کرد: به زودی و در روزهای آینده، "برهم صالح" رییس جمهوری عراق در راس هیاتی عازم تهران می شود تا با طرف ایرانی درباره موضوع های مختلف گفت وگو کند.

وی درباره سفر "مصطفی الکاظمی" نخست وزیر عراق به ایران نیز گفت: «هنوز زمانی برای این سفر مشخص نشده است. ایران از نخست وزیر عراق دعوت کرده و پس از تشکیل دولت جدید در ایران، این سفر نیز انجام خواهد شد».

وی افزود: تغییر دولت در ایران، آغاز گفت وگوهای جدید درباره روابط بغداد با تهران ، کشورهای منطقه و آمریکا را می طلبد.

حسین درباره گفت وگوهای ایران و عربستان نیز گفت: دور سوم مذاکرات بین دو کشور ایران و عربستان انجام شد و نتیجه آن رضایت بخش بود.

وزیر خارجه عراق ادامه داد: مهم تر اینکه، دو کشور ایران و عربستان، بحث درباره مواضع مرتبط با روابط دوجانبه را آغاز کردند و عراق نقش مهمی در این باره ایفا کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha