آزادسازی ۳۹۰ کیلومتر از استان البیضاء توسط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن

تهران - ایرنا - سخنگوی نیروهای مسلح یمن از آزادسازی ۳۹۰ کیلومتر از استان البیضاء در جریان مرحله دوم عملیات « نصر مبین » گفت.

به گزارش ایرنا،  «سرتیپ یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز شنبه با انتشار تصویر نقشه‌ای از زمین‌های آزادسازی شده توسط ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور از دست نیروهای متجاوز ائتلاف به رهبری عربستان و نیروهای وفادار به آن‌ها نوشت: این نقشه، مساحت جغرافیایی که در مرحله دوم از عملیات «نصر المبین» توسط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در استان البیضاء آزادسازی شده و ۳۹۰ کیلومتر مربع می‌باشد را نشان می‌دهد.   

همچنین شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از یحیی سریع افزود که در این عملیات مناطق «نعمان» و «ناطع » در استان البیضا آزاد شد.  

وی ادامه داد که در این عملیات داعش و القاعده متحمل تلفات سنگینی شدند و ۱۶۰ تن از نیروهای آن‌ها کشته و بیش از ۲۰۰ نفر از آن‌ها مجروح شدند.  

سخنگوی نیروهای مسلح یمن با یادآوری اینکه این گروههای تکفیری قبل، حین و بعد از عملیات از سوی نیروهای متجاوز ائتلاف به سرکردگی عربستان حمایت و پشتیبانی می‌شدند، افزود: نیروهای متجاوز ائتلاف با در اختیار قرار دادن مقادیری سلاح متوسط و سنگین و مهمات از آن‌ها پشتیبانی کردند. 

وی افزود: در جریان این عملیات دهها خودرو دشمن منهدم شد و آسیب دید و مقادیر مختلفی سلاح از نیروهای متجاوز کشف و ضبط شد. 

یحیی سریع با یادآوری اینکه یگان های مختلف نیروهای مسلح یمن در اجرای مرحله دوم این عملیات شرکت داشتند، افزود:  نیروی موشکی با استفاده از موشک‌های «بدر» و «سعیر» ۱۳ عملیات انجام داد و نیروی هوایی نیز با استفاده از پهپاد ۱۹ عملیات شناسایی و تهاجمی انجام داد که در جریان این عملیات‌ها مواضع داعش و القاعده منهدم شد.  

وی با یادآوری اینکه در زمان اجرای این عملیات، نیروهای متجاوز ۶۷ بار مناطق مسکونی شهروندان و اموال آن‌ها را بمباران کردند، افزود:  مقام های مسئول جنایات گروه‌های تکفیری که شهروندان و اموال آن‌ها را هدف قرار داده است، مستندسازی کردند.  

سخنگوی نیروهای مسلح یمن با یادآوری اینکه این نیروها با همکاری مقام های محلی، تلاش‌های خود برای بازگشت شرایط عادی به زندگی در همه مناطق آزاد شده را آغاز کرده‌اند، افزود:  نیروهای مسلح یمن با حمایت مردم استان البیضاء و قبایل آن به پاکسازی مناطق باقی مانده ادامه می‌دهند. 

وی یادآورشد: مردم ما از حقیقت برنامه‌های آمریکا که توسط نیروهای متجاوز ائتلاف و عوامل و مزدوران آن‌ها اجرا شده،  آگاه هستند. 

نیروهای مسلح یمن اواخر ماه گذشته (تیر ماه) از آغاز عملیات نصر مبین برای آزادسازی استان بیضاء خبر داده بودند. 

عربستان از فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد. 

بر اثر این تجاوز، تاکنون هزاران یمنی کشته شده‌اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha