استقبال بهتر شهروندان جهرم از واکسن کرونا، همه‌گیری را کاهش می‌دهد

شیراز-ایرنا-فرماندار ویژه شهرستان جهرم گفت: با توجه به اینکه برخی از واجدین شرایط در جهرم از زدن واکسن خودداری کرده‌اند و میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی پایین آمده است، این امر منجر به افزایش و شیوع بیشتر کرونا شده است.

مهدی شفیعیان امروز شنبه  در جلسه ستاد شهرستانی مقابله با کرونا اظهار کرد: با توجه به اینکه تاکنون ۳۱هزار و ۶۰۸ نفر از اهالی شهرستان در گروه‌های سنی اعلامی وزارت بهداشت در نوبت اول و ۹هزار و ۳۱۵ نفر در نوبت دوم واکسینه شده اند،اما هنوز ۲۵ تا ۳۰ درصد از افراد واجد شرایط سنی مراجعه نداشتند که با توجه به سن این طیف جمعیتی و سویه جدید ویروس (دلتا) بسیار جای نگرانی دارد.

وی افزود: به استناد مصوبات ستاد ملی کرونا فعالیت‌های رستوران‌ها و قهوه‌خانه به صورت پذیرایی در فضای سربسته، تالارهای پذیرایی، سالن های سینما، پاساژها و بازارهای سرپوشیده،استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدنسازی، شهربازی‌ها، نمایشگاه‌های عمومی و تخصصی مشمول محدودیت در شهرهای قرمز هستند.

نماینده عالی دولت در شهرستان جهرم تأکید کرد: با توجه به وضعیت بحرانی شهرستان از متولیان امر در این زمینه می‌خواهم در اسرع وقت نسبت به رعایت مصوبات ستاد ملی کرونا اقدام کنند.

شفیعیان تصریح کرد:به منظور اجرای فرمایش امام علی(ع) که سلامتی را بالاترین نعمت‌ها می‌داند و  با توجه به سرعت بالای افزایش بیماران بستری در بیمارستان پیمانیه و ظرفیت رو به تکمیل بیمارستان از مردم شریف شهرستان تقاضا می‌شود در رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی نهایت دقت را داشته و از حضور در تجمعات پرهیز کنند.

فرماندار جهرم  در خصوص جلسه ستاد کرونا در بخش‌های تابعه جهرم نیز گفت: جلسه فوق به محوریت بخشداران با جدیت بیشتر دنبال می‌شود و از طریق شوراهای اسلامی و دهیاران فضای سکونت‌گاه‌های روستایی شهرستان کنترل شوند.

افزایش ابتلای جوانان به ویروس کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرستان جهرم نیز در این جلسه با ابراز نگرانی شدید از افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا و نیازمند بستری، نسبت به بحرانی شدن وضعیت هشدار داد و گفت: لازم است همه دستگاه ها، نهادها و سازمان ها برای افزایش نظارت و اعمال محدودیت ها به ویژه در اماکن پرتردد و پرازدحام با هدف کمک به قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا همکاری داشته باشند.

محمد رحمانیان با بیان اینکه با تداوم وضعیت کنونی، روزهای بسیار سخت و نفس گیری را پیش رو خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: متاسفانه حساسیت مردم نسبت به کرونا و رعایت اصول بهداشتی بسیار کاهش یافته و وضعیت بیمارستان ها را تحت الشعاع قرار داده است. 

او ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونای دلتا(هندی)، در سراسر کشور و قدرت سرایت پذیری بالای این ویروس، چنانچه شیوه نامه های بهداشتی و اصول بهداشت فردی و اجتماعی رعایت نشود دچار بحرانی بزرگتر و سهمگین تر خواهیم شد.

رحمانیان با تاکید بر لزوم جدی گرفتن کرونا در موج جدید و تبعات ناشی از عادی پنداری شرایط شیوع این بیماری خطرناک، گفت: هرگونه بی توجهی، ساده انگاری و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، تاثیر بسیاری در گردش و انتقال این بیماری نسبت به پیک های قبل، در جامعه دارد.

او با اشاره به اینکه برای رهایی از این بحران همکاری و مساعدت همه ارگان های دولتی در کنار مردم جامعه برای کنترل موج پنجم لازم و ضروری است، افزود: متاسفانه علی رغم هشدارهای مکرر مبنی بر پرهیز از برگزاری دورهمی و تجمعات و خودداری از انجام مسافرت، متاسفانه باز هم شاهد افزایش چند برابری مراجعین به مراکز درمانی هستیم که همه ناشی از بی توجهی و رعایت نشدن دستورالعمل هاست. 

وی یادآور شد: در حال حاضر بیمارستان پیمانیه مملو از بیماران کرونایی با وضعیتی وخیم است و متاسفانه سن درگیری و ابتلا در بین جوانان بیشتر مشاهده می شود. 

رحمانیان بر اهتمام مردم در امر واکسیناسیون مطابق با برنامه زمان بندی اعلام شده تاکید و اضافه کرد: در شرایط کنونی تنها راه مقابله با این بیماری خطرناک واکسیناسیون عمومی است و تا زمانی شرایط و امکانات تلقیح همزمان برای همه سنین وجود ندارد باید افراد واجد شرایط برای دریافت واکسن تعجیل و در کنار آن پروتکل‌های بهداشتی را هم رعایت کنند.

افزایش ابتلای مادران باردار به ویروس کرونا

سید مجید ارجمند معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم هم گفت: در ماه گذشته در شهرستان جهرم، ۱۳ مادر باردار مبتلا به کووید ۱۹ شده اند که این موارد ابتلا نسبت به سه ماهه اول سال؛ رشد ۴۰ درصدی داشته است.

او افزود: اکثر این مادران باردار دارای درگیری ریوی ۷۰ درصد بوده‌اند و اغلب انتقال بیماری به آن‌ها از طریق اعضای خانواده (شوهر یا فرزندان) بوده است.

ه گفته ارجمند، با توجه به شیوع ویروس جهش یافته دلتا در کشور در گیری بیماری در کودکان و جوانان بسیار زیاد شده است به طوری که در ماه گذشته ۱۱۰ نفر از گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال و ۴۰ نفر از گروه سنی ۵ تا ۱۰ سال در جهرم مبتلا به کووید ۱۹ شده اند.

او با اشاره به بستری بیماران در بیمارستان در یک ماه گذشته گفت: اغلب بیماران بستری در رنج سنی ۳۰ تا ۴۰ سال بوده اند و این افراد با درگیری ریوی ۵۰ تا ۷۰ درصد به بیمارستان مراجعه کرده اند. متاسفانه آمار فوتی‌ها هم به زیر ۴۰ سال رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم تصریح کرد: در حال حاضر کودکان و جوانان از گروه‌هایی سنی هستند که انتقال بیماری از طریق آنان بسیار زیاد است و خانواده‌ها به خصوص مادران باردار باید مراقب باشند. زیرا عوارض بیماری در مادران باردار در مواردی منجر به سقط جنین و مرده زایی خواهد شد.

او بیان کرد: افرادی هم که واکسینه شده اند می‌بایست اصول بهداشتی را رعایت کنند همان طور که در بین بستری‌ها شاهد بیمارانی بوده ایم که دوز اول واکسن را دریافت کرده بودند.

ارجمند تصریح کرد: استفاده از ماسک و دوری از تجمعات مهم‌ترین رکن برای کنترل بیماری و پیشگیری از آن است این روند تا زمانی ادامه دارد که واکسیناسیون بصورت جمعی صورت گیرد.

جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha