گورباچف: روسیه و آمریکا باید برای کاهش تسلیحات اتمی توافق کنند

مسکو - ایرنا - میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی گفت که روسیه و آمریکا برای کاهش تسلیحات اتمی باید با یکدیگر توافق کنند.

به گزارش ایرنا، گورباچف روز شنبه در سالروز امضای پیمان استارت یک بین شوروی سابق و آمریکا به ریانووستی گفت که امیدوار است مذاکرات روسیه و آمریکا درباره ثبات راهبردی (مسائل هسته ای و موشکی) که اخیرا آغاز شده است، به درازا نیانجامد.

پیمان کاهش تسلیحات راهبردی موسوم به "استارت یک" روز ۳۱ جولای سال ۱۹۹۱ بین اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا در مسکو به امضا رسید.

گورباچف با بیان اینکه ۳۰ سال برای پیمان استارت یک سالروز خوبی است، اظهار داشت: این تاریخ را باید به همه تبریک گفت. در این روز تاکید می کنم که موضوع کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی موضوع بسیار مهمی است.  

 وی افزود: سرانجام مذاکرات بین روسیه و آمریکا درباره ثبات راهبردی همان گونه که روسای جمهوری دو کشور توافق کرده بودند، آغاز شد و امیدوارم هیچ یک از دو طرف آن را به طول نیانجامد.  

دور جدید مذاکرات در مورد ثبات راهبردی بین روسیه و آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته در ژنو برگزار شد و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و وندی شرمن دستیار وزیر خارجه آمریکا درباره کنترل تسلیحاتی رایزنی کردند.

 سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی روسیه اعلام کرد که در گفت و گو با آمریکا در باره تسلیحات دفاعی و تهاجمی به توافق نرسیدند.   

گورباچف پیشتر گفته بود که هدف اصلی گریز از جنگ هسته ای است و آمریکا و روسیه باید در این مسیر حرکت کنند.

وی در گفت و گو با خبرگزاری روسی اینترفاکس درباره مذاکرات هسته ای روسیه و آمریکا و تحولاتی که ممکن است در این عرصه رخ دهد، خاطرنشان کرد: کشورهای ما دارای تجربیات بسیار زیاد برای پاسخ دادن به این سوال هستند که به چه مسیری و چگونه باید حرکت کرد.

وی افزود: در استفاده از این تجربیات باید این نکته را در ذهن داشت که اگر تمایل برای دستیابی به خلع سلاح هسته ای و تقویت امنیت برتری یابد، در آن صورت به دستاوردهای زیادی می توان دست یافت. مقامهای روسیه و آمریکا حتما باید دیدار کرده و به توافق برسند و نکته مهم این است که برای یکدیگر قدرت نمایی نکنند.  

رئیس جمهوری اتحادیه جماهیر شوروی سابق، از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا خواست تا در مسیر محدودیت‌های بیشتر در مورد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای گام بردارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha