شهردار بیرجند: بودجه شهرداری چهار برابر شد

بیرجند - ایرنا - شهردار بیرجند گفت: بودجه شهرداری در چهار سال گذشته از فعالیت شورای شهر پنجم حدود چهار برابر شده است و در حال حاضر بدهی به کارکنان نداریم.

محمدعلی جاوید روز شنبه در آخرین نشست شورای اسلامی شهر بیرجند در دوره پنجم که با حضور فرماندار بیرجند و جمعی از مسوولان برگزار شد، افزود: سال گذشته بودجه شهرداری بیرجند ۱۸۸ میلیارد تومان پیش‌بینی شد اما تا پایان سال ۲۶۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان محقق شد که نسبت به چهار سال گذشته ۳۹۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی گفت: در حوزه مالی به خاطر تحریم‌های ظالمانه‌ای که وجود داشت کمک‌های سازمان شهرداری‌ها و دولت به حداقل ممکن رسید از طرفی شیوع کرونا باعث تشدید وضعیت شد.

شهردار بیرجند افزود: این در حالی است که سال ۹۶ بودجه شهرداری بیرجند ۶۹ میلیارد تومان پیش‌بینی شد که ۷۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تحقق یافت و این رقم با شیب بسیار تند در پایان سال گذشته ۳۹۲ درصد رشد داشت.

وی اظهار داشت: سال ۹۶ در آغاز فعالیت دوره پنجم شورای شهر ماهانه به طور میانگین ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان دستمزد، حقوق و سایر مبالغ به کارکنان شهرداری پرداخت می‌شد که این رقم در سال جاری ماهانه به هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

جاوید گفت: زمانی که سال ۹۶ شهرداری را تحویل گرفتیم، ۶ ماه اضافه کار معوق داشت اما اکنون یک ریال هم به کارکنان بدهکار نیستیم.

وی افزود: ۳۳ میلیارد تومان معادل ۴۸ درصد بودجه شهرداری بدهی این سازمان در آن سال بود که اکنون ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان معادل پنج درصد کل بودجه شهرداری در سال ۱۴۰۰ بدهی داریم و در چند روز آینده به صفر نزدیک می‌شود.

وی درباره وضعیت منابع شهرداری گفت: منابع شرداری به چهار بخش منابع انسانی، املاک، حوزه پشتیبانی و مالی تقسیم می‌شود که در حوزه منابع انسانی کارکنان رسمی، پیمانی و قرادادی در سال ۹۶ معادل ۸۵۷ نفر بودند و امسال به ۷۳۳ نفر معادل ۱۲۴ نفر کاهش پیدا کرد و این تعداد بازنشسته شدند.

شهردار بیرجند بیان کرد: در حوزه نیروهای شرکتی شهرداری در قالب شرکت‌های خدمات شهری و فضای سبز سال ۹۶ تعداد ۲۴۸ نیرو فعال بودند که امسال به ۳۵۸ نیرو رسید و تعداد شرکت‌ها از سه مورد به پنج مورد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: از سال ۹۶ تاکنون ۱۲۴ نیروی شاغل شهرداری بازنشسته شدند که هفت میلیارد تومان حق سنوات و بازنشستگی آنها به طور کامل پرداخت شده است.

جاوید گفت: از سال ۹۶ در راستای آموزش و ارتقای بهره‌وری کارکنان ۲۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر ساعت آموزش به صورت عملی و تئوری برگزار شده است.

وی افزود: در حوزه املاک در بازه زمانی چهار سال گذشته ۲۳۷ سند صادر، ۴۳ املاک دیوارکشی، ۱۴۹ ملک به مساحت ۲۰۴ هزار مترمربع نیز به املاک شهرداری اضافه شده است.

شهردار بیرجند گفت: در حوزه پشتیبانی با توجه به سیاستی که در حوزه سازمان شهرداری‌ها بوده سنوات قبل ماشین‌آلاتی در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌گرفت که در این دوره مراکز استان‌ها از این فرصت برخوردار نبودند اما با توجه به نیاز شهرداری بیرجند از محل منابع داخلی تعداد ۳۹ دستگاه از جمله لودر، تریلی کشنده، نیسان، مینی بوس، اتوبوس بازسازی شده و غلتک آهنی خریداری شد.

فرماندار بیرجند هم در این نشست گفت: بعد از اجرای قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا مردم از مدیریت این شوراها انتظاراتی دارند که باید در دوره مسئولیت برای تصمیم‌گیری و اداره شهر و روستا مدنظر قرار بگیرد.

علی ناصری افزود: تاکنون آنچه در شهر بیرجند اتفاق افتاده، انتظارات زیادی از مردم و شهروندان را برآورده کرده است اما برای رسیدن به شرایط مطلوب هنوز کار بسیار زیادی باقی مانده و در برخی امور نیاز به پیشرفت داریم.

وی بیان کرد: فرمانداری بیرجند اعلام آمادگی می‌کند از همه ظرفیت‌های قانونی موجود در مدیریت شهری استفاده کند و در این مسیر از مسوولان استانی و شهرستانی نیز درخوسات مساعدت و همکاری داریم.

در این نشست سه نفر از اعضای دوره پنجم شورای اسلامی شهر بیرجند که برای عضویت در شورای ششم ثبت‌نام نکرده یا منتخب نشده بودند نیز به بیان نکاتی پرداختند.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۸ خرداد امسال در استان خراسان جنوبی برگزار شد.

خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۳۱ شهر دارد و انتخابات شوراها در ۳۰ شهر استان برگزار شد که در بیرجند به صورت تمام الکترونیک بود.

مطابق قانون تعداد اعضای شوراها برای شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر پنج عضو اصلی، برای شهرهای ۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر هفت عضو اصلی و برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۹ عضو اصلی انتخاب می‌شوند و بیرجند با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۹ عضو اصلی شورای شهر و ۶ عضو علی‌البدل دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha