هشدار کارشناسان: سویه جدید کووید-۱۹ می تواند کشنده تر باشد

تهران-ایرنا- گروه مشاوره علمی دولت انگلیس هشدار داد: گونه جدید ویروس کرونا می تواند از هر سه نفر یک نفر را به کشتن دهد.

به گزارش ایرنا، تارنمای انگلیسی ولز آنلاین نوشت: احتمال جهش بیشتر ویروس کرونا- همان طوری که اکنون در انگلیس به وقوع پیوسته وجود دارد.

گروه مشاوره علمی اضطراری موسوم به «سیج» در گزارش خود نوشت انواع جدید ویروس کرونا می تواند مانند نشانگان تنفسی «مِرس» عمل کرده و  باعث مرگ ۳۵ درصد از افراد مبتلا شود.

ولزآنلاین به نقل از تارنمای انگلیسی میرور افزود: سیج هشدار داد جهش ویروس می تواند با سرایت گسترده تر آن رخ دهد و می تواند به گونه ای تغییر کنند که باعث دور زدن همه واکسن های کنونی شود و تاثیر واکسن ها را از بین ببرد هر چند که این امر ممکن است بسیار بعید باشد.

این اتفاق باعث می شود که باز هم محدودیت های سخت تر و قرنطینه شدیدتر اعمال شود و ضربه مهلک دیگری را بر پیکر اقتصاد وارد خواهد کرد.

دانشمندان می گویند ویروس جدید اگر با نوع بتای آفریقای جنوبی و ویروس های جهش یافته نوع آلفا و بتا ترکیب شود، می تواند در مقابل واکسن ها مقاومت کند.

فیلیپ وایتفورد رئیس گروه پارلمانی مسئول در زمینه ویروس کرونا از از مسولان خواست به این گزارش هشدارآمیز سیج توجه نشان دهند.

این مطلب تحت عنوان «واکسن ها تا چه موقع ما را در برابر کووید-۱۹ محافظت می کنند» توسط  ویروس شناسان و اپیدمیولوژیست های دانشگاه امپریال کالج لندن، دانشگاه بیرمنگام و پاپلیس هلس انگلیس به نگارش در آمده است.

انگلیس از واکسن های آسترازنکا، فایزر-بیون تک و مدرنا استفاده می کند و برنامه واکسیناسیون گسترده این کشور از دسامبر ۲۰۲۰ شروع شده است.

آمار تارنمای ریل ورلد نشان داد که واکسن های می تواند تا ۹۵ درصد قدرت محافظت داشته باشند و در برابر ویروس آلفا موثر تر هستند هر چند که توانایی آن در برابر انتقال بیشتر کمتر بوده است.

به گفته دانشمندان انتظار می رود میزان تاثیر واکسن ها برای بیماری های شدید بالا باشد اما تاثیر آن در مقابل بیماری یا عفونت ضعیف می تواند سالانه کاهش یابد.

شمار مبتلایان به کرونا از مرز ۱۹۸ میلیون نفر گذشته و این ویروس تاکنون ۴ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۲۴ نفر را به کشتن داده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha