سامانه چندمنظوره بیمارستانی ارتش در قزوین راه‌اندازی شد

قزوین - ایرنا - سامانه چند منظوره نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی شامل اتاق عمل، آی سی یو، سی سی یو و پست امداد روز شنبه به منظور رفاه حال بیماران کرونایی در محل بیمارستان ۵۵۳ قرارگاه لشکر ۱۶ زرهی قزوین راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا،سرتیپ دوم پزشک بهزاد موذنی رییس اداره بهداشت، امداد و درمان نیروی زمینی قهرمان و محوری ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه برپایی این مرکز درمانی به خبرنگار ایرنا گفت: همزمان با شیوع ویروس کرونا، ۱۲ هزار کادر درمانی و بهداشت ارتش در ۲۸ بیمارستان ثابت فعالیت خود را در ۲۴ استان کشور آغاز کردند.

وی ادامه داد: طی این مدت ارتش جمهوری اسلامی ۱۸ بیمارستان صحرایی و نقاهتگاه جهت مداوای بیماران کرونایی در سطح کشور برپا کرد و آخرین آنها نیز بیمارستان‌های ۶۰ تختخوابی خاش و زاهدان بود که تنها در مدت چهار روز صورت گرفت و هفته آینده نیز یک بیمارستان در زابل استقرار خواهد یافت.

به گفته وی، امروز نیز برحسب نیاز شهروندان خراسان رضوی، یک بیمارستان صحرایی در محوطه بیمارستان شمس الشموس مشهد (۵۵۰ ارتش) برپا می‌شود.    

سرتیپ موذنی تاکید کرد: در راستای ارایه خدمات ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی قهرمان در حوزه مبارزه با کرونا در ۱۸ ماه گذشته با توجه به نیاز استان و بیمارستان ۵۵۳ منطقه قزوین اقدامات موثری را همزمان با شیوع ویروس کرونا به انجام رسانده‌ایم.

وی،  راه اندازی نقاهتگاه و بیمارستان لشکر ۱۶ زرهی قزوین در رشت را نخستین اقدامی دانست که در اسفند ۹۸ به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس به انجام رسید و تصریح کرد: طی همین مدت نیز در بخش بستری بیماران و همچنین پذیرش تزریق داروهای کرونا و راه اندازی مرکز واکسیناسیون در محل استقرار لشکر ۱۶ زرهی قزوین اقدامات قابل توجهی صورت گرفته تا جایی که هم اکنون به طور متوسط روزانه ۳۰۰ شهروند قزوینی علیه این بیماری در این مرکز واکسینه می‌شوند.  

وی اضافه کرد: با توجه به نیاز این بیمارستان یک دستگاه اکسیژن ساز ۶۰۰ لیتری نیز تهیه و به چرخه درمانی شهر قزوین اضافه خواهد شد.

این پزشک به افتتاح سامانه چندمنظوره ارتش در قزوین اشاره کرد و یادآور شد: این سامانه توسط نیروی زمینی ارتش طراحی و ساخته شده و به طور کامل متحرک بوده و خیلی سریع با نصب چادرهای پیرامونی می‌تواند به یک بیمارستان تبدیل شود.

سرتیپ دوم موذنی تاکید کرد: در عین حال نیز یک دستگاه آمبولانس کددار که تمامی امکانات آی سی متحرک را دارد به بیمارستان ۵۵۳ ارتش واگذار شده که طراحی داخلی آن توسط نیروی زمینی ارتش صورت گرفته و افتخار می‌کنیم که در این صنعت توانسته‌ایم ورودی موفقیت آمیز داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ارتش در حال حاضر آماده تولید این نوع سامانه برای همه نیروهای نظامی است، گفت: ما همچنین سالانه توانایی ساخت ۵۰ سامانه ۲۰ و ۴۰ فوت را داریم که آزمایشگاه، رادیولوژی، آزمایش‌های هسته‌ای، میکروبی و شیمیایی نیز در آن طراحی شده و با در نظر گرفتن اتاق عمل، پست امداد، آی سی یو و سی سی یو هم در واقع شالوده یک بیمارستان را در نظر گرفته ایم که با اتصال انواع سامانه‌های چادری و سازه‌های سریع می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن به یک بیمارستان تبدیل شود.

این مسوول بهداشت و درمان با بیان اینکه این سامانه به لحاظ تجهیزات برق، آب و فاضلاب هیچ وابستگی به محیط پیرامونی خود نداشته و تمام امکانات موجود در آن تعبیه شده است،افزود: مهمترین مزایای آن نیز این است که برای حمل و جا به جایی آن نیازی به تریلی و جرثقیل نیست و با وجود جک‌های به کار گرفته شده در آن،  پس از اتصال به خودرو، به هر منطقه‌ای که لازم باشد اعزام می شود و در مدت هشت تا ۱۰ دقیقه نیز این بیمارستان استقرار پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه نیروی زمینی ارتش از یک سال گذشته کار طراحی و ساخت این سامانه را آغاز کرده و نمونه‌های مختلف آن نیز به اقصی نقاط کشور ارسال شده است، افزود: این سامانه بنا به نیاز در هر منطقه مرزی، جنگی، کرونایی و حتی واکسیناسیون یا نقاهتگاه‌ها مورد استفاده قرار می گیرد و تمام استانداردهای وزارت بهداشت را دارد و به لحاظ مهندسی نیز تایید شده است.

 این مسوول گفت:این سامانه از نظر نظامی نیز مقاومت هایی را که در شرایط جنگی باید داشته باشد دارد و مهمترین موضوع نیز پیش بینی موارد زیست محیطی بوده که در طراحی آن مورد توجه قرار گرفته است.

سرتیپ دوم موذنی خاطرنشان کرد: برای استقرار سامانه چند منظوره قزوین ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و برای یک دستگاه آمبولانس این سامانه به همراه تجهیزات آن هم ۵۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شد که این خودرو به صورت یک آی سی متحرک عمل کرده و قادر به جا به جایی بدترین بیماران در کمترین زمان ممکن خواهد بود.

رییس اداره بهداشت، امداد و درمان نیروی زمینی قهرمان و محوری ارتش جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: امیدواریم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی که مهمترین اولویت در بخش مبارزه با کرونا است به همراه رعایت فاصله گذاری اجتماعی،  استفاده از ماسک، تزریق واکسن و پرهیز از مسافرت‌های بین شهری بتوانیم موج پنجم این ویروس را نیز مهار کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha