حدود ۱۰ درصد از مبتلایان کرونا در خراسان شمالی کودکان هستند

بجنورد- ایرنا- معاون بهداشتی و خدمات درمانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه هدف‌گیری سویه دلتای هندی بیشتر به سمت کودکان است، گفت: ۹.۲۸ درصد از مبتلایان ویروس کرونا در استان کودکان هستند.

 افشین دلشاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:در موج پنجم کرونا سویه دلتا از ویروس کرونا شیوع دارد که کودکان را نیز درگیر می‌کند و این سویه از ویروس سرعت انتقال بیشتر و دامنه فراگیری بالاتری را از خود نشان داده است.

هم اکنون، ۴۴۶ مبتلا به این ویروس در بیمارستان های استان بستری هستند.

معاون بهداشتی و خدمات درمانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: با توجه به اینکه علایم بالینی در ویروس دلتا اغلب به‌صورت آبریزش بینی، عطسه، تب، لرز، اسهال و استفراغ و در مراحل بعدی درگیری‌ ریه‌ها است باید به محض مشاهده علایم درمان آغاز شود.

دلشاد با بیان اینکه هم اکنون شاهد استقرار اپیدمی پنجم کرونا در استان هستیم و در روزهای آتی تعداد موارد بستری افزایش خواهد یافت، افزود: عوامل متعددی به ویژه عادی انگاری، عدم رعایت مسائل بهداشتی،  نزدن ماسک در مجامع عمومی برگزاری و شرکت در دورهمی ها و مراسم عزا و عروسی و رفتن به سفر در این خصوص تاثیرگذار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی در استان شدیدا کاهش یافته و در برخی از شهرستان ها رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک بسیار کم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در روزهای گذشته روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ تست PCR  کرونا از افراد مشکوک گرفته شده است که نتیجه ۴۰ تا ۶۰ درصد آزمایش ها مثبت اعلام شده است.

وی گفت: با وجود افزایش قابل توجه مبتلایان وتعداد بستری ها در پیک پنجم کرونا ولی به دلیل واکسیناسیون گروه های پر خطر درصد مرگ و میر نسبت به پیک های قبلی کمتر است.  
براساس آمار رسمی تا پایان موج چهارم ویروس کرونا یکهزار و ۴۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان خراسان شمالی جان خود را از دست دادند.

طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از هشت شهرستان، سه شهرستان بجنورد، اسفراین، شیروان و مانه و سملقان که ۷۵ درصد از جمعیت حدود ۹۰۰ هزار نفری این استان را در خود جای دادند، در وضعیت قرمز، جاجرم و راز و جرگلان در وضعیت نارنجی و  گرمه و فاروج نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha