ذخیره آبی سازه‌های آبخیزداری استان همدان کاهش یافت

همدان- ایرنا- معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان همدان گفت: با توجه به کاهش بارش‌های بهاری و خشکسالی، حجم روان آب‌های پشت بندهای آبخیزداری این استان در سالجاری نسبت به مشابه سال گذشته ۶۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

 محمدمهدی آرتیمانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به بیان اهمیت اجرای طرح‌های آبخیزداری در حفظ آب و خاک پرداخت و افزود: نزدیک به ۲۰ میلیون متر مکعب رواناب در حوزه‌های آبخیز توسط بندهای بزرگ و کوچک آبخیزداری و آبخوانداری کنترل شده در حالیکه سال گذشته ۸۰ میلیون متر مکعب بوده است.

وی ادامه داد: روان آب های پشت بندها و طرح های آبخیزداری استان همدان در همه شهرستانهای استان به جز برخی از بندهای آبخیزداری شهرستان همدان، همگی خشک شدند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان همدان اظهار داشت: ۳۷ میلیارد تومان اعتبار ملی و استانی امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام این حوزه به استان همدان ابلاغ شده است. 

آرتیمانی اضافه کرد: اجرای عملیات بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی در ۲۵ حوزه آبخیز استان همدان با تخصیص اعتبارات لازم در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه همدان یکی از استان‌های پیشرو در اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور است گفت: نزدیک به ۲۴ هزار سازه بزرگ و کوچک آبخیزداری در این استان وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است.

استان همدان با وسعتی بیش از ۱.۹ میلیون هکتار در ناحیه کوهستانی غرب کشور در سر شاخه آبریز چهار سد مهم به نام‌های کرخه، سفیدرود، گاوشان و سد ساوه قرار گرفته است.

طرح‌های آبخیزداری شامل عملیات مکانیکی، بیومکانیکی، مدیریتی و حفاظتی از جمله بذرکاری، کپه کاری مراتع، جنگل کاری و توسعه جنگل با بذر و نهال، اقدامات حفاظتی و پیشگیری از حریق و اجرای طرح کاداستر اراضی ملی به صورت جامع است.

بر اساس آمار منتشره در رسانه‌ها وسعت اراضی ملی همدان بیش از ۹۰۵ هزار هکتار است که نزدیک به نیمی از مساحت این استان را شامل می‌شود.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی اداره کل هواشناسی استان همدان میزان بارندگی در سال جاری بیش از ۴۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha