۹ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۶
کد خبرنگار: 3115
کد خبر: 84421486
۴ نفر

برچسب‌ها

مستندساز شیرازی، ساخت فیلم پلیس جنوب را کلید زد

شیراز- ایرنا- مستند سینمایی پلیس جنوب که قرار است به کارگردانی علی بلندنظر اهل شیراز ساخته شود، در این شهر کلید خورد.

علی بلندنظر مستندساز شیرازی که کارگردانی این فیلم را برعهده گرفته است، شنبه به ایرنا گفت:با شروع جنگ جهانی اول و بدنبال آن ورود نیروهای متفقین به خاک ایران، مقاومت های مردمی در فارس و جنوب ایران شکل گرفت،لذا انگلستان که منافع خود را در خطر می دید با همدستی و خیانت عده ای از خودفروشان، نیرویی نظامی با عنوان "پلیس جنوب" تشکیل داد تا حافظ منافع بریتانیا در جنوب ایران و سرحدات منتهی به هندوستان باشد.
وی ادامه داد:‌اما این موضوع برای ایرانیان آگاه که نقض حاکمیت ایران را مشاهده می کردند قابل پذیرش نبود و مقاومت های گسترده ای در برابر پلیس جنوب شکل گرفت که از این جمله، رشادت های مردم فارس بود.

این کارگردان اضافه کرد: اگر اکنون ایران در دست کشورهای دیگر از جمله انگلیس نیفتاده و چپاول نشده است، وامدار رشادت ها و دلاوری های مردم قشقایی و فارس است. آن هم درست در سالهایی که تمام دنیا چشم طمع بر وطن عزیزمان دوخته بودند.
بلندنظر بیان کرد:‌ در درس های مدرسه، کودکانمان از بزرگانی چون میرزاکوچک خان، رئیس علی دلواری و دلیران تنگستان می خوانند اما تا بحال هیچ کس به آنها نیاموخته است که یکی از ارکان اصلی این پیروزی، مردم فارس بوده اند و ایازهای قشقایی از پر رنگ ترین قهرمانان این آبادانی هستند.

وی ادامه داد:‌پس برآن شدیم که با تولید فیلم مستند بلند سینمایی با عنوان "پلیس جنوب" ، رشادت‌های قشقایی ها و مردم غیرتمند فارس را در مبارزه با سلطه استعمار پیر، با حکم جهاد سید عبدالحسین لاری و رهبری صولت‌الدوله قشقایی و ناصردیوان کازرونی، تاریخ را یک بار دیگر در گوش جهانیان فریاد بزنیم.

این فیلمساز گفت:‌همچنین داستان رشادت ایاز کاپیتان‌کش از طایفه فارسیمدان را نیز در خلال این فیلم، با شکل‌گیری و انحلال پلیس جنوب روایت خواهیم کرد باشد که بتوانیم روایتی قابل استناد و شایسته، از رشادت های مردم وطن دوست فارس و ایل ریشه دار قشقایی ارائه دهیم و افتخارش میراث فرزندانمان شود.

عوامل این فیلم مستند که به سفارش مرکز سیمای استان ها در سیمای مرکز فارس تهیه می‌شود، عبارتند از: مجری طرح، تهیه کننده و کارگردان: علی بلندنظر.

تصویربردار و تدوینگر:محمد ناصریراد، صدابردار:احسان بلندنظر، تحقیق و پژوهش:پروانه دری، احسان بلندنظر، گروه نویسندگان:علی بلندنظر، محمد ناصریراد، پروانه دری.

تهیه کننده اجرایی:پروانه دری، مدیر تولید و مشاور حقوقی:زین العابدین یزدانیان.ناظر کیفی: حسن نقاشی.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha