۱۲ هزار تن نهاده دامی به خراسان شمالی اختصاص یافت 

بجنورد- ایرنا- مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۱۲ هزار تن نهاده دامی یارانه‌ای به این استان اختصاص یافت که پنج هزار و ۸۰۰ تن آن خریداری و به استان حمل شده است.

مهدی شکاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع این میزان نهاده دامی خریداری شده، سه هزار تن آن در بین دامداران استان توزیع شده است.

وی قیمت هر کیلوگرم جو را هزار و ۸۰۰ تومان عنوان کرد و افزود: کرایه حمل به این میزان افزوده خواهد شد.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: در استان یک میلیون و ۹۷۰ هزار راس دام سبک وجود دارد که شامل یک میلیون و ۶۶۶ هزار و ۵۳۰ راس گوسفند و بره و مابقی بز و بزغاله است.

شکاری اظهار داشت: همچنین در خراسان شمالی ۸۲ هزار راس دام سنگین وجود دارد که ۷۹ هزار و ۷۵۸ راس گاو و گوساله و ۲ هزار و ۴۹۱ نفر شتر است.

دامداران خراسان شمالی در تامین علوفه دامی با توجه به افزایش قیمت نهاده های دامی و خشکسال در تگنا قرار گرفته اند که بعضا به اجبار به فروش دام مولد نیز شده اند.

رییس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اوایل امسال گفته بود: تولید علوفه مرتعی در استان بر اثر کاهش بارندگی‌ها به کمترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است.

علی اسدی ایرنا اظهار داشته بود: اگر چه نمی توان میزان کاهش تولید علوفه را  با عدد و رقم اعلام کرد اما واضح است که میزان تولید علوفه در این موقع از سال که نیاز شدید دامداران استان است، کاهش زیادی داشته است.

رییس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفته بود: در شرایط نرمال میزان تولید علوفه در مراتع کویری در هر هکتار ۲۵، مراتع متوسط ۹۰ و مراتع خوب ۱۲۰ کیلوگرم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha