۹ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۰۸
کد خبرنگار: 854
کد خبر: 84421433
۰ نفر

برچسب‌ها

چرا اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

تهران- ایرنا- سایت خبری و تحلیلی راهبرد معاصر در گفت و گویی آورد: تصویری که رهبر معظم انقلاب از مجموعه ارتباطات و روابط و گفت وگوهای هشت ساله دولت کنونی با جهان غرب و به ویژه رژیم آمریکا، برای ما ترسیم کردند نشان می دهد نباید به چشم انداز روشنی برای مذاکره با آمریکا خوش‌بین بود.

در ادامه گفت وگوی نهم مرداد ۱۴۰۰ سایت خبری و تحلیلی راهبرد معاصر با سیدرضا صدرالحسینی کارشناس سیاست خارجی آمده است: آخرین دیدار رهبر معظم انقلاب با اعضای هیات دولت آقای روحانی انجام گرفت. دولتی که در هشت سال گذشته فراز و فرودهای مختلفی را تجربه کرد که یکی از آنها در مساله سیاست خارجی، بحث برجام که شاید با جرات بتوان گفت یکی از مهمترین موضوعاتی بود که دولت آقای روحانی همه هم وغم خود را صرف آن کرد اما در آخرین روزهایی که می رود هنوز هم همچنان اثری از تعهد آمریکا به توافقی بین المللی به نام برجام قابل مشاهده نیست. موضوع بد عهدی آمریکا به برجام، عدم خوش بینی و عدم انتظار برای مراوده با غرب و یافتن راه های دیگری برای توسعه کشور از جمله محورهایی بود که در دیدار امروز هم به دولتی که روزهای آخرش را سپری می کند و هم خطاب به دولتمردانی بود که تازه نفس پا در این عرصه می گذارند گوشزد شد. سید رضا صدرالحسینی کارشناس سیاست خارجی و روابط بین الملل تحلیلی دارد بر بیانات امروز مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت آقای روحانی.


سید رضا صدرالحسینی کارشناس سیاسی و بین الملل در گفت و گو با راهبرد معاصر بیانات مطرح شده از سوی رهبر انقلاب را در آخرین دیدار با دولت یازدهم تشریح کرد و در این باره به دو نکته مهم مورد نظر ایشان پرداخت و گفت: آخرین دیدار دولت دوازدهم با مقام معظم رهبری امروز چهارشنبه ششم مرداد ماه انجام شد. معمولا مقام معظم رهبری در پایان دوره ی دولت ها، دیداری را با اعضای دولت ها برای خدا قوت گفتن و ارزیابی عملکرد کلی آنها در نظر می‌گیرند، بنابراین این دیدار به صورت سنتی درراستای مطالب مهم عنوان شده بود.


این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب ضمن بررسی کارنامه دولت دوازدهم، نقشه راه دولت سیزدهم را نشان دادند توضیح داد: در دیدار امروز که بین مقام معظم رهبری با اعضای هیات دولت سیزدهم برگزار شد، رهبر انقلاب مطالب بسیار مهمی در ارزیابی عملکرد دولت کنونی و نقشه راه قابل توجهی برای ادامه مسیر اداره کشور بدون تکیه به وعده های عمل نشدنی بیان فرمودند که توجه به آنها می تواند کشور را از افتادن در دام دشمن نجات دهد.


وی در این باره تصریح کرد: مقام معظم رهبری به موضوع عدم اعتماد دوباره به آمریکا اشاره کردند چرا که بعد از اصرارهای دولت آقای روحانی برای کلید زدن بحث مذاکره، و صدور مجوز در قالب نرمش قهرمانانه از سوی رهبر انقلاب برای حل مشکلات و معضلات کشور، به خصوص در چهارچوب مسائل هسته‌ای و برجام، معظم له با صراحت اعلام کردند مذاکره با آمریکا جواب نداد و در دولت شما بود که برای همه ی مردم ایران به خوبی مشخص شد نمی توان به غرب بخصوص آمریکا و وعده های آنها حتی در قالب پیمان های بین المللی اعتماد کرد.


صدرالحسینی درباره مسائلی که در وین بر ما گذشت علی رغم تاکید دولت آقای بایدن به بازگشت به برجام گفت: عدم اعتماد به آمریکا و اینکه آمریکایی ها در آنچه می گویند و آنچه عمل می کنند کمترین صداقتی ندارند یک بار دیگر در نشست وین مشخص شد. براین اساس در دولت دوازدهم چند بار به این موضوع مهم رسیدیم که نمی توان چشم انداز روشنی برای مذاکره و به تبع آن اعتماد به دنیای غرب بخصوص آمریکا متصور شد.


سید رضا صدرالحسینی در این باره خاطر نشان کرد: علیرغم بیانات صریح دو طرف مذاکرات بر حل مشکلات و بازگشت به برجام در همین ماه ها و هفته های گذشته شاهد بودیم آمریکایی ها شرط عدم خروج دوباره از برجام وراستی آزمایی را نپذیرفتند، در حالی که اگر صادق بودند با این محورها برای دسترسی به توافق موافقت می کردند.


کارشناس مسائل بین الملل در این باره افزود: بر این اساس است که رهبر معظم انقلاب فرمودند نمی توان به آمریکایی ها اعتماد کرد چرا که بد عهدی کار آنهاست. در حقیقت تصویری که رهبر معظم انقلاب از مجموعه ارتباطات و روابط و گفتگوهای هشت ساله دولت کنونی با جهان غرب و به ویژه رژیم آمریکا، برای ما ترسیم کردند نشان می دهد نباید به چشم انداز روشنی برای مذاکره با آمریکا خوش بین بود، به این دلیل که چشم اندازها کاملاً تاریک است، حتی با بزک کردن این چشم انداز کسی نمی تواند دستاوردی برای چنین توافقاتی متصور شود.


وی در این باره تصریح کرد: قطعاً رهبر معظم انقلاب ضمن انتقاد روشن از موضوع اعتماد قاطع آمریکایی‌ها واقعیت امر را مشخص کردند که راه‌های دیگری برای رشد و توسعه و تعامل اقتصادی ایران با کشورهای دیگر وجود دارد. در واقع این نقشه راه دولت منتخب و رئیس جمهور آینده است که یافتن راه های نو برای همکاریهای اقتصادی بهتر باید به کارشناسان خبره این موضوع سپرده شود.


صدرالحسینی درباره رویکرد تعاملات تجاری دولت سیزدهم با کشورهای مختلف دنیا بخصوص کشورهای شرقی گفت: به نظر می‌رسد فضا برای استفاده از ارتباطات بین‌المللی به جز دنیای غرب برای ما فراهم است. نگاه به شرق به عنوان چشم انداز روشنی برای دولت آینده می تواند موجب رونق تجارت و صادرات و واردات کشور شود. ضمن اینکه به نظر می رسد براساس توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته مبنی بر موضوع همکاری با کشورهای همسایه و کشورهای شرقی، رئیس جمهور منتخب در چارچوب تبلیغات انتخاباتی خود مسئله همراهی، نزدیکی، همکاری و گسترش و تعمیق روابط با همسایگان را مورد تاکید قرار دادند و بر آن هستند تا از مسیر تعامل با این کشورها؛ جان دوباره ای به اقتصاد ایران بدهند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha