۱۵ نوع محصول جدید زراعی دیم معرفی می‌شود

تهران - ایرنا - رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اعلام کرد: ۱۵ نوع محصول جدید گندم، دانه‌های روغنی و حبوبات برای کشت در اراضی دیم معرفی می‌شود.

به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « خشنود علیزاده» افزود: دو رقم از این ارقام در سال ۹۸، ۱۲ رقم در سال ۹۹ و یک رقم در بهار سال جاری از سوی محققان این موسسه تحقیقاتی تولید شده است که معرفی می شوند.

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور درباره ۱۲ رقم جدید زراعی سال ۹۹ اظهار داشت: سال گذشته سه رقم جدید گندم نان، یک رقم گندم دوروم، یک رقم جو، چهار رقم نخود، یک رقم گلرنگ، یک رقم بالنگوی شهری و یک رقم کلزا برای کشت در اراضی دیم معرفی شده است.

وی ادامه داد: ارقام جدید گندم نان که در سال ۹۹ از سوی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم معرفی شد، مناسب کشت در اراضی مناطق سرد و معتدل است و نسبت به ارقام قبلی، عملکرد بالا و مقاومت بیشتری به بیماری ها به ویژه بیماری زنگ زرد دارند.

علیزاده اضافه کرد: یکی از ارقام جدید گندم نان که سال گذشته معرفی کردیم مناسب آبیاری تکمیلی است به طوری که با یک یا دو نوبت آبیاری می تواند عملکرد بالای ۴.۵ تن در هر هکتار داشته باشد.

وی با بیان این که در برخی مناطق مانند اراضی پایاب سدها به علت محدویت منابع آبی، کشاورزان نمی توانند ارقام آبی بکارند و در مناطقی نیز تنها امکان یک یا دو ابیاری وجود دارد، گفت: در این مناطق، کشاورزان می توانند از این رقم جدید گندم دیم به جای ارقام گندم آبی استفاده کنند.

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور درباره ویژگی های ارقام نخود جدید معرفی شده در سال ۹۹ گفت: سه رقم جدید نخود مناسب کشت پاییزه در اراضی دیم در اقلیم سرد و یک رقم مناسب کشت پاییزه در مناطق معتدل کشور است و همگی دانه درشت، پابلند و مناسب کشت مکانیزه بوده و مقاوم به بیماری ها هستند.

علیزاده افزود: ارقام جدید نخود دیم که در چند سال اخیر از سوی این موسسه تحقیقاتی معرفی شده اند، قابل کشت در فصل پاییز هستند و عملکرد تولید آنها حدود دو برابر ارقام بهاره است.

وی با اشاره به ارقام جدید دانه های روغنی معرفی شده در سال گذشته، اظهارداشت: یکی از این ارقام جدید، بالنگوی شهری است که به عنوان یک محصول جدید برای نخستین بار برای کشت پاییزه در اراضی دیم سردسیر معرفی شده است.

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور افزود: این رقم بالنگوی شهری در مناطق گرم و معتدل هم قابل کشت است، اما اهمیت بیشتر این رقم، امکان کشت پاییزه آن در مناطق سرد است زیرا در حال حاضر محصول قابل کشت پاییزه از دانه های روغنی در اراضی دیم سردسیر وجود ندارد.

علیزاده درباره اینکه سال گذشته یک رقم جدید کلزا زودرس و دارای عملکرد تولید بیشتر در مقایسه با ارقام هیبرید هایولا معرفی شده است گفت: این رقم جدید کلزا، آزاد گرده افشان است یعنی نیاز به واردات بذر و یا واردات والدینش ندارد و به راحتی تکثیر می شود.

تولید رقم جدید گندم دوروم در بهار سال ۱۴۰۰ 

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور درباره رقم جدید گندم دوروم که در بهار امسال از سوی محققان معرفی شده است، افزود: این رقم گندم مناسب کشت در اراضی دیم در اقلیم های گرم و معتدل است و پایداری تولید و مقاومت بیشتری به بیماری ها دارد.

وی، سیاست موسسه تحقیقات کشاورزی دیم را افزایش تنوع محصول و توسعه ارقام پاییزه و سازگاری اختصاصی ارقام مناسب برای کشت در اقلیم های مختلف دیم کشور عنوان کرد و اظهارداشت: تلاش داریم ارقام جدید دیم دارای عملکرد و پایداری تولید بیشتر با توجه به تغییرات اقلیمی و  وقوع خشکسالی ها داشته باشند.

علیزاده گفت: با وجود خشکسالی شدید در سال جاری در اکثر مناطق کشور، مزارع الگویی دیم و مزارع تحت پروژه جهش تولید در دیمزارها که با استفاده از ارقام معرفی شده این موسسه همراه با بسته‌های زراعی توصیه شده به اجرا درآمده بودند، توانستند تولید اقتصادی و عملکرد قابل قبولی داشته باشند.

به گزارش ایرنا، براساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی، امسال سه هزار و ۲۰۰ تن بذر گواهی شده انواع ارقام پر محصول و کیفی اصلاح شده برنج در سال جاری بین کشاورزان توزیع شد و تلاش بر این است که با معرفی ارقام مختلف و توسعه شرکت های خصوصی تولید کننده، ضریب بهره مندی برنجکاران از بذر گواهی شده از ۸.۵ درصد فعلی به حدود ۲۰ درصد در سال ۱۴۰۵ برسد.

در صورت تحقق این برنامه، تعداد کشاورزانی که می توانند از بذر گواهی شده برنج بهره مند شوند از ۶۰ هزار نفر فعلی به بیش از ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha