۲۰۵ بیمار کرونایی در سبزوار بستری هستند

سبزوار- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به روند افزایشی شیوع کرونا در این شهرستان گفت: هم اینک ۲۰۵ بیمار کرونایی در مرکز آموزشی، درمانی واسعی سبزوار بستری هستند.

دکتر علیرضا مسلم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ار مجموع ۲۰۵ بیمار بستری شده در بیمارستان واسعی سبزوار ۳۰ بیمار بدحال در بخش مراقبت های ویژه این بیمارستان بستری هستند.

وی اضافه کرد: تعداد بیماران کرونایی بستری شده در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در اواسط هفته گذشته ۱۴۰ بیمار بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: با بستری ۲۵ بیمار جدید کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته در سبزوار بیش از ۸۰ درصد ظرفیت تخت‌های بیمارستانی که برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده تکمیل شده است.

مسلم افزود: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته های گذشته از عوامل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بوده است و در صورت تداوم عادی‌ انگاری شهروندان، وضعیت این شهرستان به لحاظ شیوع کرونا حادتر خواهد شد.

مرکز آموزشی، درمانی واسعی در شهر سبزوار به طور ویژه برای پذیرش بیماران مشکوک به ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در نظر گرفته شده است.

۳۷ مرکز بهداشتی درمانی، ۱۹۴ خانه بهداشت و ۶ بیمارستان زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به جمعیت نیم میلیون نفری شهرستان‌های سبزوار، جوین، داورزن، جغتای، خوشاب و ششتمد در غرب خراسان رضوی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کنند.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

هم‌اینک در خراسان رضوی شهرهای مشهد، سبزوار، تربت‌جام، قوچان، کاشمر، سرخس، درگز، بینالود و چناران در شرایط قرمز کرونایی قرار دارند.

بر این اساس هم‌اینک از مجموع ۳۳ شهرستان خراسان رضوی ۹ شهر شامل گناباد، بردسکن، نیشابور، فیروزه، فریمان، تربت‌حیدریه، تایباد، خواف و خلیل‌آباد نیز در وضعیت نارنجی و شهرهای باخرز، زاوه، رشتخوار، مه‌ولات، بجستان، خوشاب، جوین، جغتای، داورزن، ششتمد و کلات در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی مشهد روند روزافزون تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در موج پنجم طغیان سویه دلتای این ویروس همچنان در حال افزایش است لذا اگر برای روزهای آتی چاره‌اندیشی فوری و مناسب صورت نگیرد کادر درمانی این استان در خدمات‌رسانی به بیماران دچار چالش خواهد شد.

به همین خاطر نهادهای مختلف متولی بهداشت و درمان همچون سازمان نظام پزشکی مشهد خواستار تعطیلی کامل این کلانشهر شده‌اند.  

هم‌اینک روزانه ۵۰۰ بیمار جدید کرونایی در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری می‌شوند. این در حالی است که هزار و ۸۱۵ نفر به همین خاطر هم‌اکنون در بیمارستانهای این استان هستند. تعداد بیماران بدحال کرونایی بستری در بخشهای مراقبت‌ ویژه بیمارستانی خراسان‌ رضوی نیز ۳۸۵ نفر اعلام شده است.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون سه میلیون و ۸۵۱ هزار و ۱۶۲ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ جان ۹۰ هزار و ۳۴۴ نفر را نیز تاکنون در کشورمان گرفته است. همچنین سه میلیون و ۳۴۸ هزار و ۳۶۳ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تاکنون بهبود یافته‌اند.  

وزارت بهداشت اعلام کرده است هم‌اینک ۲۸۵ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهرستان در شرایط نارنجی و ۵۲ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

همچنین تاکنون ۹ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۹۰ شهروند ایرانی دوز نخست واکسن کرونا و 2 میلیون و ۶۵۲ هزار و ۳۸۵ نفر دوز دوم آن را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند. بر این اساس مجموع واکسنهای تزریق شده در ایران به ۱۲ میلیون و ۱۸ هزار و ۶۴۸ دوز رسیده است.

"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۱۹۸ میلیون و ۱۰ هزار و ۹۶۷ نفر را بیمار کرده و جان چهار میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۲۴ نفر را در ۹۷۸ کشور گرفته است. ۱۷۸ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۶۳ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تاکنون در سطح جهان درمان شده‌اند.

آمریکا در این میان با ۳۵ میلیون و ۶۸۸ هزار و ۵۰۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ و همچنین ۶۲۹ هزار و ۶۴ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.

ایران بر اساس آخرین آمارهای رسمی جایگاه دوازدهم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به کرونا در میان کشورهای جهان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha