موج چهارم ویروس کرونا در آسیا و شمال آفریقا

تهران- ایرنا - سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، آسیا و آفریقای شمالی در حال حاضر در میان چهارمین موج همه گیری کرونا با گسترش سریع ویروس با سویه دلتا هستند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روزنامه « اسکرول این » هند، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: کشورهای آسیای غربی و آفریقای شمالی در میانه چهارمین موج همه گیری ویروس کرونا با گسترش سریع سویه دلتا هستند و از ۲۲ کشور منطقه ۱۵ کشور صحت گسترش این سویه را تایید کرده است. 

برپایه گزارش دفتر سازمان ملل متحد در منطقه شرقی مدیترانه، طی یک ماه گذشته این همه گیری در کشورهای ایران، عراق، تونس و لیبی افزایش بی سابقه ای داشته است. 

این دفتر که ۲۲ کشور را در مناطق آسیای غربی، شمال آفریقا، شاخ آفریقا و آسیای مرکزی پوشش می دهد، گفت : « سویه دلتا، به سویه مسلط ویروس کرونا در چندین کشور  تبدیل شده است. این سویه در میان افراد واکسینه نیز گزارش شده است. سویه دلتا که اول بار در هند شناسایی شد از دیگر سویه های این ویروس مسری تر است. » 

سازمان جهانی بهداشت همچنین افزود: تا آخرین هفته ماه ژوئیه در این منطقه تنها ۴۱ میلیون نفر واکسن دریافت کردند و این بدین معناست که تنها ۵.۵ درصد از جمعیت در این منطقه واکسینه شده اند. 

« احمد ال مندهاری » رئیس دفتر سازمان ملل متحد در منطقه شرقی مدیترانه در مصاحبه با این روزنامه گفت: مبارزه با ویروس کرونا هنوز به پایان نرسیده است و سویه های جهش یافته در این مبارزه تا زمانی که واکسن ها به شکلی برابر در جهان توزیع نشوند، پیروزند.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت کشورها را به تزریق دوز تقویتی تشویق می کند و از همه می خواهد تا با اطلاعات اشتباه از واکسیناسیون مردم جلوگیری نکنند. 

گفتنی است در حال حاضر میان کشورهای ثروتمند و کشورهای فقیر به دلیل دستیابی به واکسن فاصله زیادی وجود دارد. 

سازمان ملل متحد در منطقه شرقی مدیترانه در این گزارش اعلام کرد: بیش از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار مورد ابتلای جدید و ۳ هزار و ۵۰۰ مرگ به طور متوسط بر پایه گزارش های هفتگی در این منطقه در یک ماه گذشته ثبت شده است. این ارقام نشانگر افزایش ۵۵ درصدی آمار ابتلا و ۱۵ درصدی آمار مرگ و میر در مقایسه با ماه گذشته  است. 

در بیانیه ای که از سوی نهاد بهداشت جهانی منتشر شد، آمده است: در هفته های اخیر سرعت بستری شدن در بیمارستان ها افزایش یافته و ظرفیت بیمارستان هایِ مرجع و مخصوص کرونا نیز تکمیل شده است و کمبود وسایل ضروری پزشکی از جمله کپسول های اکسیژن مشاهده می شود. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه کشورهایی مانند تونس که بالاترین میزان مرگ و میر را در میان کشورهای آفریقای شمالی ثبت کردند در حال مبارزه با موج جدید هستند. 

روز سه شنبه هفته گذشته ایران با ثبت ۳۴ هزار و ۹۰۰ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا به بالاترین رکورد خود از شروع همه گیری ویروس کرونا در فوریه ۲۰۲۰ دست یافت. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha