تبلور هنر خطاطی ایرانی و زبان فارسی در قلب فرهنگی پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - زبان فارسی به عنوان میراث مشترک ملت‌های ایران و پاکستان از دیرباز دارای جایگاهی مهم میان علاقه‌مندان به تمدن و فرهنگ در همسایه شرقی است، در همین این راستا خانه فرهنگ کشورمان در «لاهور» به عنوان قلب فرهنگی پاکستان برنامه جدیدی برای ترویج زبان فارسی و هنر ایران زمین را آغاز کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، همزمان با ایام جشن عیدسعیدغدیرخم دوره تابستانه آموزش زبان فارسی، خطاطی و نگارگری ایران در شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب در شرق پاکستان گشایش یافت.

آیین افتتاحیه دوره‌های تابستانه یادگیری زبان فارسی، خطاطی و نقش نگاری با حضور "محمدرضا ناظری" سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، "جعفر روناس" رئیس خانه فرهنگ کشورمان، جمعی از مسوولان و استادان دانشگاهی در لاهور، علاقمندان به فرهنگ و هنر ایرانی و اساتید خطاطی و نگارگری در سالن همایش خانه فرهنگ ایران برگزار شد.

رئیس خانه فرهنگ ایران در لاهور ضمن تبریک عید سعید غدیر خم به مردم مسلمان پاکستان و به‌ ویژه عاشقان ولایت و امامت گفت: واقعه بزرگ غدیر، اکمال دین و اتمام نعمت بر عالمیان و جهان اسلام بود.

وی با بیان رسالت اصلی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در ترویج زبان و ادبیات فارسی و همچنین گسترش هنر ایرانی در میان کشورهای اسلامی و منطقه ای از جمله پاکستان به عنوان کشوری با اشتراکات فراوان گفت: در دوره تابستانه ما شاهد آموزش زبان فارسی در سه سطح نوآموز، مقدماتی و فوق میانی خواهیم بود.

جعفر روناس با بیان ضرورت آشنایی نسل جوان پاکستان با گنجینه های هنر غنی ایرانی گفت: همزمان کلاس های نگارگری و خوشنویسی هم در این مدت آغاز خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرد: کارگاه های رایگان آموزش و دانش افزایی زبان فارسی به منظور اصلاح و ارتقاء مکالمه زبان فارسی، بصورت رایگان برای عموم و ایضاً کارگاه آموزش نگارگری و خوشنویسی برای عموم علاقمندان در خانه فرهنگ برپا می شود.

وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور گفت: همچنین در نظر داریم دوره های دانش افزایی را با همکاری دانشگاه هایی که در آن اتاق ایران داریم بصورت فیلم کوتاه و داستان کوتاه و مشاعره برگزار کنیم.

تبلور هنر خطاطی ایرانی و زبان فارسی در قلب فرهنگی پاکستان

محمدرضا ناظری سرکنسول ایران در لاهور نیز با بیان اهمیت بزرگداشت عید غدیر و آغاز امامت و ولایت گفت: کلید دستیابی به گنجینه فرهنگ غنی ایران یادگیری زبان فارسی است و امیدوارم فارسی آموزان و علاقمندان به فرهنگ ایرانی بتوانند با گذراندن دوره های متنوع فارسی آموزی، این زبان شیرین را یاد گرفته و از این طریق ارتباطات فرهنگی دو کشور را تقویت کنند. 

در این مراسم پیام صوتی دکتر "غلامعلی حداد عادل" رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی به استماع حاضران رسید.

وی در این پیام ضمن تبریک و تقدیر از فارسی آموزان و استادان و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران درلاهور در گسترش زبان فارسی گفت: شهر لاهور از گذشته تا به امروز با دارا بودن شاعران و ادیبان مشهور فارسی زبان مانند مسعود سعد سلمان و واقف لاهوری که قرار است دیوان این شاعر بزرگ در ایران منتشر شود، چشم و چراغ شهرهای شبه قاره در توجه به زبان و ادبیات فارسی بوده است.   

دکتر حداد عادل با بیان رابطه تنگاتنگ زبان اردو و فارسی گفت: مردم پاکستان اگر می خواهند بر زبان اردو تسلط داشته باشند باید زبان فارسی را نیز یاد بگیرند. 

رئیس بنیاد سعدی ضمن قدردانی از زحمات استادان زبان فارسی در دانشگاه های شهر لاهور برای ترویج و آموزش زبان و ادبیات فارسی بویژه در میان قشر جوان خاطرنشان کرد: فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی آماده هر نوع همکاری و کمک برای گسترش و آموزش زبان فارسی در لاهور است. 

خانم "فلیحه زهرا کاظمی" رئیس بخش زبان وادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور نیز در این مراسم به چالش های پیش روی زبان و ادبیات فارسی درپاکستان اشاره کرد و گفت: برای ترویج زبان فارسی در سراسر پاکستان هر چند اقدامات مهمی صورت گرفته است اما دامنه این تلاش ها باید گسترش یابد.

در پایان فارسی آموزان برنامه های متنوعی در پاسداشت و اهمیت غدیر اجرا کردند از جمله سرودی گروهی زیبا درباره واقعه تاریخی غدیر خم و شخصیت امام علی(ع) با صدای رسا خواندند که مورد استقبال حضار در سالن قرار گرفت.

درحاشیه این مراسم نیز مجموعه‌ای از کتب هنری، آموزشی و فرهنگی ایران زمین به نمایش گذاشته شد.

تبلور هنر خطاطی ایرانی و زبان فارسی در قلب فرهنگی پاکستان

مردم پاکستان به عنوان دوستداران زبان فارسی همواره در محافل مختلف از حافظ، سعدی،اقبال لاهوری و دیگر بزرگان زبان فارسی سخن می‌گویند؛ عواملی که محور پیوند و محبت میان دوملت همسایه محسوب می‌شوند.

مقامات پاکستانی از جمله مسوولان نهادهای عالی آموزشی، دانشگاهی و اندیشمندان این کشور همواره بر ضرورت ترویج فرهنگ و ادبیات زبان فارسی بمنظور تعمیق بیشتر روابط میان مردم جمهوری اسلامی ایران و پاکستان تاکید دارند.

در حقیقت ترویج آموزش زبان فارسی در پاکستان، کشوری که مشترکات فراوانی با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه فرهنگ، تاریخ، مذهب و اجتماع دارد، گام موثری در شناخت بیشتر فرهنگ و تمدن مشترک مردم دو کشور بوده و باید تلاش‌ها در این زمینه را بیش از گذشته افزایش داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha