طرح پیشگیری از ورود سیل به منابع آب کشاورزی بافق انجام شد

یزد - ایرنا - مدیرجهاد کشاورزی بافق با بیان اینکه ۳۵ رشته قنات  و ۲۵ حلقه چاه در معرض خطر احتمالی سیلاب قرار دارد ، گفت: در این ارتباط طرح حفاظت و پیشگیری از ورود سیل به ۶۰ منبع آبی شهرستان با ۱۰ میلیارد ریال بودجه انجام شد.

علی اکبر رحمتیان روزشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس اولویت، کار حفاظت این منابع آبی در مدت یک ماه از سوی مدیریت و با مشارکت مردم  منطقه انجام شد.

وی با بیان اینکه خسارت ناشی از سیل، بیشتر سبب ورود سیل و رسوب به داخل قنات‌ و مسدود شدن مسیر این سازه آبی می شود، تاکید کرد: عملیات یادشده شامل گواربندی ، ایجاد خاکریز در اطراف قنات‌ها و طوقه چینی میله‌های چاه است.

به گفته این مسوول، سیلاب‌های مخرب و فرسایش خاک یکی از تهدیدهای جدی برای قنات‌های مناطق خشک و نیمه خشک کشور از جمله بافق است که هنگام جاری شدن سیل یا روان آب‌های ناشی از بارندگی به خاطر دخالت انسان در طبیعت، دچار خسارت می شود.

مدیرجهاد کشاورزی بافق از انجام عملیات اجرایی حفاظت و پیشگیری از خسارت احتمالِی سیل در یکی از پرآبترین قنات‌های شهر بافق خبر داد و اظهار کرد: قنات «هنیه » به طول ۵۰۰ متر، ۲۰ لیتر بر ثانیه آبدهی دارد.

وی تعداد مالکان این قنات را ۲۱۰ نفر و تعدادبهره‌برداران آن را ۱۰۵ نفر اعلام کرد و یادآور شد: ۱۲۰ هکتار از باغ‌ها و مزارع کشاورزی شهر بافق از آب قنات هنیه آبیاری می‌شود.

رحمتیان تاکید کرد: علاوه بر قنات یادشده ، کار حفاظت بقیه چاه‌های کشاورزی و قنات‌ها به ترتیب اولویت انجام شد.

براساس اعلام ستاد بحران فرمانداری بافق، بارش‌های سال ۹۹، مبلغ ۷۵ میلیارد ریال به راه‌های روستایی، جاده های ارتباطی، قنات ها و راه‌های بین مزارع خسارت وارد کرد که پس از جاده‌ بیشترین خسارت مربوط به بخش کشاورزی است.

وسعت زمین‌های زیرکشت محصولات زراعی و باغی بافق، ۶ هزار و ۲۹۰ هکتار است که با ۱۱۷ حلقه چاه عمیق ، نیمه عمیق و ۱۲۰ رشته قنات، آبیاری می‌شود.

از معروف ترین محصول منطقه می‌توان به زعفران،گندم، خرما، پسته، روناس و گیاهان علوفه‌ای و انواع محصول سردرختی اشاره کرد. 

شهرستان بافق یک بخش مرکز، سه دهستان ( مبارکه، کوشک و سبزدشت) ، ۲۸ شورای اسلامی، ۲۲ دهیاری مصوب و بیش از ۱۰۰ پارچه روستا و آبادی دارد.

مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha