سالمندان تحت پوشش بهزیستی به مراکز واکسیناسیون زنجان مراجعه کنند

زنجان - ایرنا - مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: سالمندان تحت پوشش بهزیستی مقیم در مرکز به طور کامل واکسیناسیون شده اند اما ضروری است سایر سالمندان تحت پوشش و مقیم در خانواده با هدف حفظ سلامت بدون نگرانی و با اطمینان خاطر برای دریافت واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

محمد محمدی قیداری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مراکز نگهداری بهزیستی در امر پیشگیری از کرونا موفق عمل کرده است افزود: دستورالعمل‌های بهداشتی جداگانه‌ای متناسب با روند شیوع پیک پنجم بیماری به مراکز بهزیستی مانند کمپ‌های اعتیاد، مراکز روزانه، مراکز شبانه، سالمندان و شیرخوارگاه‌ها ابلاغ شده است.

وی اضافه کرد: پاسخگویی به مراجعین در ستاد پذیرش و هماهنگی گروههای هدف با استفاده از نرم افزار ماسک صورت خواهد گرفت و در صورت ابتلای مراجعین از ورود به داخل اداره جلوگیری می شود.

این مسوول ادامه داد: برای همه مددجویان ساکن در این مراکز مانند مراکز شبانه کودکان، سالمندان و مراکز روزانه همه موارد بهداشتی و محدودیت ورود و خروج توسط پرسنل مراکز انجام می‌شود  همچنین برای این مراکز ملاقات‌های عمومی و بازدید لغو شده است.

محمدی با بیان اینکه در مناطق قرمز پذیرش مددجویان ممنوع است، تاکید کرد: در مناطق سفید و زرد پذیرش مددجویان جدید نیز تحت پروتکل خاص و انجام تست‌های pcr انجام می‌شود و پس از پذیرش مددجو به مدت دو هفته در اتاق قرنطینه است و پس از آن وارد سایر بخش‌ها و فضای عمومی می‌شود. 

به گفته وی، در مناطق سفید و زرد که به مناطق قرمز نیز تبدیل شده‌اند بطور قطع از پذیرش جدید مددجو به جز افرادی که با حکم قضایی پذیرش می‌شوند و شامل افراد مجهول‌الهویه هستند، ممانعت می‌شود.

محمدی افزود: تا حد امکان از پذیرش افراد جدید در کمپ‌ها و مراکز روزانه خودداری می‌شود، مگر آنکه به‌طور استثنا دستور قضایی وجود داشته باشد که آن هم با رعایت موازین بهداشتی کامل  انجام  می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان ادامه داد: در تمامی مراکز نگهداری اتاق قرنطینه برای افرادی که خانواده‌ای ندارند پیش‌بینی شده است و بسته بهداشتی کامل در اختیار آن افراد قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: به منظور پیشگیری از شیوع و انتقال ویروس کرونا بررسی و نظارت بر مراکز شبانه روزی توانبخشی، اجتماعی و مرکز سرپناه شبانه روزی (شلتر) توسط بازرسان بهزیستی انجام می شود.

محمدی گفت: براساس بخشنامه های وزارت بهداشت، پذیرش در کمپ های ترک اعتیاد بر اساس اجرای پروتکل های بهداشتی مصوب سازمان بهزیستی کشور و وضعیت استان یا شهرستان از نظر کووید -۱۹ خواهد بود.

به گفته این مسوول، بدیهی است شهرستان هایی که در وضعیت زرد و سفید از نظر ویروس کرونا قرار دارند می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی، تائیدیه مرکز بهداشت و هماهنگی با بهزیستی شهرستان مربوطه با نصف ظرفیت شروع به پذیرش بیمار کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای حفظ سلامتی سالمندان، خانواده ها می توانند به صورت تلفنی با آنها ارتباط بگیرند، حتی به خیرین اعلام شده که در شرایط فعلی تنها به صورت غیرحضوری می توانند به این مراکز خدمات ارائه کرده و ویزیت بیماران در منزل و مرخصی کودکان بی سرپرست برای رفتن نزد اقوام نیز لغو شده است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با سازمان بهزیستی برنامه واکسیناسیون افراد دارای که در منازل هستند از اواسط مرداد  امسال اجرایی خواهد شد.  

وی یادآوری کرد: این طرح در زمان حاضر تنها برای افراد دارای معلولیت که شدت معلولیت بالایی بر اساس درجه بندی های انجام شده از سوی سازمان بهزیستی دارند و بی تحرک هستند اجرا می شود و در پایان این طرح، واکسیناسیون سایر افراد دارای معلولیت نیز برنامه ریزی خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha