۹ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۱
کد خبرنگار: 1827
کد خبر: 84421184
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عشایر رفسنجان مشکل کمبود آب دارند

کرمان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان کمبود آب را از جمله مشکلات عمده جامعه مولد عشایری این شهرستان برشمرد.

عباس حاج عبدالهی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا آمار عشایر شهرستان رفسنجان را ۳۵۱ خانوار عنوان و بیان کرد: به علت گرمای هوا و کاهش منابع آبی، آبرسانی سیار به عشایر مستقر در مراتع شمال و غرب منطقه سرچشمه و مراتع واقع در حومه شهرستان از ۳ ماه قبل شروع شده است.

به گفته وی روزانه به وسیله ۳ دستگاه تانکر آبرسانی تحت قرارداد اداره نظارت بر ماشین آلات مجتمع مس سرچشمه انجام می گیرد.

حاج عبدالهی با اشاره به افزایش گرمای هوا نسبت به مدت مشابه سال قبل و کاهش بارندگی اظهار کرد: بسیاری از چشمه‌ها، قنات ها و منابع آبی طبیعی در مناطق عشایری خشک شده‌اند و آبرسانی با تانکر را ضروری کرده است.

وی در عین حال تاکید کرد: آب عنصری حیاتی است و به هر شکل ممکن آب را به عشایر خواهیم رساند تا در این روزهای گرم شاهد بروز مشکل برای این قشر پرتلاش نباشیم.

حاج عبدالهی خاطرنشان کرد: با بررسی های صورت گرفته ۲ طرح برای تأمین آب از محل بندهای خاکی موجود در شهرستان تهیه و برای تأمین اعتبار به اداره کل عشایری استان کرمان ارائه شده تا علاوه بر موافقت اجرای طرح، تأمین اعتبار و اجرا شود.

تولید سالانه ۲ هزارتن گوشت قرمز

مدیرجهاد کشاورزی رفسنجان در ادامه عشایر این خطه را بازوی اقتصادی منطقه خواند و گفت: عشایر شهرستان بیش از ۱۸۰ هزار رأس دام سبک دارند که سالانه ۲ هزار تن گوشت قرمز تولید  و روانه بازار می کنند.

وی اظهارکرد: این عشایر بیش از ۱۸۰ هزار رأس دام را پرورش می دهند و سالانه حدود ۲ هزار تن گوشت قرمز تولید و روانه بازار می کنند؛ البته این عشایر در کنار تولید گوشت قرمز مورد نیاز شهرستان، سایر محصولات اعم از کشک و روغن و پشم هم تولید می کنند.

ضرورت پوشش بیمه

حاج عبدالهی با اشاره به اینکه اکثر این عشایر زیرپوشش بیمه تأمین اجتماعی صندوق روستایی و عشایر هستند به عشایری که بیمه نیستند توصیه کرد حتماً برای بیمه شدن به صندوق روستایی و عشایری واقع در جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنند؛ یکی از مزایای این بیمه پرداخت حق بیمه به مدت ۱۵ سال توسط عشایر است و پس از آن  می توانند حقوق مستمری بازنشستگی دریافت کنند.

حدود ۲۰۰ سامانه مرتعی در رفسنجان

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان نیز گفت: حدود ۲۰۰ سامانه مرتعی در شهرستان وجود دارد که مرتعداران دام های خود را به مدت ۳ ماه از ۲۰ اردیبهشت به این مراتع می فرستند و تا ۲۰ مرداد مهلت چرای دام در این مراتع اعلام شده است.

جلال حسن شاهی سامانه مرتعی را یک پرونده ممیزی مرتع با تعدادی بهره بردار و عرصه مورد چرای دام تعریف و  بیان کرد: این سامانه های مرتعی در رفسنجان ظرفیت حدود ۹۰ هزار رأس دام را دارند.

رفسنجان با وسعت بیش از ۸ هزار کیلومتر مربع در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha