آستان قدس ۹۴۹ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خراسان شمالی خریداری کرد

بجنورد- ایرنا- مدیر تعاون روستایی خراسان شمالی گفت: شرکت کشاورزی آستان قدس امسال ۹۴۹ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان استان خریداری کرد درحالیکه خشکسالی و نبود باران موثر تولید آن را به حدود یک سوم سال زراعی گذشته کاهش داد.

جلیل رمضانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه خرید محصول دانه روغنی کلزا توسط آستان قدس به صورت تضمینی انجام شد، اظهار داشت: کشاورزان محصول خود را به سه مرکز خرید آشخانه، بجنورد و شیروان تحویل دادند.

وی افزود: پارسال کشاورزان این استان بیش از سه هزار تن دانه روغنی کلزا تحویل مراکز خرید داده بودند که امسال علاوه بر خشکسالی و کاهش بارندگی، سرمازدگی نیز باعث کاهش راندمان تولید این محصول شد.

وی اظهار داشت: قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا با ۲ درصد ناخالصی و ۹ درصد رطوبت ۱۱ هزار تومان است و به ازای هر درصد افت رطوبتی بالای ۹ درصد و افت ناخالص بالای ۲ درصد به نسبت از وزن محصول کلزا تحویلی کسر و بهای آن محاسبه و پرداخت شد.

رمضانی با بیان اینکه با توجه به سرانه مصرف روغن در کشور و برای کاهش ‏وابستگی‌های مربوط به واردات روغن، سیاست وزارت جهاد کشاورزی، حمایت از کشاورزان برای کشت و تولید این محصول است ، گفت: بدین لحاظ قیمت خرید تضمینی این محصول در سال جاری نسبت به سال ‏گذشته از رشد یک و نیم برابری برخوردار است.‏

به گفته مسوولان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ۴۰ درصد مزارع کلزای این استان بر اثر نبود بارش موثر و کاهش آبیاری از بین رفت.

طبق الگوی کشت باید حدود چهار هزار هکتار از کشتزارهای این استان دانه روغنی کلزا کشت می شد که کشاورزان استان بیش از سه هزار هکتار این محصول را کشت کردند.

خراسان شمالی در زمینه تولید دانه روغنی کلزا رتبه نهم را در بین استان‌ها دارد.

در اراضی خراسان شمالی انواع دانه های روغنی گلرنگ،  کنجد، کاملینا و آفتابگردان نیز کشت می شود.

مدیر تعاون روستایی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تاکنون گندمکاران این استان دو هزار و ۲۵ تن گندم به ۱۱ مرکز خرید نیز تحویل داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha