۹ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۹
کد خبرنگار: 854
کد خبر: 84421145
۰ نفر

برچسب‌ها

ارزش‌های اعتدال

تهران- ایرنا- روزنامه آفتاب یزد در یادداشتی نوشت: میانه روی فضلیتی است که مانع افراط و تفریط در امور می‌شود و ما را از تنفر و تکبر پیامدهای نامطلوب ناشی از خوشی‌های ناپایدار و بی‌ثباتی‌های هیجانی محافظت می‌کند.

در ادامه یادداشت نهم مرداد ۱۴۰۰ روزنامه آفتاب یزد به قلم قربانعلی تنگشیر می خوانیم: این فضیلت از چهار مولفه تشکیل شده است که عبارت‌اند از: بخشش، فروتنی، آینده‌نگری و کنترل خود.
۱-بخشش: رشد توانایی بخشش در فرد سبب می‌شود که وی نقایص و کاستی‌های دیگران را بپذیرد و به آن‌ها برای جبران خطای‌شان فرصت دهد. در برابر وسوسه انتقام جویی و تلافی مقاومت کند. چنین فردی تحت تاثیر هیجانات و احساسات ناشی از خشم قرار نمی‌گیرد و در نهایت فرد خاطی را می‌بخشد.
۲- فروتنی: به معنای آن است که فرد کمالات خود را پوشیده نگه دارد و در مورد آن‌ها صحبت نکند. با آنکه اعتماد به نفس افراد متواضع پایین نیست غالباً از جلب توجه دیگران اجتناب می‌کنند. انسان‌های فروتن از کاستی‌ها و محدودیت‌هایشان آگاهی دارند و با خود صادق اند. می‌دانند که ممکن است همه تصمیماتشان درست نباشد و از پیشنهادات و مساعدت‌های دیگران خوشحال می‌شوند.
۳- آینده نگری: این ویژگی به معنای جهت‌گیری عملی در مورد اهداف آینده است. این خصیصه در فرد سبب می‌شود که وی در تصمیماتی که میگیرد محتاط باشد. از زیستگاه بی‌مورد پرهیز و همیشه اهداف اصلی خود را به خاطر داشته باشد و بر مبنای آن تصمیم بگیرد. افراد آینده‌نگر رفتار تکانشی خود را بررسی و پیامدهای اعمالشان را پیش‌بینی می‌کنند.
آینده نگری مترادف با کوته بینی و احتیاط پیش از حد نیست بلکه به معنای هوشمندی، توانایی برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مهم زندگی است.

۴-کنترل خود: به فرآیند کنترل به اعمال خود برای دستیابی به اهداف ویا عمل طبق هنجارهای جامعه اطلاق می‌شود. افرادی که این ویژگی در آن‌ها رشد یافته است قادرند پاسخ‌های غریزی مانند: خشم یا رفتار تکانشی خود را کنترل کنند. این توانایی هم در مورد مقاومت در برابر وسوسه‌ها (مثل خوردن غذاهای چرب و قندی) و هم در مورد شروع فعالیت‌های مطلوب (مانند صبح زود از خواب برخاستند) کاربرد دارد.
رعایت اصول اعتدال در زندگی فواید مثبت متعددی دارد که مهمترین آن عبارتند از:
عمر طولانی، سلامت جسمانی، صرفه‌جویی مالی، تقویت اراده، افزایش فروتنی و الگو شدن که همگی به یک زندگی با آرامش کمک می‌کنند و افرادی که خوب می‌توانند خود را کنترل کنند و از عادتهای نامطلوب مانند سیگار کشیدن، استفاده از مواد مخدر و خریدهای غیرضروری به دورند، به راحتی در مقابل وسوسه‌های نفس خود مقاومت می‌کنند. اعتدال به ما می‌آموزد که پیروزی‌ها و شکست‌ها خودشان فی نفسه هدف نیستند بلکه راه هستند؛ یک راه برای جستجوی عمق شخصیت مان. روانشناسی مثبت به وسیله استفاده از استقامت، خلاقیت و هوش اجتماعی مهربانی، فروتنی، احتیاط، روشن بینی یا معنویت، شجاعت یا اعتبار یا هر ترکیب دیگری نشان داد که می‌شود از توانمندی‌های انسانی به خوبی
استفاده کرد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha