۴۵ هزار تخت بیمارستانی در اختیار بیماران کرونایی

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گزارشی نوشت: با ادامه رشد آمار قربانیان و رکوردشکنی‌های پی در پی مبتلایان جدید و موارد بستری بویژه در تهران وضعیت در مراکز درمانی فوق بحرانی گزارش می‌شود. این در حالی است که ویروس دلتا در کنار سرایت‌پذیری بسیار بالا روزانه بیماران زیادی را روانه بیمارستان‌ها می‌کند.

در ادامه گزارش نهم مرداد ۱۴۰۰ روزنامه ایران آمده است: قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت می‌گوید؛ ۴۵هزار تخت بیمارستانی در کشور در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفته و تنها در استان تهران، بیش از ۸هزار و ۵۰۰بیمار بستری و تقریباً ۴ هزار بیمار بستری موقت داریم و تعداد بستری‌های روزانه از تعداد ترخیصی‌ها بیشتر شده است. خبرهای رسیده از مراکز درمان نشان می‌دهد بسیاری از پزشکان و پرستاران با وجود تزریق هر دو دوز واکسن کرونا مجدداً به ویروس دلتا مبتلا می‌شوند. البته در کنار اوضاع نابسامان مراکز درمانی در زمینه کمبود تخت‌های بستری، دارو و تجهزات پزشکی همچنین کادر درمان از فشار مضاعف در پیک پنجم ابراز گلایه می‌کنند.

اوضاع در کشور با قرمز شدن ۲۸۵شهر دیگر در حالی رو به وخامت گذاشته است که‌ بند و تبصره‌های مربوط به پروتکل‌های بهداشتی فقط روی کاغذ مانده است؛ جاده‌ها و رستوران‌ها باز است و شلوغی‌ها و رفت‌وآمدهای بی‌رویه در داخل شهر همچنان وجود دارد و... همه اینها از امواج سنگین ویروس دلتا در کشور حکایت دارد. هم اینک کار به جایی رسیده که وزارت بهداشت از ناجا و سپاه پاسداران تقاضای کمک کرده بلکه از فشار و بار روی بیمارستان‌های دانشگاهی‌اش کم شود. در چنین شرایطی آمارهای روزانه وزارت بهداشت از افزایش تصاعدی موارد فوت و ابتلا و بستری خبر می‌دهد.

دیروز نیز براساس آمارهای روزانه وزارت بهداشت ۲۴ هزار و ۷۱۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد که دو هزار و ۸۶۵ نفر از آنها بستری شدند و ۲۷۰ بیمار دیگر نیز جان‌شان را از دست دادند. ۷ مرداد تعداد موارد بستری با ثبت عدد ۳ هزار و ۵۰۰ بیمار در روز در تابستان ۱۴۰۰ رکورد جدیدی را شکست. همچنین در ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته آمار تزریق واکسن در مجموع به ۱۲ میلیون و ۱۸ هزار و ۶۴۸ مورد رسید. تعداد تزریق دوز روزانه دیروز ۲۱۰ هزار و ۴۱۸ دوز بوده است.


تزریق روزانه واکسن از مرز ۴۰۰ هزار دوز گذشت
به دنبال تأمین واکسن کرونا در روزها و هفته‌های اخیر و به نوعی به حد نصاب رسیدن قابل قبولی از واکسیناسیون افراد در گروه‌های سنی پرخطر، گروه‌های شغلی پرخطر یعنی فاز سوم واکسیناسیون علیه کرونا در کشور کلید خورد و همزمان با عید غدیر واکسیناسیون ۱۰ گروه شغلی یا گروه‌های پرخطر فازسوم واکسیناسیون آغاز شد که شامل معلمان، اصحاب رسانه و خبرنگاران، اساتید حوزه و دانشگاه، زندانیان و کارکنان بانک، قضات و کارمندان دادگاه‌های سراسر کشور و... است. پیش از این واکسیناسیون رانندگان تاکسی و حمل و نقل عمومی و مترو نیز شروع شده بود. این در حالی است که طبق اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا دو هفته دیگر ۸ و نیم میلیون واکسن کرونا وارد کشور می‌شود.

در همین زمینه دومین محموله از واکسن آسترازنکا اهدایی از طرف ژاپن به ایران روز جمعه وارد کشور شد. این محموله بیش از یک میلیون دوز است. در عین حال روز گذشته هم دهمین محموله واکسن روسی به حجم ۱۰۰ هزار دوز وارد کشور شد. علیرضا رئیسی با بیان اینکه علاوه بر مجموع محموله‌های وارداتی واکسن از ژاپن و روسیه که به تازگی وارد کشور شده و به دو میلیون و ۳۰هزار دوز می‌رسد. همچنین تا یکشنبه بیش از یک میلیون و آخر هفته هم یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن از چین وارد می‌شود، همچنین دو هفته‌ بعد هم ۴ میلیون دوز واکسن دیگر به دست ما می‌رسد. او با اشاره به اینکه تا پایان سال همه‌ ۵۹ میلیون نفر گروه هدف حداقل یک دوز واکسن را دریافت خواهند کرد، گفت: واکسیناسیون افراد بالای ۳۵ سال تا آبان ماه تکمیل می‌شود.
براساس گزارش‌های روزانه آمار تزریق واکسن کرونا؛ تعداد دوز تزریق روزانه واکسن روز پنجشنبه به ۴۰۰ هزار و ۴۹۲ دوز تزریق رسید. آنطور که سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرده است؛ در حال حاضر وضعیت به نقطه حداکثری واکسیناسیون روزانه نزدیک شده و با ادامه این روند تقریباً برای دو هفته واکسن موجود است. از طرفی طبق برنامه واکسیناسیون عمومی دوز اول واکسن‌ها تزریق می‌شود و واکسن دوز دوم هم با توجه به ورود محموله‌های جدید ازجمله محموله واکسن آسترازنکا تولید ژاپن روز جمعه و دو محموله از چین در هفته آتی و البته ورود واکسن‌های سبد کوواکس در روزها و هفته‌های آتی و ورود منظم واکسن کوو ایران برکت به سبد واکسیناسیون ملی به صورت هفتگی ادامه خواهد یافت.


بخش خصوصی نخستین محموله واکسن کرونا را وارد کشور کرد
شرکت کوبل دارو پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو، اولین محموله واکسن کرونا بخش خصوصی را روز پنجشنبه وارد فرودگاه امام خمینی تهران کرد و به مسئولان وزارت بهداشت تحویل داد. این محموله ۳۱۵ هزار دوز واکسن آسترازنکا است که به‌صورت تحت لیسانس، در شرکت R-Pharm روسیه با نام تجاری R-Covi تولید شده است و پس از انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه امام خمینی تهران به مسئولان وزارت بهداشت تحویل داده شد و فرایند انبارش، توزیع و تزریق واکسن کماکان توسط این وزارتخانه انجام خواهد شد.


جزئیات نحوه واکسیناسیون گروه‌های شغلی پرخطر
واکسیناسیون خبرنگاران روز پنجشنبه گذشته در حالی به شکل نمادین انجام شد که بنا به گفته رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت؛ واکسیناسیون دیگر اصحاب رسانه و خبرنگاران نیز به این شکل خواهد بود؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فهرستی از اصحاب رسانه، خبرنگاران و عوامل فنی و اجرایی رسانه‌ها ارائه و با اولویت‌بندی که به نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود، واکسیناسیون‌شان آغاز شد و در سراسر کشور انجام می‌شود و واکسیناسیون اصحاب رسانه تداوم می‌یابد.
در گروه‌های شغلی سازمان یا صنف مربوطه، از سوی اداره کل استان‌های مختلف احصا و اعلام می‌شود. به عنوان مثال در اصحاب رسانه با هماهنگی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در معلمان با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش، اساتید دانشگاه‌ها از طریق وزارت علوم، هموطنانی که در زندان‌ها هستند، از سوی سازمان زندان‌ها و... اعلام می‌شود.
واکسیناسیون معلمان هم تا ۲۵ مرداد ادامه دارد. بر اساس تفاهم بین وزارت بهداشت و درمان با وزارت آموزش و پرورش، تهیه لیست معلمان و نوبت دهی فرهنگیان بر عهده وزارت آموزش و پرورش و تأمین، تهیه و تزریق واکسن برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد بود.

۲۷۰ فوتی جدید کرونا در کشور

براساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۹میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۹۰ نفر دوز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۶۵۲هزار و ۳۵۸ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲ میلیون و ۱۸ هزار و ۶۴۸ دوز رسید. همچنین از ظهر روز ۷مرداد تا روز ۸ مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۴هزار و ۷۱۵بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۸۵۶ نفر از آنها بستری شدند. متأسفانه در طول این بازه زمانی، ۲۷۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۹۰ هزار و ۳۴۴ نفر رسید. در حال حاضر ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha