۹ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۸
کد خبر: 84421058
۰ نفر

برچسب‌ها

کیش در هفته‌ای که گذشت

کیش - ایرنا - صدور نخستین ویزای مستقل دانشجویی، افتتاح چهار طرح تولیدی با دستور رییس جمهوری، کمک ۲۵۰ میلیارد ریالی وزارت ورزش، دستگیری سارقان میلیاردی، انتشار کتاب داستان دستان کیش و جانباختن چهار کیشوند بر اثر کرونا بخشی از رویدادهای این جزیره در هفته گذشته بود.

به گزارش ایرنا، جزیره کیش در هفته گذشته ۲ تا هشت مرداد ۱۴۰۰ شاهد رویدادهای مختلف اجتماعی و اقتصادی، فرهنگی و سلامت بود که خلاصه‌ای از آن در این گزارش آمده است.

اقتصادی

روز دوشنبه هفته گذشته چهار طرح تولیدی از طریق ویدئو کنفرانس همزمان با ۲۹ طرح دیگر در قالب هفتمین مرحله افتتاحیه‌های مناطق آزاد تجاری در کشور با دستور رییس جمهوری در منطقه آزاد کیش به بهره‌برداری رسید.

این طرح ها شامل شرکت‌های اکسیر، شدا، وسیم کیش و طرح توسعه شرکت ایتال ان جی گروپ کیش بود که با سرمایه گذارای ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی به میزان ۸۱۶ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و ۸۸۴ هزار دلار سرمایه گذاری ارزی احداث شده است تا زمینه ساز اشتغال ۷۸ نفر به صورت مستقیم و ۲۹۵  نفر به صورت غیر مستقیم باشد.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم روز یکشنبه در جلسه بررسی طرح های هفتمین دوره افتتاح مناطق آزاد تجاری اظهار داشت: از ابتدای دولت دوازدهم تا کنون در مناطق آزاد تجاری ۴۰۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که تمام این طرح ها به بهره‌برداری رسیده است.

حمیدرضا مومنی افزود: مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور اکنون ۳۰۴ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی درحال اجرا داشته که به صورت میانگین ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش نیز روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: ۳۰ واحد صنعتی در این جزیره پس از بازنگری و اصلاح مجدد قراردادها به صورت استیجاری به سرمایه گذاران واگذار شد.

معراج نادری فصیح اظهار داشت: این سازمان ۳۶ جلسه کمیسیون رفع موانع تولید برای شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی و زمان بر بودن حل مشکلات برخی از پرونده هایی که بیش از ۲۰ سال سابقه دارند برگزار کرده است.

ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش هم روز جمعه گفت: نوار ساحلی این جزیره با رویکرد علمی و تخصصی به منظور تحقق درآمد پایدار بر اساس استاندارد های زیست محیطی ساماندهی می‌شود.

این پروژه از سال ۹۸ مورد بررسی قرار گرفت و سال گذشته در  ۱۲ جلد بر اساس توسعه گردشگری مبتنی بر محیط طبیعی، تاریخی، بومی و حفظ زیست بوم جزیره مطالعه و تدوین شده است.

کیش در هفته‌ای که گذشت

سلامت و کرونا

روزهای سه شنبه و جمعه هفته گذشته چهار بیمار مبتلا به ویروس کرونا که همگی دارای بیماری زمینه ای شامل آسم، چاقی، فشار خون و دیابت بودند جان خود را از دست دادند و با این حساب تعداد جانباختگان این ویروس در کیش به ۲۹ نفر رسید.

سخنگوی شورای سلامت کیش در ارتباط با وضعیت بیماری کرونا در کیش افزود: در حال حاضر تعداد مراجعات سرپایی و بستری بسیار زیاد و حتی میزان مراجعات از پیک قبلی هم بیشتر شده و در عین حال ویروس در گردش بیشتر دلتا است.

ابتدای هفته گذشته شایعه تعطیلی ۱۰ روزه جزیره کیش منتشر یافت که محمدرضا رضانیا به عنوان سخنگوی شوای سلامت کیش روز دوشنبه گفت: ستاد کرونای این جزیره تا کنون تصمیمی برای اعمال تعطیلی های گسترده ۱۰ روزه در این جزیره نگرفته است.

وی اضافه کرد: در بازرسی های میدانی به عمل آمده میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در جزیره به کمتر از ۶۰ درصد رسیده و اگر این میزان به بالای ۸۵ درصد نرسد شیوع گسترده کرونا کنترل نخواهد شد و شورای سلامت مجبور به اعمال محدویت ها برای حفظ سلامت عمومی جزیره خواهد شد.

مسوول اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در مرکز توسعه سلامت کیش نیز روز جمعه به ایرنا گفت: در گام چهارم این طرح ۹ هزار و ۱۲۳ مورد تست و در گام پنجم تا کنون حدود ۹ هزار و ۲۰۰ مورد تست اخذ شده که در گرفتن تست افزایش نسبی نسبت به دوره چهارم را شاهد بودیم.

حسن مجرد اضافه کرد: اما با توجه به شناسایی یک هزار و ۹۶۷ بیمار در دوره پنجم این روند به نسبت بیماریابی دوره چهارم که ۷۱۶ نفر بود از افرایش حدود ۲.۷ برابری (۲۷۰ درصد) برخوردار است.

گام چهارم طرح شهید سلیمانی از اواخر آذر ۱۳۹۹ تا ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ به مرحله اجرا در امده و گام پنجم نیز از ۱۷ فروردین امسال آغاز و تا اتمام واکسیناسیون گروه های سنی مختلف اعلامی از سوی وزارت بهداشت ادامه دارد.

رحمان سادات نجفی مدیرعامل جامعه بازاریان کیش نیز گفت: این جامعه به منظور انجام اقدامات پیشگیرانه شیوع ویروس کرونا در قالب طرح همدلی مسولانه از ابتدای مهر سال ۱۳۹۹ تا کنون در بازارهای سطح جزیره ۱۰ میلیارد ریال هزینه کرده است.

از ابتدای شیوع پاندمی کرونا تا ساعت ۲۴ پنجشنبه هفت مرداد در این جزیره ۶ هزار و ۴۱۸ بیمار مبتلا به ویروس کرونا (کووید ۱۹ و نوع جهش یافته انگلیسی) شناسایی شده است که ابتلای حدود ۴۶ نفرآنان در روز گذشته تایید شد.

کیش در هفته‌ای که گذشت

انتظامی

هفته گذشته جزیره کیش در عرصه تلاش ماموران انتظامی شاهد رویدادهای پرماجرایی بوده که به گفته فرمانده انتظامی ویژه و پایگاه دریابانی کیش، ماموران آگاهی این جزیره در یک عملیات پلیسی موفق به دستگیری سه سارق با ۲۰۰ میلیارد ریال سرقت شدند.

سرهنگ علی اصغر جمالی در جمع خبرنگاران روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: این متهمان در قالب سفر خانوادگی به کیش آمده بودند و تاکنون به ۱۰ فقره سرقت عمدتا لوازم و اشیا قیمتی همچون طلا و جواهرات از منازل کیشوندان اعتراف کرده اند.

وی همچنین روز یکشنبه با اشاره برخورد نیروی انتظامی اجرای طرح تشدید برخورد با صیادان غیر مجاز در این جزیره افزود: امسال ۷۵ نفر در نتیجه اجرای این طرح دستگیر شدند و ۲۰ فروند شناور صیادی متخلف نیز توقیف شد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی کیش به ایرنا گفت: پلیس با بررسی تعداد حوادث در چند سال گذشته ۱۱ محل در این جزیره را به عنوان نقطه حادثه خیر شناسایی و به شرکت عمران، آب و خدمات و شورای ترافیک جهت اصلاح معرفی کرده است.

سرهنگ بهرام ایمانی نسب با اشاره به اینکه هفت نقطه از این محل های حادثه خیز به عنوان اولویت اول اصلاح معرفی شده است افزود: جاده جهان، میدان قشم، میدان هرمز، رینگ میدان ملل، میدان فارور، نقاطی از بلوار ایران و میدان سنایی تا میدان آبشار از اولویت های شناسایی شده است.

کیش در هفته‌ای که گذشت

اجتماعی و فرهنگی

انتشار کتاب داستان دستان کیش از جمله اخبار فرهنگی این جزیره در هفته گذشته بود و این کتاب روایتی از معرفی صنایع دستی این جزیره توسط اداره امور زنان و با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش تهیه و به همت انتشارات مناطق آزاد تجاری و صنعتی منتشر شده است.

این کتاب حاوی معرفی ۳۹ هنر صنایع دستی به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی است که هم اکنون آثاری از این هنرها توسط ۱۹۲ بانوی هنرمند جزیره تهیه و در اختیار علاقه مندان این صنعت از سراسر کشور قرار می گیرد.

رسیدن دومین عکسواره محرم کیش به بخش ادبی دیگر اخبار فرهنگی این جزیره بود؛ این عکسواره به مناسبت ماه محرم در ۲ بخش عکس و ادبی توسط مدیریت امور هنری معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش برگزار می‌شود و اکنون فراخوان بخش ادبی خود را منتشر کرده است.

روز پنجشنبه هفته گذشته مصادف با عید غدیر بود که این عید در کیش به علت محدویت های کرونا و پیشگیری از شیوع این ویروس با کاروان خودرویی جشن گرفته شد.

صدور نخستین ویزای دانشجویی با فرایند مستقل در این جزیره از رویدادهای بخش اجتماعی کیش در هفته گذشته بود که زهرا حسین‌زاده رییس اداره کنسولی دانشجویان بین المللی کیش در این ارتباط گفت: پس از حضور فعال پردیس های بین المللی با فعالیت یک دهه ای در جزیره کیش برای نخستین بار صدور ویزای دانشجویی با فرایند مستقل، جهت تسهیل شرایط تحصیل دانشجویان خارجی و اتباع افغان در این دانشگاه ها فراهم شد.

تمدید مجدد مهلت نام نویسی در دومین دوره مسابقات موت کورت حقوق مناطق آزاد ایران دیگر خبر منتشر شده در حوزه اجتماعی بود که سحر ناصربخت دبیر این مسابقات گفت: تا کنون ۴۰ تیم از هشت دانشگاه کشور برای حضور در این مسابقه حقوقی ثبت نام کرده اند.

وی با اشاره به اینکه مهلت نام نویسی در این مسابقه ۳۱ خرداد بود اظهار داشت: با تصمیم هیات اجرایی و درخواست علاقه مندان این مهلت یک بار تا ۳۱ تیر و بار دیگر تا ۳۱ شهریور امسال تمدید شده است و داوطلبان برای دسترسی به اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۰۹۱۲۰۶۰۳۱۶۵ تماس حاصل کنند.

کیش در هفته‌ای که گذشت

ورزش

حوزه ورزش کیش نیز همانند هفته های گذشته شاهد رویدادهای مختلفی از جمله تصویب کمک ۲۵۰ میلیارد ریالی وزارت ورزش برای ساخت کمپ تیم ملی در این جزیره بود که به گفته مدیرعامل موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش، این اعتبارات از سوی فدراسیون فوتبال برای ساخت کمپ دائمی تیم های ملی فوتبال جمهوری اسلامی در این جزیره هزینه می شود.

عزیزالله فرضی پور یادآور شد: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین سازمان منطقه آزاد کیش و فدراسیون فوتبال، به منظور استفاده بهینه از زمین های چمن المپیک ۱ و ۲ این جزیره نسبت به استاندارد سازی تجهیزات آن، احداث مرکز سنجش قوای جسمانی، سالن تخصصی بدنسازی، مرکز هیدروتراپی و فیزیوتراپی در کنار مجموعه المپیک اقدام خواهد شد.

وی همچنین گفتک این جزیره امسال میزبان چهار رویداد شامل مسابقات آسیایی تکواندو و کاراته ناشنوایان و مسابقات جهانی تکواندو کاراته وزرش های رزمی کاراته و تکواندو است.

وی اضافه کرد: این موسسه با همکاری فدراسیون ورزش های ناشنوایان مسابقات آسیایی تکواندو و کاراته را ۲۳ تا ۳۱ شهریور امسال با حضور ۵۰۰ ورزشکار از ۱۵ کشور و مسابقات جهانی تکواندو و کاراته را با همکاری فدراسیون های کاراته و تکواندو آذر ماه امسال برگزار می شود.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت از توابع شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان بوده در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha