۹ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۵:۵۱
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84421047
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تحولات افغانستان؛ ورود طالبان به لشکرگاه و حومه‌های هرات

کابل - ایرنا - شب گذشته شهر لشکرگاه مرکز استان هلمند و هرات در غرب این کشور شاهد حملات سنگین طالبان بود و طالبان موفق شدند وارد برخی مناطقی از شهر لشکرگاه شوند.

به گزارش شنبه ایرنا، گروه طالبان اعلام کردند که شامگاه گذشته موفق شدند به بخش های از شهر لشکرگاه وارد شوند و در مرکز شهر پیشروی کنند و مدعی شده اند حوزه دوم امنیتی شهر لشکرگاه در مرکز استان هلمند را تصرف کرده اند.

اما ژنرال «سمیع سادات» فرمانده ارتش در استان هلمند این ادعای طالبان را رد کرده و گفت که آنها حمله کرده بودند اما با مقاومت شدید نیروهای امنیتی عقب زده شدند و تلفات سنگین بر آنان وارد شده است.

وی شب گذشته در ویدئویی می گوید که در هر ۲۴ ساعت بطور متوسط ۷۰ تن از افراد گروه طالبان در اطرف شهر لشکرگاه کشته می شود و وضعیت کنونی موقتی است و بزودی ارتش اطراف شهر را پاکسازی خواهد کرد.

اما ساکنان شهر لشکرگاه نیز شب گذشته اعلام کردند که وضعیت در شهر وخیم است و شماری زیادی از مردم در حال ترک شهر هستند و به نهادهای امنیتی این کشور هشدار داده اند که اگر به موقع اقدام نکنند، شهر سقوط خواهد کرد.

از استان هرات در غرب افغانستان نیز گزارش شده است که شهرستان های کرخ و گذره در نزدیکی شهر هرات دیروز یکبار دیگر دست بدست شده و طالبان به حومه شهر هرات نیز رسیدند.

عبدالحکیم میرزایی یکی از ساکنان هرات به ایرنا گفت که طالبان بعد از ظهر روز گذشته در بخش های از شهر هرات نیز رسیدند اما نیروهای وابسته به محمداسماعیل خان از رهبران سابق جهادی در برابر آنها مقاومت کرده و آنها مجبور به عقب نشینی کردند.

خبرهای تائید نشده نیز حاکی از آن است که شب گذشته هواپیماهای بی ۵۲ آمریکایی نیز وارد عمل شده و بخش های از مناطق تحت کنترول طالبان در هرات را بمباران کردند.

منابع خبری افغانستان همچنین نوشته اند که دفتر سازمان ملل متحد نیز هدف حمله قرار گرفته و در این حمله یک نیروی محافظ این مقر جان باخته است.

آمریکا و سازمان ملل متحد حمله به دفتر این سازمان را محکوم کرده است و خواستار شناسایی و مجازات عاملان آن شده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان درگیری در نزدیکی دفتر سازمان ملل متحد را پذیرفته اما گفته است که آنها امنیت این دفتر را تأمین می کند که حمله به مقر دفتر سازمان ملل متحد و اطمینان اعضای هیأت مذاکره کننده این گروه در دوحه نشان میدهد که سخنان پشت میز بر جنگجویان خط نبرد از آنان حرف شنوی ندارند.

گروه خبرنگاران هرات نیز اعلام کرد که بامداد امروز شنبه جنگ در در منطقه «پل مناردار» بین طالبان و نیروهای دولتی آغاز شده و برخی از ساکنان پل رنگینه می گویند ممکن است جنگ به منطقه آنان کشیده شود که مناطق مربوط به مرکز شهر و پل رنگینه مربط حوزه ششم هرات می شود.

جنگ‌های شب گذشته در شهر لشکرگاه و هرات افغانستان نشان می دهد که گروه طالبان بطور عملی توافقنامه دوحه با آمریکا را برای عدم حمله به شهرهای بزرگ این کشور را کنار گذاشته و آستین برای گرفتن شهرها را بالا زده اند.

محمدرضا بهرامی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز در توئیتر خود نوشته است که با امضای توافقنامه دوحه سه اتفاق مهم رخ داده است.

وی افزوده است که شکل گیری روند واقعی صلح محل تردید جدی است، زیرا شرایط را به نفع طالبان رقم زد.

بهرامی افزوده است که وظیفه دفتر سیاسی طالبان در دوحه پایان یافته و دیگر بخش نظامی طالبان تصمیم می گیرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha