تجهیزات کنترلی در مرز ماهیرود امسال راه‌اندازی می‌شود

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: تجهیزات کنترلی در مرز ماهیرود با نصب دستگاه تونل تصویری و سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال تا پایان امسال راه‌اندازی و بهره‌برداری می‌شود.

حمید ملانوری عصر جمعه در بازدید از مرز ماهیرود که نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، فرمانده مرزبانی خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استان نیز حضور داشتند، گفت: یکی از اقداماتی که به طور جدی در استان دنبال می‌شود، نصب دستگاه «ایکس‌ری» به منظور سرعت بخشیدن به کارها در مرز است.

وی ادامه داد: در این راستا عملیات اجرایی احداث سوله نصب دستگاه تونل تصویربرداری (ایکس‌ری) کانتینری در مرز ماهیرود امروز آغاز شد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه این سوله به مساحت حدود هزار مترمربع ساخته می‌شود گفت: گمرکات استان قرارداد ساخت دستگاه بازرسی ایکس‌ری را با یک شرکت دانش‌بنیان منعقد کرده است.

وی افزود: این سیستم با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال تا پایان سال جاری در مرز ماهیرود نصب و راه‌اندازی می‌شود.

ملانوری گفت: این دستگاه ضمن اینکه هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، با کنترل ۱۲۰ کامیون در ساعت، حجم مبادلات مرزی و ترانزیت کالا را افزایش خواهد داد.

وی در ادامه با اشاره به پروژه ساختمان مرزبانی در مرز ماهیرود اظهار داشت: با همکاری و تعامل حوزه‌های راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، گمرک، سازمان همیاری شهرداری‌ها و منطقه ویژه اقتصادی، ساختمان مرزبانی باید تا هفته آینده تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد.

وی ضمن تشکر از اقدامات انجام شده در این پروژه، به نواقص موجود اشاره کرد و گفت: با شتاب بخشیدن به روند اجرای کار، شاهد استقرار سریع‌تر مرزبانی در این ساختمان خواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی مرز را از محورهای اقتصادی و توسعه استان خواند و افزود: همه باید تلاش کنیم از این پیشران، حداکثر استفاده را ببریم.

وی از ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک استان با افغانستان به عنوان درگاهی برای توسعه مبادلات مرزی کشور نام برد و گفت: براساس آمارهای مستمر گمرکات استان، علیرغم همه مشکلات ناشی از تحریم‌ها، شیوع کرونا و اتفاقات افغانستان، حجم مبادلات مرزی در ماهیرود افزایشی است.

ملانوری از همه دستگاه‌های متولی که در تحقق این توفیق دخیل بوده‌اند، قدردانی کرد و افزود: اصرار ما بر فعال شدن پیشران‌های توسعه از جمله مرز، فقط برای انتفاع مردم استان است.

آغاز عملیات اجرایی احداث مخزن ذخیره آب بازارچه ماهیرود

همچنین عملیات اجرایی احداث مخزن ذخیره آب بازارچه ماهیرود امروز همزمان با حضور استاندار خراسان جنوبی در مرز ماهیرود آغاز شد و کلنگ احداث مخزن ۵۰۰ متر مکعبی ذخیره آب بازارچه ماهیرود به زمین خورد.

این مخزن با اعتبار بیش از ۲۸ میلیارد ریال و با هدف ذخیره‌سازی و تأمین آب بازارچه مرزی ماهیرود احداث می‌شود.

سازمان همیاری شهرداری‌های استان، پیمانکار این پروژه در اختیار شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی است.

گمرک و بازارچه مرزی ماهیرود در شهرستان سربیشه در حال حاضر فعال‌ترین مرز مشترک خراسان جنوبی با افغانستان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha