تندباد و گردوغبار پدیده غالب قم در هفته آینده است

قم-ایرنا- مدیرکل هواشناسی قم با اشاره به وضعیت جوی قم طی روزهای آینده گفت: وزش باد شدید به همراه گرد و غبار محلی مهمترین پدیده غالب این استان طی هفته آینده خواهد بود.

مهران حیدری بنی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،با اشاره به وزش باید شدید، افزود: اوج این شرایط در روز دوشنبه هفته آینده با افزایش سرعت وزش باد و کاهش  دما رخ خواهد داد.

مدیرکل هواشناسی قم سرعت وزش باد در قم را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: شب گذشته سرعت وزش باد در قم بین ۵۴ تا ۶۸ کیلومتر بر ساعت در نوسان بوده است.

  وی اضافه کرد: بر اساس تحلیل نقشه‌های پیش‌بینی و پیش‌یابی هواشناسی با استقرار الگوی تابستانی بر مرکز کشور و همزمان عبور امواج تراز میانی جو از شمالغرب و شمال کشور طی ۴ روز آینده آسمان در بیشتر ساعات روز صاف خواهد بود اما در ساعات پایانی روز و ابتدایی شب افزایش موقت ابر خواهیم داشت .

حیدری بنی ادامه داد: مهم‌ترین پدیده طی روزهای آینده  وزش باد نسبتا شدید همراه با گردوخاک محلی است غبارآلودگی هوا تا اواخر هفته آینده ادامه خواهد داشت.

مدیرکل هواشناسی قم با اشاره به توصیه های بهداشتی و ایمنی متناسب با شرایط حاکم جوی، گفت: خودداری از حضور در فضای باز برای تمام گروه ها به دلیل افزایش شاخص آلودگی هوا، احتیاط در تردد جاده ای، محکم کردن سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی به همراه احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره مورد توجه شهروندان و مردم استان باشد.

وی اشاره ای به خسارت های احتمالی وزش باد شدید طی شبانه روز گذشته در این استان نکرد.

طبق اطلاعیه اداره کل محیط زیست قم شاخص و کیفیت هوای شهر قم به علت وجود آلاینده ها و خیزش گرد و خاک به عدد ۳۶۷ رسید که وضعیت خطرناک برای گروه های حساس است. در این شرایط افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان، کودکان، مبتلایان به آسم باید از حضور طولانی مدت در فضای شهری جدا خودداری کنند.

در همین حال، مدیر امور برق منطقه سه قم از سقوط ۶ پایه و یک دستگاه ترانس براثر تندباد در محدوده روستای صفرآباد منطقه کوه سفید از توابع بخش مرکزی قم خبر داد.

سید شهاب‌الدین تحویلدار اظهار داشت: ظهر روز هفتم مردادماه بر اثر وزش باد شدید ۶ پایه فشار متوسط و یک دستگاه ترانس برق سقوط کرد و خسارت‌هایی به‌شرکت توزیع برق استان وارد شد.

وی گفت: بر اثر این تندباد بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به‌شرکت توزیع برق خسارت وارد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha