اصول مراقبت‌های بهداشتی از بیماران مبتلا به کرونا مورد توجه قرار گیرد

قزوین-ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی استان قزوین گفت: با توجه به ورود استان به اوج گیری پنجم کرونا و روند صعودی این بیماری در استان لازم است اصول مراقبت‌های بهداشتی از بیماران مبتلا به کرونا مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

جلال رحمانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: شرایط قرنطینه فرد مشکوک یا بیمار در منزل باید به گونه ای باشد که بهداشت مکان بستری در منزل و مسایل تنفسی و چگونگی استفاده از ماسک و بهداشت دست ها مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: بهداشت مکان بستری در منزل یکی از مهمترین اصول مراقبت های بهداشتی بیماران مبتلا به کرونا است.

رحمانی گفت: بیماری که در منزل بستری می شود، باید در یک اتاق جداگانه و با تهویه مناسب قرار گیرد و ارتباط بیمار با سایر اعضای خانواده محدود شود، همچنین مراقبت از بیمار توسط یکی از اعضای سالم تر خانواده انجام شود و از تردد سایر اعضای خانواده به اتاق بستری بیمار خودداری گردد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: در صورتی که فضای کافی برای جداسازی بیمار در منزل وجود ندارد باید رعایت برخی موارد بهداشتی به هنگام استفاده از فضاهای مشترک به خوبی رعایت شود.

وی ادامه داد: نحوه استفاده صحیح از ماسک در کاهش ابتلا به بیماری کرونا بسیار حائز اهمیت است و دست ها قبل از گذاشتن ماسک و بعد از برداشتن آن حتما به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون شسته شود و دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه پوشانده گردد.

رحمانی با بیان اینکه در صورتی که ماسک با ترشحات تنفسی بیمار آلوده شد، باید حتما تعویض شود،  تصریح کرد: حتما پس از استفاده از ماسک، آن را در سطل زباله درب دار قرار دهند.

وی با بیان اینکه، برای نگهداری از بیماران کرونایی نباید هیچگونه تماسی با مایعات بدن به خصوص ترشحات دهان و تنفس بیمار صورت گیرد، افزود: هنگام تماس با بیمار از دستکش و ماسک استفاده شود و لباس و حوله بیمار با استفاده از صابون و آب داغ بالای ۶۰ درجه شسته شود و سطوح مورد استفاده بیمار با محلول گند زدا ضد عفونی گردد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha