۸ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۲۸
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84420515
۱ نفر

برچسب‌ها

جهان در کارزاری نابرابر با کرونا

تهران-ایرنا- جهان اکنون وارد مرحله جدیدی از مبارزه با همه گیری کووید-۱۹ شده، اما همزمان با شیوع ویروس دلتا میزان پیشرفت دولتها در واکسیناسیون متفاوت و گاه با تبعیض هایی همراه است به نحوی که سازمان تجارت جهانی نیز این نابرابری و ناعدالتی در دسترسی به واکسن را تهدیدی برای تجارت جهانی توصیف کرده است.  

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از روزنامه فرانسوی لوپوئن، بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده، تاکنون چهار میلیارد دز واکسن کرونا در سراسر جهان تزریق شده؛ این در حالی است که با شیوع افسارگسیخته نوع هندی ویروس جهش یافته کرونا موسوم به «دلتا» بسیاری از محدودیت ها و اقدامات سختگیرانه بهداشتی در سراسر جهان بازگشته و کشورها با چالش های زیادی ازجمله نابرابری در دسترسی به واکسن کرونا برای مقابله هرچه سریع تر این ویروس منحوس دست و پنجه نرم می کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی نیز نسبت به عواقب منفی ناشی از نابرابری واکسن کرونا در جهان بر سر راه تجارت جهانی هشدار داده اند.  
ایالات متحده آمریکا
کارمندان دولت فدرال آمریکا باید یا واکسینه شوند، یا ماسک زده و یا تست کرونا دهند. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای تقویت واکسیناسیون در ایالات متحده اقدامات مختلفی از جمله ملزم نمودن میلیون ها کارمند دولت فدرال این کشور به دریافت واکسن کرونا یا رعایت برخی محدودیت ها مطابق با اعلامیه های صادره انجام داده است.
بنابراین کارمندانی که از دریافت واکسن کرونا خودداری می کنند، موظف به زدن ماسک به طور مستمر و انجام آزمایشات کرونا به طور منظم خواهند بود. همچنین  رئیس جمهوری آمریکا خواستار افزودن واکسن ضد کرونا به لیست واکسن های اجباری ارتش این کشور شده است.  
چین
مقامات چین روز گذشته اعلام کردند که ویروس کرونا از نوع دلتا در حال گسترش در چندین استان این کشور از جمله پکن است.  
این بیماری ۱۷۱ نفر را در استان جیانگ سو، هم مرز با شانگهای تحت تأثیر قرار داده و حداقل به چهار استان دیگر سرایت کرده است.
طبق گفته مقامات در جیانگ سو، اکثر مبتلایان قبلاً واکسینه شده اند و همین امر نگرانی ها در مورد اثربخشی واکسن های ضد کرونا در برابر این نوع ویروس جهش یافته را افزایش داده است.

جهان در کارزاری نابرابر با کرونا

فرانسه
ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه به دنبال افزایش چشمگیر آمار ابتلا به کووید-۱۹ در دو منطقه رئونیون (réunion) و مارتینیک (martinique)، وضعیت این مناطق را بحرانی دانست و نسبت به توقف واکسیناسیون در این نواحی ابراز تاسف کرد.  
مکزیک
موسسه ملی آمار مکزیک روز گذشته (پنج شنبه) اعلام کرد که مرگ و میر ناشی از همه گیری کووید-۱۹ در این کشور ۳۵ درصد بیش از آمار رسمی اعلام شده از سوی دولت بوده است.

رئیس موسسه ملی آمار مکزیک در توئیتی بیان کرد که مکزیک در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۰۱ هزار و ۱۶۳ مورد مرگ و میر ناشی از کرونا را ثبت کرده که نسبت به رقم ۱۴۸ هزار و ۶۲۹ مورد اعلام شده از سوی وزارت بهداشت این کشور، ۳۵ درصد بالاتر است.  

جهان در کارزاری نابرابر با کرونا

الجزایر

 الجزایر از رسانه های این کشور خواست "از تمرکز بیش از حد بر اخبار منفی" در انعکاس بحران سلامت اجتناب کنند، چراکه این کشور روند صعودی موارد ابتلا به کووید-۱۹ و کمبود شدید اکسیژن را تجربه می کند.

اسپانیا

مقررات منع رفت و آمد در بارسلون و بسیاری از مناطق توریستی کاتالونیا که بیشترین آسیب را در اسپانیا از موج جدید همه گیری کووید-۱۹ متحمل شده اند، تمدید شده است.

میانمار
وضعیت در میانمار آنچنان ناامید کننده توصیف شده که انگلیس به شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار داد، احتمال ابتلای نیمی از جمعیت این کشور به عبارتی ۲۷ میلیون نفر در دو هفته پیش رو وجود دارد.

وضعیت ناامید کننده در مدیریت بحران شیوع کرونا در میانمار در حالی مطرح می شود که ارتش این کشور در ماه فوریه (بهمن/اسفند) کودتا کرده بود.

جهان در کارزاری نابرابر با کرونا

سنگال

سنگال نیز مانند دیگر کشورهای آفریقایی موج سوم کرونا را تجربه می کند و بیمارستان های این کشور در آستانه اشباع شدن هستند.

رئیس نهادهای عمومی بهداشت و سلامت سنگال گفت: جوانان به طور فزاینده به ویروس دلتا مبتلا شده و ۹۸ درصد افرادی که جان خود را در اثر این همه گیری از دست می دهند، هنوز واکسن کرونا را دریافت نکرده اند.

از آغاز بحران شیوع کرونا تاکنون، بیش از ۱۹۷ میلیون و ۳۹۹ هزار نفر در جهان به همه گیری کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از این میان بیش از ۴ میلیون و ۲۱۵ هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۱۷۸ میلیون نفر بهبود یافته اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha