صالحی امیری: خواستار حضور مربی شنای خارجی در ایران هستیم

توکیو- ایرنا - رییس کمیته ملی المپیک در دیدار با رییس فدراسیون جهانی شنا گفت: درخواست مربی خوب خارجی داریم که بتواند سطح شنای ایران را تغییر دهد. به طور حتم با برنامه‌ریزی می‌توانیم در بازی‌های آسیایی بعدی نتایج قابل قبولی بگیریم چرا که شرایط ما در حال تغییر و رشد است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، «سیدرضا صالحی‌امیری» ظهر امروز جمعه به وقت محلی در توکیو با «حسین المسلم» رئیس فدراسیون جهانی شنا و معاون فنی شورای المپیک آسیا دیدار و گفت و گو کرد.

در این نشست صالحی امیری ابتدا گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده طی ۳ سال گذشته از سوی کمیته ملی المپیک ارائه داد و یادآور شد: کمیته ملی المپیک در این مدت توجه خوبی به فدراسیون‌های ورزشی داشت و در خصوص نوسازی و تجهیز امکانات ورزشی، تاریخ شفاهی، راه‌اندازی موزه ملی ورزش و تندیس مدال‌آوران و تالار مشاهیر ورزش کشور و رونمایی از سردیس بسیاری از قهرمانان اقدامات خوبی انجام داده است.

وی ادامه داد: با حضور «محسن رضوانی» در فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو، زحمات بسیاری را برای رشد این رشته شاهد بودیم. البته در رشته‌های دیگر هم اقدامات خوبی انجام شد؛ در قایقرانی شرایط خوب است که برای بازی‌های آسیایی سال بعد برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کرده‌ایم تا مدال‌ها و عناوین بهتری نصیب کاروان ورزشی کشورمان شود، هر چند در رشته‌های دیگری همچون دوومیدانی هم هزینه خوبی صورت گرفته است.

صالحی امیری در پاسخ به سوال مسلم در خصوص دلیل نتایج تیم تکواندوی ایران خاطر نشان کرد: در خصوص تکواندو باید بگویم در المپیک هدف‌گذاری  طلا بود ولی آسیب‌دیدگی ورزشکار ما کار را کمی سخت کرد هر چند همانطور که خودتان می‌دانید المپیک سرشار از این تصاویر و اتفاقات است اما آنچه که اهمیت دارد ما در حال رشد هستیم و بالطبع هم از سوی شورای المپیک آسیا و هم از سوی فدراسیون‌های جهانی نیاز به حمایت داریم.

وی در ادامه افزود: به همین منظور در شنا درخواست مربی خوب خارجی داریم که بتواند سطح شنای ایران را تغییر دهد، چرا که می‌خواهیم با کمک شما، مربیانمان را به روز کنیم و به طور حتم در بازی‌های آسیایی بعد می‌توانیم نتایج قابل قبولی بگیریم چرا که شرایط ما در حال تغییر و رشد است و از فدراسیون جهانی انتظار حمایت داریم.

در ادامه رئیس فدراسیون جهانی شنا ضمن قدردانی از حضور رئیس کمیته ملی المپیک در بازی‌های المپیک و حضور در سالن رقابت‌ها و در کنار ورزشکاران، گفت: متوجه روند و کمبودهای شنا در ایران هستم و می‌دانم که چطور می‌شود تغییر داد همانطور که گفتید مسئله مربیگری مهم است.

وی ادامه داد: کمتر از ۵۰ روز پیش انتخاب شدم اما برنامه‌ای ترتیب دادیم تا از طریق کشورها و فدراسیون‌های ملی ابتدا جایگاه‌ها را بشناسیم و بعد بررسی کنیم اگر ورزشکاری جایگاه لازم را داشت از او حمایت کنیم و بورسیه بدهیم؛ هرچند وضع بورسیه در فدراسیون جهانی تغییر کرده چرا که قبلا فقط تمرین بود ولی الان تمرین، درس و دانشگاه با هم است تا صرفا ورزشکار نباشند و علم و دانش  نیز کسب کنند به همین خاطر با همکاری دولت‌ها و دانشگاها تلاش می‌کنیم دوره طلایی هر ورزشکار را مورد بررسی قرار دهیم.

المسلم تصریح کرد: برای حمایت از شنای شما قول حمایت می‌دهم یک ورزشکار به انتخاب فدراسیون معرفی کنید تا او را بورسیه کنیم  تا بتواند در کنار دیگران تحصیل در رشته‌هایی مثل پزشکی، ارتوپدی، مدیریت و پزشکی ورزشی را دنبال کند. این سیستم را در کازان روسیه برای شنا و شیرجه داریم، کشور شما  هم در شیرجه و هم در شنا این ظرفیت را دارد  اما اگر برای رشد شنا و شیرجه کاری انجام می‌شود باید از سنین بسیار پایین باشد.

وی گفت: در واترپلو نمی‌توانیم بورس کنیم اما می‌توانم برای حمایت از واترپلو، شرایط تمرین و مسابقه با باشگاههای معتبر را فراهم سازیم و همچنین دوره‌های آموزشی ۱۴ روزه‌ای که برای مربیان کشورها می‌گذاریم، برای شما هم انجام دهیم.

رئیس فدراسیون جهانی شنا ادامه داد: در فدراسیون جهانی طرحی تحت عنوان شنا برای همه داریم تا خانواده‌ها از کودکی فرزندانشان را به شنا بیاورند و از او حمایت کنند؛ یعنی پدر و مادرها درگیر فرایند آموزش شنای فرزند خود شوند و در کنار فرزندشان که شنا می‌کنند، آنها هم شنا یاد بگیرند و فرزند خود را  هم برای موفقیت در این مسیر تشویق و ترغیب نمایند. در کویت این کار را انجام دادیم والدین بسیاری آمدند شنا یاد گرفتند و فرزندشان را هم تشویق کردند لذا علاقه‌مندیم با دولت جدید، وزارت ورزش و آموزش و پرورش شما در این زمینه همکاری کنیم. شما شرایط را  فراهم کنید ما حمایت می‌کنیم تا بتوانیم روی سنین پایه ورزشکاران شما کار کنیم بخصوص که دسترسی خوبی به آب در شمال و جنوب کشورتان دارید و می‌توانید در برخی جاها کمپ‌هایی به عنوان پایگاه قهرمانی تاسیس کنید.

معاون فنی شورای المپیک آسیا همچنین ضمن قول همکاری و حمایت از ورزش ایران در خاتمه ابراز داشت: این آغاز یک حرکت بزرک است اما اول از نگاه ورزش همگانی  و بعد قهرمانی؛ در واقع  یک کار تیمی بزرگ از سوی ما، شما، وزارت ورزش، و آموزش و پرورش و فدراسیون یک کار گروهی که قطعا نتیجه می دهد. در خصوص حمایت شورای المپیک از ورزش ایران هم بگویم  ارتباط خوبی بین ما و شما وجود دارد شما  برنامه‌های خود را ارائه دهید و مطمئن باشید همکاری و حمایت خوبی از شما خواهیم داشت.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha