مشکل تامین آب روستاهای حاشیه رودخانه کرخه نور  خوزستان برطرف شد

اهواز- ایرنا- مدیر امور بهره برداری کرخه جنوبی سازمان آب و برق خوزستان از برطرف شدن کامل مشکل آب روستاهای حاشیه کرخه نور خبر داد و گفت: پنجم مرداد ورودی آب رودخانه کرخه نور از هفت متر به ۱۵ متر مکعب در ثانیه افزایش یافت که باعث جریان آب پیوسته و مداوم از ابتدا تا انتهای این رودخانه شد.

عادل سواری روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم زمان با افزایش خروجی سد کرخه به ۱۶۰ مترمکعب در ثانیه و افزایش جریان ورودی به سد انحرافی حمیدیه، ورودی شاخه کرخه نور نیز از سه متر مکعب در ثانیه به هفت متر مکعب در ثانیه افزایش یافت که انتظار می رفت این میزان جوابگوی نیازهای دام های منطقه، آب شرب مردم و زراعت های کم مصرف باشد.

وی ادامه داد: در چند روز ابتدایی تنش آبی برطرف شد اما متاسفانه به علت برداشت های غیر مجاز مسیر برای کشت های پرمصرف و همزمانی با آغاز کشت شلتوک به میزان ۸۰۰ هکتار در شاخه کرخه نور تا به امروز، مشکلات تامین آب و تنش برای روستاهای پایین دست کرخه نور مجددا آغاز شد.

وی به انجام اقداماتی از سه روز گذشته برای رفع تنش های آبی اشاره کرد و گفت: در سه مقطع رودخانه کرخه نور را تقویت کردیم.

وی اظهار داشت: در مقطع نخست ورودی ابتدای رودخانه را از هفت متر مکعب در ثانیه به پانزده متر رساندیم و جریان آب تقویت شد، در مقطع دوم در کیلومتر ۶۳ کرخه نور از طریق کانال MC۱ به جریان آب به میزان سه مترمکعب در ثانیه اضافه شد.

 سواری اضافه کرد: مقطع سوم ایستگاه معرض در کیلومتر ۸۰ کرخه نور را با سه دستگاه الکتروپمپ فعال کردیم تا جریانی به میزان چهار متر مکعب وارد کرخه نور شود و تا پایین دست این رودخانه آب جاری شد.

 وی بیان کرد: هم اکنون ورودی رودخانه کرخه نور ۱۵ متر است و  همچنان نیروهای ما در مسیر کرخه نور مستقر هستند و در تلاش هستند جریان آب مداوم باشد. 

مدیر امور بهره برداری کرخه جنوبی سازمان آب و برق خوزستان در پایان از کشاورزان مسیر این رودخانه خواست تا به بخش نامه ها و توصیه های مدیریت بحران توجه داشته باشند.

وی اضافه کرد: در این مقطع زمانی که با خشکسالی مواجه هستیم باید از کشت های پر مصرف و برداشت آب غیر مجاز پرهیز شود تا با کمترین آسیب ها و مشکلات روبرو شویم چراکه شرایط منابع آبی شرایطی نیست که کشت های پر مصرف انجام شود.

وی اضافه کرد:  با رعایت این موارد می توانیم استمرار آب را حفظ کنیم و تا انتهای تابستان مشکلی برای تامین آب شرب، احشام و کشت های کم مصرف نداشته باشیم.

رودخانه کرخه نور از شهر حمیدیه آغاز می شود و با گذر از شهرهای حمیدیه و هویزه ۱۰۴ کیلومتر مسیر را طی می‌کند تا به مخزن شماره ۲ تالاب هورالعظیم برسد و حدود ۶۰ روستا را تامین آب می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha