رشد قیمت‌ها در بازار ارز در هفته‌ای که گذشت

تهران- ایرنا- روند حرکت قیمت انواع ارز در هفته‌ای که گذشت، صعودی بود که به طوری که پس از مدت‌ها دلار وارد کانال ۲۶ هزار تومانی و یورو وارد کانال ۳۰ هزار تومانی شد و تقاضا برای خرید آنها افزایش یافت.

به گزارش روز جمعه ایرنا، بازار ارز در هفته‌ای که گذشت و پس از پایان تعطلات ۶ روزه کرونایی، فعالیت خود را با جهش افزایشی قیمت‌ها پی گرفت. این روند در حالی اتفاق افتاد که بازار ارز در ۱۰ روز منتهی به تعطیلات کرونایی شیب ملایمی در جهت کاهش قیمت‌ها داشت و تحلیلگران این بازار پیش‌بینی کاهش قیمت دلار تا کانال ۲۳ هزار تومان را نیز مطرح می‌کردند، اما آغاز تعطیلات موجب توقف آن شد.

طی تعطیلات ۶ روزه کرونایی که از روز سه‌شنبه هفته پیشین و در آستانه عید سعید قربان آغاز شد و تا روز یکشنبه ادامه داشت، هرچند بخش‌های رسمی بازار مانند سامانه نیما، سامانه سنا و صرافی‌های بانکی در تعطیلی به سر می‌بردند، اما بازار آزاد به فعالیت خود به صورت محدود ادامه می‌داد و طی معاملات این بخش از بازار ارز، قیمت‌ها روند ملایم افزایشی به خود گرفت که با توجه به کاهش عرضه به دلیل تعطیلات، امری قابل انتظار از سوی کارشناسان بازار تلقی می شود.

رشد قیمت‌ها در بازار ارز در هفته‌ای که گذشت

به گفته فعالان بازار ارز، با شروع هفته اخیر، اما این بازار شاهد افزایش حجم تقاضا از سوی خریداران بود. مسئله‌ای که به اعتقاد این افراد علاوه بر تعطیلی چند روزه بازار ناشی از به تعویق افتادن تعیین سرنوشت احیای برجام بود. با شروع به کار بخش‌های رسمی بازار از روز دوشنبه، فضای کم‌رمق معاملات که چندماه گذشته برقرار بود همچنان بر بازار حاکم شد و تمام پیش‌بینی‌ها حکایت از افت و خیز قیمت دلار در حد فاصل کف و سقف کانال ۲۴ هزار تومانی تا مشخص شدن تکلیف مذاکرات هسته‌ای، داشت.

رشد قیمت‌ها در بازار ارز در هفته‌ای که گذشت

با این وجود از روز سه‌شنبه حرکت دلار برای پس گرفتن سنگر ۲۵ هزار تومانی قوت گرفت. تغییر رویه‌ای که برخی تحلیلگران بازار ارز علت آن را به گزارش روز دوشنبه وال‌استریت ژورنال مرتبط می‌دانند که طی آن از شرط و شروط‌های جدید میان ایران و آمریکا برای احیای برجام سخن رفته بود. همچنین هشدار سازمان بین‌المللی انرژی اتمی درباره تعویق مذاکرات وین عامل دیگری بود که به اعتقاد معامله‌گران بازار، سیگنال‌های منفی به فعالان اقتصادی منتقل کرده است.

با این وجود همچنان بسیاری از کارشناسان بر اثر ضعیف این اخبار تاکید داشتند و معتقد بودند که تمایل جدی برای خرید یا فروش در بازار ارز شکل نگرفته است. اما از صبح روز چهارشنبه مسیر بازار ارز را تغییر محسوسی کرد و شیب نمودار تغییر قیمت‌ها به سمت افزایشی تشدید شد، تا جایی که در تداوم افزایش قیمت‌ها در روز چهارشنبه، در معاملات غیررسمی روز پنج‌شنبه که مصادف با عید غدیر بود، قیمت دلار وارد کانال ۲۶ هزار تومان و یورو نیز وارد کانال ۳۰ هزار تومان شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha